2017. 10. 26

Én a sebesség: Samsung 960 EVO M.2 SSD meghajtó

Újabb sikersorozat: Samsung 960 EVO M.2 NVMe SSD meghajtó

Az SSD meghajtók piacának egyik, hanem a legnagyobb meghatározó szereplője a Samsung. A hagyományos 2,5"-os SSD meghajtók felhasználói között már töretlen nészerűségnek örvend ez a márka, így nem volt kérdés, hogy az NVMe-s szegmensben is megveti a lábát, hogy hasonló sikereket tudjon elérni. Eddig a már jól ismert PRO változatban jelentek meg M.2 meghajtók, de ezúttal már az otthoni felhasználásra szánt EVO széria is a szerencsés kiválasztottak között lehet ezen cél elérésének érdekében, így ez a család is egy újabb taggal bővült, ez a 960 EVO.

960 EVO egyelőre három tagból áll, amelyek szép sorban 250 GB, 500 GB, illetve 1 TB-os tárhely kapacitással rendelkeznek. Maguk a meghajtók egy szépen megtervezett, elegáns kis dobozkában érkeznek, egyedüli kiegészítőként egy apró kézikönyvet kapunk, ami néhány képen keresztül mutatja be a telepítés fizikai lépéseit. A Samsung segédprogramjaira - mint például a Magician, Migration, stb. - a felhasználói kis kézikönyvben találunk némi utalást, de a letöltési helyre mutató linkre nem. Az illesztőprogram esetleges szükségességére sem hívják fel külön a figyelmet, de ezek egyébként elég könnyen elérhetően a gyártó weboldalán, így ez maximum csak azoknak okozhat gondot, akik még elég újak az SSD meghajtók kezelése terén. A lapkát a műanyag tartójából kiemelve megállapíthatjuk, hogy a már szabványosnak mondható egyoldalas M.2 2280 lapon nyugszik, vagyis a mérete 22x80 mm. 

A meghajtó az ötmagos Samsung Polaris vezérlő chipet használja, amely komoly előrelépést jelent az eddig használt hárommagos UBX vezérlőhöz képest. Az öt processzormagból az egyik csak az SSD meghajtó és a rendszer között zajló kommunikációt felügyeli, míg a többi négy mag csak a NAND chipek menedzselésével foglalkozik. A korábbi szériák vezérlőivel kapcsolatban negatívumnak volt tekinthető, hogy a használat során a hőtermelésből fakadóan jelentkezett a teljesítménycsökkenés, az úgynevezett throttling jelenség. Na most a Samsung mérnökei a Dynamic Thermal Guard segítségével megpróbálták ezt kiküszöbölni. Nyílván a throttling nem szűntethető meg véglegesen, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy korábbi szériákhoz viszonyítva akár 25%-kal is képes kitolni azt az időt, ami után már csökkenteni kell az órajelsebességen. Ezt egyrészt az energiahatékonyság növelésével, másrészt pedig - és itt jön egy remek újítás - a felragasztott matricán keresztüli hőleadással érik el. Ugyanis a matricába egy igen vékony, hőelvezetőként funkcionáló rézréteget illesztettek, mely körülbelül 30 százalékkal javítja a hőleadást. Ha azt nézzük, hogy ez a funkció a hőleadás javulásának jelentős részéért felel, akkor kijelenthetjük, hogy egy rendkívül hasznos újításról van szó. Ezen a matricán kívül egyébként a többrétegű áramköri lapban is található hőelosztó réteg.

A NAND Flash chipek szerepét a Samsung saját 48 rétegű TLC V-NAND lapkái töltik be. A szekvenciális írási sebesség mindhárom kapacitásnál 3200 Mb/másodperc. A kisebb meghajtó 1500, a közepes 1800, míg a nagyobb meghajtó 1900 Mb/másodperces szekvenciális olvasási sebességet tud felmutatni. Az alábbi táblázatban további információkat kaphatunk a 960 EVO család mindhárom tagjáról.

960 EVO széria extra szolgáltatásként továbbra is rendelkezik a Samsung által Intelligent TurboWrite-nak nevezett, dinamikusan változó méretű SLC gyorsítótárral, amely az alapként rendelkezésre álló cache-memóriát az SSD-n lévő üres tárhely függvényében szükség esetén tovább tudja bővíteni. A 250 és az 500 Gb-os modellnél az alapméret 4 GB, a hozzácsapható plusz kapacitás pedig 9 GB, illetve 18 GB. Vagyis a vezérlő összesen 13, illetve 22 GB-tal gazdálkodhat. Az 1 TB-os változtanál ez az arány 6 és 36, azaz maximum 42 GB állhat rendelkezésre. A TurboWrite tár jelenléte és mérete tehát nagyon nagy hatással van az adatátviteli sebességekre, sőt ennek köszönhetően még a 950 PRO meghajtók teljesítményét is képes felülmúlni.

Említést érdemel még, hogy a Polaris vezérlő egy érdekes új funkcióval is gazdagodott. A fentebb már megemlített, a Samsung saját fejlesztésű Magician meghajtókezelő szoftverét használva lehetőségünk nyílik arra, hogy egyes fájlokat biztonságosan, 100%-osan tudjunk törölni az SSD-ről. Érdekesnek tűnhet, hogy ezt manapság ki kell emelni, de ez valóban nagy szó az SSD meghajtókkezelésénél, hiszen a működésükből fakadóan nincs lehetőség biztonságos törlésre, mivel az operációs rendszertől érkező parancsokat a vezérlőn található Flash Translation Layer saját hatáskörben hajtja végre, így az operációs rendszernek nincs direkt lehetősége erre a műveletre. A Polarisban ezért a Samsung egy egyedi nem-szabványos paranccsal egészítette ki az NVMe szabványt, amely lehetővé teszi, hogy a megfelelő szoftverrel (Magician) többszörösen felülírható legyen az SSD egy adott területe, így visszaállíthatatlanná téve azt az állományt, amit valóban el akarunk tüntetni a világ szeme elől.

Nem kis felelősség és feladat hárult tehát a Samsung 960 EVO szériájára, hiszen a korábbi sikersorozatok teljesítményét kellett megismételnie/felülmúlnia az NVMe meghajtók piacán. A tapasztalatok alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy újabb sikeres szériát alkottak a Samsung mérnökei, a 960 EVO a hétköznapi felhasználás során villámgyorsnak bizonyult, az SLC gyorsítótár bevonásával pedig még tovább tudtuk fokozni a tempót. Aki szeretné számítógépe sebességét maximálisan kihasználni, vagy éppen videovágáshoz, grafikus munkákhoz, akár játékra egy nagyon gyors meghajtót vásárolni, annak nagyon tudom ajánlani a Samsung 960 EVO-t.

Zolman

2017. 10. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Boros Péter
2020.09.25
Jó pár éve vettem, de azóta is nagyon gyorsan és hatékonyan teszi a dolgát.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.