2018. 10. 04

Asus PRIME Z270-A alaplap - áttekintés

A Prime Z270-A alaplap egyike az ASUS kezdeti ajánlatainak azok közül, melyek Intel Z270 lapkakészletet használnak. Az alaplap esztétikáját tekintve is figyelemre méltó; fekete a PCB, és fehér mintázat teríti be az egészet. A beépített Z270 lapkakészlet támogatja az Intel LGA 1151 Kaby Lake processzor sorozatát, és kétcsatornás DDR4 memóriát tud befogadni. A Z270-A árazása igen meggyõzõ, fõleg, miután meglátjuk, mire képes és milyen specifikációkkal rendelkezik.

Az ASUS a következõket építette be a Prime Z270-A alaplapba: hat SATA 3 port, két M.2 PCIe x4 csatolófelület, Intel 1219-V Gigabit NNIC, három PCI-Express x16 slot, négy PCI-Express x1 slot, Ez XMP kapcsoló, Crystal Sound 3 audió alrendszer, integrált DisplayPort, HDMI és DVI video kimenetek, valamint USB 3.0 és 3.1 A-típusú és C-típusú támogatás.

Az ASUS több dizájnelemmel is ellátta a Prime Z270-A-t, beleértve az integrált RGB támogatást, beépítési pontokat egyedileg 3D-nyomtatott felületek számára az alaplap jobb felsõ részén, valamint fémes erõsítésû PCIe x16 csatolófelületek az elsõdleges és másodlagos slotban.

Beépítették emellett az ASUS átlagfogyasztónak szánt hangtechnológiáját. A Crystal Sound 3.0 egy izolált áramkörök integrálja a hangrendszer komponenseit, ezzel minimalizálja a más integrált eszközök által keltett zaj hatását. Az audio alrendszert magas minõségû, japán gyártmányú áramkörökkel tervezték, emellett teljesítmény elõszabályozóval látták el. Az audió PCB elválasztóvonalra RGB LED-eket építettek, ezzel is javítva az esztétikát és egyedi megjelenést. Ezek a LED-ek állíthatóak és bármilyen színt megjelenítenek, emellett tíz különbözõ módban mûködhetnek: Static, Breathing, Strobing, Rainbow, Color Cycle, Comet, Flash & Dash, Wave, Glowing Yo Yo, Starry Night, Music Effect, és CPU hõmérséklet. A LED vezérlés és az RGB kábelek az alaplap RGB 12V fejrészeihez csatlakoznak, ezeket az AURA vezérlõ applikációval lehet irányítani.

Az ASUS Fan Xpert 4 néven számos ventilátorcsatlakozót és hõszenzort épített be a Z270-A alaplapba. Hõszenzorokat szereltek a CPU-foglalatba, a tápellátó áramkörbe és a lapkakészletbe. Továbbá, az alaplap teljes területén találhatók monitorozott ventilátorcsatlakozók, ezek közül az egyik 3A (36W) nagy erõforrásigényû ventilátort is támogat.

A Prime Z270-A hátsó paneljét beépített mûanyag fedlappal erõsítették meg, itt megtalálható USB 3.0 és 3.1, számos videokimenet és RJ-45 GigE port, valamint digitális és analóg audio portok.

Elrendezés

A Prime Z270-A az ASUS-gyártmányoknál általános fekete-fehér dizájnt követi, a hátsó panel és a lapkakészlet a brand logókat jeleníti meg. A tápellátó áramkör hûtõbordái csiszolt alumínium felületek, ami kiváló összhangot teremt a fekete PCB-n is látható fehér mintázattal. Ez így összességében elég high-tech és futurisztikus megjelenést kelt, az alaplap komponensei közt is több mint elég helyet biztosítottak, garantált a könnyû hozzáférhetõség.

A CPU VRM alatti áramkört kivéve a hátoldal viszonylag mentes a fedetlenül hagyott áramköröktõl. A processzorfoglalat mögötti területen nem találhatók további komponensek, így beépíthetõség szempontjából ettõl nem kell tartanunk.

A Prime Z270-A alaplap hátsó paneljén PS/2 hibrid billentyûzet/egér csatlakozó található, valamint négy USB 3.0 port (kék) és két USB 3.1 10Gbps port – egy A-típusú (türkiz) és egy C-típusú (fekete). Továbbá található itt egy GigE RJ-45 port, egy Intel I219-V NIC, egy HDMI kimenet, DisplayPort videókimenet, DVI-D videókimenet, egy S/PDIF digitális audió kimenet, és öt analóg audiókimenet.

Az alaplap összesen hét PCIe slotot tartalmaz – három PCIe x16, és négy PCIe x1 slot. A PCIe x16 slotokat x16, x8 / x8, vagy x8 / x8 / x4 módban lehet használni. A CMOS elem közvetlen a másodlagos PCI x1 slot alatt található. A másodlagos PCIe x16 slot közepe mellett egy 2-pines hõszenzor csatlakozó is található.

Közvetlen az elsõdleges PCIe x1 slot alatt található az egyik M.2 foglalat. Az M-key slot M.2 típusú SSD-ket támogat legfeljebb 80mm hosszúsággal és PCIe x4 sebességgel. Ezt a pozicionálást kifejezetten arra tervezték, hogy a beszerelt SSD ne okozzon gondokat se a CPU-hûtõ beszerelésekor, se a PCIe x1 vagy PCIe x16 slotra szerelt kártya szempontjából.

