2018. 10. 25

Formálható, sötét anyag - Antec Dark Fleet DF-500 áttekintés

A Dark Fleet DF-500 nagyon futurisztikus benyomást kelt, ebben az árkategóriában kiemelkedő mainstream gépház. Belépőként annyit kell tudni róla, hogy RGB, edzett üveg, fém fedlapok, LED vezérlés – ez mind egy helyen, és pontosan azt kapjuk, amit várunk.

Csomagolás

Az Antec egyszerű, díszítetlen kartondobozban szállítja a DF-500-at, a csomagoláson mindössze a gépház váza látható. A hátoldalon a gépház darabjait és tartozékait mutatják, míg a doboz két oldalán a termékspecifikációk leírását találjuk több nyelvű leírással.

A csomagolásban a gépházat két vékony, de erős habszivacs védi, valamint egy műanyag tasakban helyezték el, ami a DF-500 méretéhez és súlyához képest így több mint elég védelem.

A csomagolásban nem csak a felhasználói kézikönyvet és a szokásos csavarokat mellékelik, de az alaplap bővítőhely fedelét, valamint 3-pines Molex ventilátor adaptereket is.

Külső

A DF-500 a Dark Fleet termékcsalád tagja, ami sok évvel ezelőtt nagy ismertségre tett szert és bizonyos fokú hírnevet vívott ki. Megjelenésekor ez egy előremutató, futurisztikus dizájnt képviselt, ráadásul gyárilag szerelt ventilátorokkal érkezik. A DF-500 emellett plusz védőréteget kapott, az üveg oldallapi panel mellett az előlap is egy átlátszó panellel van ellátva.

Az első oldalát tekintve a DF-500 valóban futurisztikus benyomást kelt, olyan mint valami százéves űrutazásra tervezett hibernációs kamra, csak nem lefagyasztott test van az üveg mögött, hanem három hűtőventilátor. A teljes fedlap egyben eltávolítható, mögötte kapott helyet a három 120mm-es ventilátor, ezeket LED-ekkel szerelték fel. A hátoldal azonban nagyon leegyszerűsített jellegű, itt nem található szerelt ventilátor és az alaplap helye is a lehető legegyszerűbb kialakítású.


A hátoldalra tekintve látható, hogy teljes méretű ATX tápegységnek van hely. Efelett található hét bővítőhely. A beszerelhető bővítőkártyákat két hüvelykszorítóval biztosított keret tartja. A hátoldal legfelső részébe 120mm-es elszívó ventilátort szerelhetünk, vertikális pozícióba állítva, hogy összehangolható legyen a később beszerelt processzorhűtővel.

Az Antec a gépház egyik oldalára hüvelykszorítóval szerelt üveglapot helyezett, a másik oldalt egyszerű fémlap fedi.

A felső részben egy mágneses alapon rögzített jókora hálós szűrő található. A fedlapra szintén három 120 vagy két 140mm-es ventilátor szerelhető. A DF-500 tartozéka egy modern gépház esetében elvárható, szokványos, I/O panel - ezen két USB 3.0 csatolófelület, két audiócsatlakozó, valamint reset gomb és ki-be kapcsoló gomb található.

Az alsó felületen egy hálós fémburkolat védi a tápegységet a portól és egyéb szennyeződéstől. Közvetlen emellett a hüvelykszorító meglazításával lehet állítani a HDD keret elhelyezkedését a gépházon belül, ez lehetővé teszi nagyobb radiátorok beszerelését az elülső részben.

Belső

A belső részhez az oldalsó panelokat rögztő hüvelykszorító csavarok eltávolításával férhetünk hozzá. Nagyon tágas, mert nincs külön optikai meghajtónak kialakított hely. A tápegységnek szánt hely fölé szintén fedlapot helyeztek, így a gépház belső része nagyon letisztult benyomást kelt. Ez egy szilárd fedlap, leszámítva az elülső részen található nyílást, így az előlapi részre 360mm-es radiátor szerelhető. Van továbbá két SSD hely, ezek láthatóak az oldalsó üveglapon keresztül.

A hátoldalon látható, hogy az alaplap keret körüli nyílásokat nem takarták gumibetétekkel. Az RGB ventilátorok színeit egy kis PCB vezérli. Az Antec a reset gombot is újrahasznosította, egyszerű kapcsolóként is használható. Emellett két további SSD rekesz kapott helyet, így a DF-500-ba összesen négy meghajtó szerelhető.

Az oldaló panel és az alaplap rekesz hátoldala közt 18mm hely található, ami nem tűnik soknak, de ahhoz pont elég, hogy a szükséges kábelek elférjenek és ne legyenek látható helyen.

