2018. 10. 02

ASUS B360-G Gaming alaplap áttekintés

A B360 alaplapok piacán igen kiélezetté vált a verseny; a gyártóknak itt számos lehetõsége van a kreatív tervezésre, de olyan módon, hogy még ésszerû maradjon az árazás. Az ASUS a Strix B360-G Gaming microATX formátumú alaplapot ajánlja ezen a téren, ami megfelelõ választás az egy GPU-s gaming rendszerek építésére.

Ez a microATX formátumú alaplap számos olyan jellemzõvel bír, ami kiváló alternatívává teszi a gamerek számára, ráadásul viszonylag alacsony ár mellett. Veszélyes riválisokat is megelõz abban, hogy több RAM foglalattal rendelkezik, több PCIe slot nyújt bõvítési lehetõséget, emellett integrált IO-panellel rendelkezik és továbbfejlesztett hangvezérléssel, játékosközponjtú dizájnnal. Két M.2 slot van rajta, emellett hat SATA port, és az elsõ PCIe csatlakozást az ASUS Safeslot nevû megoldása erõsíti. A teljes hosszúságú csatlakozási pontok mellett jelen van két x1 slot bõvítési célokra. A Z370-F Gaminghez képest (ami egy mini-ITX formátumú alaplap) nagyobb hûtõbordákat szereltek rá, ami kisebb testvéreihez képest jóval hatékonyabban gondoskodik a hõelvezetésrõl. Az alaplap emellett 10 Gbps sebességû USB 3.1 portokkal is rendelkezik.

A fényûzõ hardveres megoldásokon felül a dizájn elég megosztónak mondható; a márkajelzés és brand szöveg keresztben átszeli az alaplap teljes hosszát, ráadásul belenyúlik az áramkörökbe - ez a megjelenés sokakat zavarhat. A vörös és szürke brand-feliratok a bal fölsõ saroktól az alaplap jobb alsó sarkáig húzódnak. További dizájnelem, hogy vörös LED-eket helyeztek el az alaplap alsó felületén. A LED-es fények stílusa/sémája szoftverrel átállítható, de a vörös színt nem lehet megváltoztatni. A fekete-vörös színezet megjelenését tekintve is beleillik egy tipikus gamer-rendszerbe.

Teljesítményét tekintve ez az alaplap kifejezetten versenyképesnek mondható. Kiemelkedõ teljesítményt nyújt Non-UEFI POST idõ terén, a Strix B360-G Gaming 16.7 másodperc alatt hajt végre POST utasítást (bekapcsolási önellenõrzés), ami egy-két kivételtõl eltekintve a leggyorsabb POST idõ. Az overclockolás nem opció ennél az alaplapnál, de nagyobb energiafelhasználás nélkül is jól teljesít. OC híján viszont a jó lehetõségek fõként egyéb hardveres lehetõségek, a csatlakozási pontok, megjelenés és jó árazás összességét jelentik. Az ASUS B360-G Gaming és más alaplapok közt fõ különbség az M.2 slotok számában rejlik (GIGABYTE és SuperMicro alaplapok egy M.2 slottal rendelkeznek, más esetekben kettõvel), valamint a SATA portok számában (MSI esetén négy, más esetben 6), az audiokodekek terén (ez az alaplap a legújabb Realtek megoldást nyújtja), az USB-kezelésben, és a videokimenetek terén. Más alaplapok esetleg kevésbé zavaros megjelenést nyújtanak, de ebben az esetben a keresztbe lógó felirat nem halványíthatja el a széleskörû csatlakozási lehetõségek vonzerejét.

Az ASUS ROG Strix B360-G Gaming alaplap ára jelenleg 33 ezer forint körül mozog. Ebben az árkategóriában a nemzetközi színtéren fõként a Supermicro C7B360-CB-M és annak Wi-Fi változata, a C7B360-CB-MW, valamint a iostar B360GT3S, az MSI B360M Mortar Titanium, az ASRock B360M Pro4 és a GIGABYTE B360M D3H jelenthet vetélytársat számára.