Az audió alrendszer egy izolált áramkörön van, hogy minimalizálja a többi integrált komponens jelentette háttérzajt. A PCB választóvonal olyan színséma szerint világít, amit az UEFI vagy az AURA Windows-alkalmazás segítségével beállítunk. Az ASUS emellett japán gyártású hangkondenzátorok beépítésével erõsítette a Crystal Sound 3 audió alrendszert. A hangkimenet a jobb alsó sarokban található, az alaplap sarkánál. Az ASUS emellett integrált beépítési pontokat egyedi tervezésû 3D-nyomtatott panelek és kiegészítõk számára, ezek a felsõ él mentén találhatók, közvetlen a kivilágított audió PCB elválasztó vonal alatt, és 3D Mount címkével vannak jelölve.

Az alaplap bal felsõ sarkában van az elõlapi audió panel, a soros port fejrész, és a 4-pines RGB csatlakozás.

Az ASUS alaplap beépített támogatással rendelkezik RGB LED szalagok csatolásához, amit a harmadlagos PCIe x16 slot középsõ része mentén egy 12V RGB fejjel tudunk megtenni. Az RGB LED szalag 12V RGB fejrészhez való csatlakoztatása szinkronizálja a LED szalag színét és mûködési sémáját az alaplap integrált LED-jeivel az audió PCB választóvonalon.

A TPM, az USB 2.0 és USB 3.0 fejrész a harmadlagos PCIe x16 slottól balra lent található.

További USB 3.0 és USB 2,0 fejrész, egy 4-pines házventilátor csatlakozó, az elõlapi csatlakozó, külsõ ventilátor csatlakozó, CMOS clear és az elsõdleges PCIe x4 M.2 port, valamint az EZ XMP kapcsoló az alaplap bal alsó sarkában található. A külsõ ventilátorcsatlakozó fejrész használható egy további ventilátor vagy hõérzékelõ bekötésére, az XMP kapcsoló pedig engedélyezés esetén lehetõvé teszi a memória XMP sebesség és specifikációk beállítását, felülírva a jelenlegi BIOS beállításokat.

Az alaplap másodlagos M.2 foglalata közvetlen a PCI x1 slot 4 alatt található, és a másodlagos illetve harmadlagos PCIe x16 csatlakozók ölelik körbe.Ez az M.2 port PCIe x4 és SATA típusú M.2 meghajtókat támogat legfeljebb 110mm hosszúságig. A foglalat kizárólag M-Key típusú M.2 eszközöket fogad be. A két PCIe x4 M.2 foglalaton felül ezt az alaplapot úgy tervezték, hogy közvetlen a lapkakészlet hûtõbordái alatt és az M.2 foglalat mellett hat SATA III port is található.

Az alaplap összesen négy DIMM foglalattal rendelkezik kétcsatornás memória móddal az 1/3 vagy 2/4 foglalatok esetében. Összesen 64GB, maximum 3866MHz sebességû memória szerelhetõ be. Közvetlen a DIMM foglalatok alatt található a 24-pines ATX csatlakozó, 4-pines házventilátor csatlakozó, az alaplap státuszát jelzõ LED és ki/be kapcsoló gomb. A DIMM foglalatok felett jobboldalt 4-pines CPU-csatlakozó és másodlagos CPU-hûtõ csatlakozó fej található.

Az ASUS 10 (8+2) digitális fázissal tervezte a Prime Z270-A tápellátását, ami több mint elég erõforrást biztosít a legkegyetlenebb overclockoláshoz is. Két nagy hûtõborda hûti a CPU tápellátó áramkörét, egy a CPU-foglalattól jobbra és egy felette. A foglalat könnyen hozzáférhetõ, nem ütközik akadályba a processzorhûtõ beszerelése. A processzorfoglalat felett baloldalt találhatók a vízhûtés és nagyteljesítményû ventilátor 4-pines csatlakozói. A 4-pines vízpumpa csatlakozó használható egy standard 12V vízpumba ellátására, hibrid hûtésre, a nagyteljesítményû ventilátor csatlakozó pedig 3A (36W) teljesítményû aktív hûtést támogat.

Az alaplap jobb felsõ sarkában található a 8-pines ATX 12V tápcsatlakozó, és a CPU túlfeszültségvédelme.

Az ASUS Prime Z270-A fõ erõsségei közé tartozik, hogy kiemelkedõ teljesítményt nyújt overclockolás terén, megfelelõ processzorral stabil mûködésû 5GHz nem okoz neki problémát. További vonzerõt jelenthet az UEFI BIOS dizájn, a kettõs M.2 és SATA pportok, az AURA Windows-alkalmazással személyre szabható RGB LED fények, valamint, hogy 3D-nyomtatott kiegészítõk beépítésére is lehetõséget ad, és mindezekhez képest igen alacsony az ára. Kiváló választás mindazok számára, akik az Intel LGA 1151 Kaby Lake processzor sorozatának valamelyik tagjával akarnak egy stabil rendszert építeni.

NTG - PCX

2018. 10. 04

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.