A fedlap alatt két 3,5”-os meghajtó rekesze kapott helyet, az elülső részt pedig a hűtésnek szánták – legyen szó akár ventilátorról, akár radiátorról, ami legfeljebb 360mm nagyságú lehet.

A fedlap alatt a tápegység rekesz standard kivitelezésű, a tápegységet és a gépház vázát habszivacs választja el. E felett a hét bővítőhelyből hat fedele eltávolítható.

A fémrácsos szűrős fedlap esetében jól láthatóak a három 120 vagy két 140mm-es ventilátor számára szánt csavarlyukak. A fedlap alatt ránézésre elég hely van ahhoz, hogy további ventilátort beszereljünk, és ez jól megférjen az alaplap mellett. Itt egy ventilátorokkal ellátott nagyobb radiátor azonban már útban lenne.

A DF-500 dobozában mellékelik a gombok és I/O panel bekötéséhez szükséges standard kábeleket, valamint a 4-pines csatlakozókat a további RGB-eszközök bekötéséhez és irányításához, a reset gomb RGB kapcsolóként használatához. Az RGB eszközök energiaellátásáról szintén mellékelt Molex csatlakozó gondoskodik.

Összeszerelés

A DF-500 esetében az alaplap beszerelése nagyon egyszerű, fenti irányból és a jobboldalon rengeteg hely áll rendelkezésre a könnyű hozzáférhetőséghez.

Az SSD beszerelése szintén egyszerűen kivitelezhető a házon belül lecsavarozással, vagy a mellékelt két fémkeret egyikének használatával. Miután az SSD-t behelyeztük a keretbe, egyszerűen visszatesszük azt a helyére és hüvelykszorító csavarral rögzítjük.

A 3,5”-os meghajtó beszerelése nem igényel semmilyen eszközt. Mindössze betesszük a meghajtót a helyére, és a keretet visszatoljuk a fedlap alá.

A tápenység beszerelése két rögzítőcsavarral történik. A DF-500-ban rengeteg hely van, így a szokványosnál hosszabb egységet is használhatunk, ha erre igény van.

Teljesen belakva a DF-500 belseje is elég letisztult benyomást kelt. A kábeleket könnyen el lehet rejteni a kíváncsi szemek elől, de az elhelyezésükkel finoman kell bánni, mert ezen a téren helytakarékos megoldást választott a gyártó és az oldallap visszaszerelését nehezítheti, ha a kábeleket nem rendszerezzük.

Indítás után

Bekapcsolást követően a három előlapi ventilátor és a bekapcsológomb is azonnal világít. A reset gombbal állíthatóak a színek, valamint néhány egyszerűbb animáció a fények váltakozására. Vörös, zöld, sárga, narancssárga, kék, lila és kékesfehér színárnyalatok közül választhatunk.

Az oldalsó üveglapon át a gépalkatrészek többsége látható, a tápegység és a HDD azonban fedlap alatt van elrejtve. A DF-500 összeszerelve standard gépháznak látszik, mindennek megvan a helye és könnyen hozzáférhető.

Ár-érték arány

Az Antec Dark Fleet DF-500 a régi Dark Fleet gépházak nyomdokaiba lépett, melyek nem csak annak köszönhetően voltak népszerűek, hogy több előreszerelt ventilátorral rendelkeznek, hanem emellett rendelkeztek néhány bónusz kiegészítővel és egyedi dizájnnal lettek tervezve. Ezzel a Dark Fleet letett valami olyat az asztalra, amit a gyártók többsége nem.

Összességében, az Antec Dark Fleet DF-500 egy impozáns külsejű gépház, három előreszerelt ventilátorral és RGB fényekkel. Mindemellett a fények váltakozása egyszerűen, egyetlen gombnyomással irányítható. Az Antec ráadásul kiváló munkát végzett a szűrő felületek terén, a beszerelt szűrők és rácsozás gondoskodnak arról, hogy minden hardver tisztán és kifogástalan állapotban maradjon.

A belsőt tekintve egy fém válaszlap gondoskodik arról, hogy minden a helyére kerüljön, de az ebben az árkategóriában megszokott gumibetétek használata nélkül. A hat bővítőhely alkalmazásával a Dark Fleet DF-500 gyakorlatilag bármilyen konfiguráció felépítéséhez használható, aligha fogunk ilyen téren akadályokba ütközni, míg az edzett üveg oldallap segít némileg ellensúlyozni az előlapi díszpanel által nyújtott törékeny benyomást.

A Dark Fleet DF-500 valóban nagyon futurisztikus benyomást kelt, ebben az árkategóriában kiemelkedő mainstream gépház. RGB, edzett üveg, fém fedlapok, LED vezérlés – ez mind egy helyen, és pontosan azt kapjuk, amit várunk.

NTG - PCX

2018. 10. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.