Az SSD meghajtók piacának egyik, hanem a legnagyobb meghatározó szereplõje a Samsung. A hagyományos 2,5"-os SSD meghajtók felhasználói között már töretlen nészerûségnek örvend ez a márka, így nem volt kérdés, hogy az NVMe-s szegmensben is megveti a lábát, hogy hasonló sikereket tudjon elérni. Eddig a már jól ismert PRO változatban jelentek meg M.2 meghajtók, de ezúttal már az otthoni felhasználásra szánt EVO széria is a szerencsés kiválasztottak között lehet ezen cél elérésének érdekében, így ez a család is egy újabb taggal bõvült, ez a 960 EVO.
A 960 EVO egyelõre három tagból áll, amelyek szép sorban 250 GB, 500 GB, illetve 1 TB-os tárhely kapacitással rendelkeznek. Maguk a meghajtók egy szépen megtervezett, elegáns kis dobozkában érkeznek, egyedüli kiegészítõként egy apró kézikönyvet kapunk, ami néhány képen keresztül mutatja be a telepítés fizikai lépéseit. A Samsung segédprogramjaira - mint például a Magician, Migration, stb. - a felhasználói kis kézikönyvben találunk némi utalást, de a letöltési helyre mutató linkre nem. Az illesztõprogram esetleges szükségességére sem hívják fel külön a figyelmet, de ezek egyébként elég könnyen elérhetõen a gyártó weboldalán, így ez maximum csak azoknak okozhat gondot, akik még elég újak az SSD meghajtók kezelése terén. A lapkát a mûanyag tartójából kiemelve megállapíthatjuk, hogy a már szabványosnak mondható egyoldalas M.2 2280 lapon nyugszik, vagyis a mérete 22x80 mm.
A meghajtó az ötmagos Samsung Polaris vezérlõ chipet használja, amely komoly elõrelépést jelent az eddig használt hárommagos UBX vezérlõhöz képest. Az öt processzormagból az egyik csak az SSD meghajtó és a rendszer között zajló kommunikációt felügyeli, míg a többi négy mag csak a NAND chipek menedzselésével foglalkozik. A korábbi szériák vezérlõivel kapcsolatban negatívumnak volt tekinthetõ, hogy a használat során a hõtermelésbõl fakadóan jelentkezett a teljesítménycsökkenés, az úgynevezett throttling jelenség. Na most a Samsung mérnökei a Dynamic Thermal Guard segítségével megpróbálták ezt kiküszöbölni. Nyílván a throttling nem szûntethetõ meg véglegesen, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy korábbi szériákhoz viszonyítva akár 25%-kal is képes kitolni azt az idõt, ami után már csökkenteni kell az órajelsebességen. Ezt egyrészt az energiahatékonyság növelésével, másrészt pedig - és itt jön egy remek újítás - a felragasztott matricán keresztüli hõleadással érik el. Ugyanis a matricába egy igen vékony, hõelvezetõként funkcionáló rézréteget illesztettek, mely körülbelül 30 százalékkal javítja a hõleadást. Ha azt nézzük, hogy ez a funkció a hõleadás javulásának jelentõs részéért felel, akkor kijelenthetjük, hogy egy rendkívül hasznos újításról van szó. Ezen a matricán kívül egyébként a többrétegû áramköri lapban is található hõelosztó réteg.
A NAND Flash chipek szerepét a Samsung saját 48 rétegû TLC V-NAND lapkái töltik be. A szekvenciális írási sebesség mindhárom kapacitásnál 3200 Mb/másodperc. A kisebb meghajtó 1500, a közepes 1800, míg a nagyobb meghajtó 1900 Mb/másodperces szekvenciális olvasási sebességet tud felmutatni. Az alábbi táblázatban további információkat kaphatunk a 960 EVO család mindhárom tagjáról.
A 960 EVO széria extra szolgáltatásként továbbra is rendelkezik a Samsung által Intelligent TurboWrite-nak nevezett, dinamikusan változó méretû SLC gyorsítótárral, amely az alapként rendelkezésre álló cache-memóriát az SSD-n lévõ üres tárhely függvényében szükség esetén tovább tudja bõvíteni. A 250 és az 500 Gb-os modellnél az alapméret 4 GB, a hozzácsapható plusz kapacitás pedig 9 GB, illetve 18 GB. Vagyis a vezérlõ összesen 13, illetve 22 GB-tal gazdálkodhat. Az 1 TB-os változtanál ez az arány 6 és 36, azaz maximum 42 GB állhat rendelkezésre. A TurboWrite tár jelenléte és mérete tehát nagyon nagy hatással van az adatátviteli sebességekre, sõt ennek köszönhetõen még a 950 PRO meghajtók teljesítményét is képes felülmúlni.
Említést érdemel még, hogy a Polaris vezérlõ egy érdekes új funkcióval is gazdagodott. A fentebb már megemlített, a Samsung saját fejlesztésû Magician meghajtókezelõ szoftverét használva lehetõségünk nyílik arra, hogy egyes fájlokat biztonságosan, 100%-osan tudjunk törölni az SSD-rõl. Érdekesnek tûnhet, hogy ezt manapság ki kell emelni, de ez valóban nagy szó az SSD meghajtókkezelésénél, hiszen a mûködésükbõl fakadóan nincs lehetõség biztonságos törlésre, mivel az operációs rendszertõl érkezõ parancsokat a vezérlõn található Flash Translation Layer saját hatáskörben hajtja végre, így az operációs rendszernek nincs direkt lehetõsége erre a mûveletre. A Polarisban ezért a Samsung egy egyedi nem-szabványos paranccsal egészítette ki az NVMe szabványt, amely lehetõvé teszi, hogy a megfelelõ szoftverrel (Magician) többszörösen felülírható legyen az SSD egy adott területe, így visszaállíthatatlanná téve azt az állományt, amit valóban el akarunk tüntetni a világ szeme elõl.
Nem kis felelõsség és feladat hárult tehát a Samsung 960 EVO szériájára, hiszen a korábbi sikersorozatok teljesítményét kellett megismételnie/felülmúlnia az NVMe meghajtók piacán. A tapasztalatok alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy újabb sikeres szériát alkottak a Samsung mérnökei, a 960 EVO a hétköznapi felhasználás során villámgyorsnak bizonyult, az SLC gyorsítótár bevonásával pedig még tovább tudtuk fokozni a tempót. Aki szeretné számítógépe sebességét maximálisan kihasználni, vagy éppen videovágáshoz, grafikus munkákhoz, akár játékra egy nagyon gyors meghajtót vásárolni, annak nagyon tudom ajánlani a Samsung 960 EVO-t.
Zolman