Az ASUS B360 termékcsoportja esetében számos méret és típus közül választhatunk. Létezik egy Micro-ITX, hat különbözõ MicroATX, valamint hat ATX formátumú alaplap ebben a sorozatban. Eközben persze ott van a TUF és Prime sorozat rengeteg különféle gamer alaplappal, az áraik 22-44 ezer forint közt mozognak.

Közelebbi megtekintésre azt láthatjuk, hogy ez a microATX alaplap vizuálisan összetett dizájnnal rendelkezik. Elég feltûnõ megjelenésû a két nagy hûtõborda és az IO borítása, ami némileg különbözik a más B360 alaplapokon láthatótól. A PCB teljesen fekete és minden csatlakozó fekete. Az elsõdleges PCIe slot meg van erõsítve, hogy ne okozzon gondot nagy és nehéz videokártyák esetében. A lapkakészlet hûtõbordáját ASUS ROG szimbólum díszíti. Az ASUS B360-G Gaming alsó felületén baloldalt végig LED-ek találhatók, bár az ezt irányító AURA szoftver a vörös színt nem tudja megváltoztatni. Az alaplap RGB támogatású csatolófelülettel is rendelkezik, így saját színsémát is bármikor hozzá lehet adni.

A hûtést tekintve elmondható, hogy a mATX formátumú alaplap összesen négy 4-pines csatlakozót biztosít – a CPU ventilátor csatolófelülete a felsõ részen, a processzorfoglalattól jobbra található, közvetlen az elsõ DRAM slot mellett. A házba szerelt ventilátorok csatolófelülete baloldalt középen, az audiófelületek mögött található, az elsõdleges PCIe slot fölött. Az utolsó házventilátor a lapkakészlet alatt, az alaplap alsó felületén található. A ventilátorok vezérelhetõek a BIOS-ból és az AI Suite szoftverrel.

Az alaplap jobboldalán található a négy DRAM slot, emellett látható a hat SATA csatolófelület. Két SATA-csatlakozó horizontális elhelyezkedésû, míg a másik négy vertikális elhelyezkedésû, emellett van az USB 3.0 csatolófelület és a 24-pines ATX tápcsatlakozó. Az alaplap alsó felének baloldalán van a Supreme FX audiochip, ami a gyártó szerint jobb SNR-rel rendelkezik, mint a Realtek ALC1220 kodekek, ráadásul prémium minõségû Nichion kondenzátorokat használ.

A hátsó IO panelen megtalálható USB 2.0, 3.0 és 3.1 (10 Gbps), valamint számos audiócsatlakozó, beleértve egy optikai jack csatlakozót is. A videokimenetrõl egy HDMI és egy DVI-D csatlakozó gondoskodik. Az alaplapon található emellett PS/2 port és egy túlfeszültségvédelemmel ellátott LAN-csatlakozó. Az egyetlen dolog, ami hiányzik, az egy C típusú csatlakozási lehetõség:

  • 1x PS/2 billentyûzet/egér csatlakozó
  • 1 x DVI-D
  • 1 x HDMI
  • 2 x USB 3.1 (10 Gbps) A típusú port
  • 1 x Optikai S/PDIF kimenet
  • 5 x Aranyozott audio jack
  • 2 x USB 3.0 port (kék)
  • 2 x USB 2.0 port (fekete)

A dobozban az ASUS a következõket mellékeli:

  • Felhasználói kézikönyv
  • Támogatás DVD
  • 2 x SATA kábel
  • 1 x M.2 beépítõcsavar
  • 1 x kábelcsomag
  • 1 x ROG matrica

A B360 lapkakészletet alapvetõen arra tervezték, hogy költséghatékony megoldással szolgáljanak a Coffee Lake alapú processzorokhoz, és fõként olyan CPU-k számára, melyek nem támogatják az overclockolást. Ennek okán a B360 megfizethetõ árú, ugyanakkor széleskörû beépítési lehetõséget biztosít és kiváló feltételeket biztosít egy hatékony gamer-rendszer építésére.

NTG - PCX

2018. 10. 02

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.