A B360 alaplapok piacán igen kiélezetté vált a verseny; a gyártóknak itt számos lehetõsége van a kreatív tervezésre, de olyan módon, hogy még ésszerû maradjon az árazás. Az ASUS a Strix B360-G Gaming microATX formátumú alaplapot ajánlja ezen a téren, ami megfelelõ választás az egy GPU-s gaming rendszerek építésére.
Ez a microATX formátumú alaplap számos olyan jellemzõvel bír, ami kiváló alternatívává teszi a gamerek számára, ráadásul viszonylag alacsony ár mellett. Veszélyes riválisokat is megelõz abban, hogy több RAM foglalattal rendelkezik, több PCIe slot nyújt bõvítési lehetõséget, emellett integrált IO-panellel rendelkezik és továbbfejlesztett hangvezérléssel, játékosközponjtú dizájnnal. Két M.2 slot van rajta, emellett hat SATA port, és az elsõ PCIe csatlakozást az ASUS Safeslot nevû megoldása erõsíti. A teljes hosszúságú csatlakozási pontok mellett jelen van két x1 slot bõvítési célokra. A Z370-F Gaminghez képest (ami egy mini-ITX formátumú alaplap) nagyobb hûtõbordákat szereltek rá, ami kisebb testvéreihez képest jóval hatékonyabban gondoskodik a hõelvezetésrõl. Az alaplap emellett 10 Gbps sebességû USB 3.1 portokkal is rendelkezik.
A fényûzõ hardveres megoldásokon felül a dizájn elég megosztónak mondható; a márkajelzés és brand szöveg keresztben átszeli az alaplap teljes hosszát, ráadásul belenyúlik az áramkörökbe - ez a megjelenés sokakat zavarhat. A vörös és szürke brand-feliratok a bal fölsõ saroktól az alaplap jobb alsó sarkáig húzódnak. További dizájnelem, hogy vörös LED-eket helyeztek el az alaplap alsó felületén. A LED-es fények stílusa/sémája szoftverrel átállítható, de a vörös színt nem lehet megváltoztatni. A fekete-vörös színezet megjelenését tekintve is beleillik egy tipikus gamer-rendszerbe.
Teljesítményét tekintve ez az alaplap kifejezetten versenyképesnek mondható. Kiemelkedõ teljesítményt nyújt Non-UEFI POST idõ terén, a Strix B360-G Gaming 16.7 másodperc alatt hajt végre POST utasítást (bekapcsolási önellenõrzés), ami egy-két kivételtõl eltekintve a leggyorsabb POST idõ. Az overclockolás nem opció ennél az alaplapnál, de nagyobb energiafelhasználás nélkül is jól teljesít. OC híján viszont a jó lehetõségek fõként egyéb hardveres lehetõségek, a csatlakozási pontok, megjelenés és jó árazás összességét jelentik. Az ASUS B360-G Gaming és más alaplapok közt fõ különbség az M.2 slotok számában rejlik (GIGABYTE és SuperMicro alaplapok egy M.2 slottal rendelkeznek, más esetekben kettõvel), valamint a SATA portok számában (MSI esetén négy, más esetben 6), az audiokodekek terén (ez az alaplap a legújabb Realtek megoldást nyújtja), az USB-kezelésben, és a videokimenetek terén. Más alaplapok esetleg kevésbé zavaros megjelenést nyújtanak, de ebben az esetben a keresztbe lógó felirat nem halványíthatja el a széleskörû csatlakozási lehetõségek vonzerejét.
Az ASUS ROG Strix B360-G Gaming alaplap ára jelenleg 33 ezer forint körül mozog. Ebben az árkategóriában a nemzetközi színtéren fõként a Supermicro C7B360-CB-M és annak Wi-Fi változata, a C7B360-CB-MW, valamint a iostar B360GT3S, az MSI B360M Mortar Titanium, az ASRock B360M Pro4 és a GIGABYTE B360M D3H jelenthet vetélytársat számára.
Az ASUS B360 termékcsoportja esetében számos méret és típus közül választhatunk. Létezik egy Micro-ITX, hat különbözõ MicroATX, valamint hat ATX formátumú alaplap ebben a sorozatban. Eközben persze ott van a TUF és Prime sorozat rengeteg különféle gamer alaplappal, az áraik 22-44 ezer forint közt mozognak.
Közelebbi megtekintésre azt láthatjuk, hogy ez a microATX alaplap vizuálisan összetett dizájnnal rendelkezik. Elég feltûnõ megjelenésû a két nagy hûtõborda és az IO borítása, ami némileg különbözik a más B360 alaplapokon láthatótól. A PCB teljesen fekete és minden csatlakozó fekete. Az elsõdleges PCIe slot meg van erõsítve, hogy ne okozzon gondot nagy és nehéz videokártyák esetében. A lapkakészlet hûtõbordáját ASUS ROG szimbólum díszíti. Az ASUS B360-G Gaming alsó felületén baloldalt végig LED-ek találhatók, bár az ezt irányító AURA szoftver a vörös színt nem tudja megváltoztatni. Az alaplap RGB támogatású csatolófelülettel is rendelkezik, így saját színsémát is bármikor hozzá lehet adni.
A hûtést tekintve elmondható, hogy a mATX formátumú alaplap összesen négy 4-pines csatlakozót biztosít – a CPU ventilátor csatolófelülete a felsõ részen, a processzorfoglalattól jobbra található, közvetlen az elsõ DRAM slot mellett. A házba szerelt ventilátorok csatolófelülete baloldalt középen, az audiófelületek mögött található, az elsõdleges PCIe slot fölött. Az utolsó házventilátor a lapkakészlet alatt, az alaplap alsó felületén található. A ventilátorok vezérelhetõek a BIOS-ból és az AI Suite szoftverrel.
Az alaplap jobboldalán található a négy DRAM slot, emellett látható a hat SATA csatolófelület. Két SATA-csatlakozó horizontális elhelyezkedésû, míg a másik négy vertikális elhelyezkedésû, emellett van az USB 3.0 csatolófelület és a 24-pines ATX tápcsatlakozó. Az alaplap alsó felének baloldalán van a Supreme FX audiochip, ami a gyártó szerint jobb SNR-rel rendelkezik, mint a Realtek ALC1220 kodekek, ráadásul prémium minõségû Nichion kondenzátorokat használ.
A hátsó IO panelen megtalálható USB 2.0, 3.0 és 3.1 (10 Gbps), valamint számos audiócsatlakozó, beleértve egy optikai jack csatlakozót is. A videokimenetrõl egy HDMI és egy DVI-D csatlakozó gondoskodik. Az alaplapon található emellett PS/2 port és egy túlfeszültségvédelemmel ellátott LAN-csatlakozó. Az egyetlen dolog, ami hiányzik, az egy C típusú csatlakozási lehetõség:
A dobozban az ASUS a következõket mellékeli:
A B360 lapkakészletet alapvetõen arra tervezték, hogy költséghatékony megoldással szolgáljanak a Coffee Lake alapú processzorokhoz, és fõként olyan CPU-k számára, melyek nem támogatják az overclockolást. Ennek okán a B360 megfizethetõ árú, ugyanakkor széleskörû beépítési lehetõséget biztosít és kiváló feltételeket biztosít egy hatékony gamer-rendszer építésére.
NTG - PCX