2018. 10. 02

ASUS B360-G Gaming alaplap áttekintés

A B360 alaplapok piacán igen kiélezetté vált a verseny; a gyártóknak itt számos lehetősége van a kreatív tervezésre, de olyan módon, hogy még ésszerű maradjon az árazás. Az ASUS a Strix B360-G Gaming microATX formátumú alaplapot ajánlja ezen a téren, ami megfelelő választás az egy GPU-s gaming rendszerek építésére.

Ez a microATX formátumú alaplap számos olyan jellemzővel bír, ami kiváló alternatívává teszi a gamerek számára, ráadásul viszonylag alacsony ár mellett. Veszélyes riválisokat is megelőz abban, hogy több RAM foglalattal rendelkezik, több PCIe slot nyújt bővítési lehetőséget, emellett integrált IO-panellel rendelkezik és továbbfejlesztett hangvezérléssel, játékosközponjtú dizájnnal. Két M.2 slot van rajta, emellett hat SATA port, és az első PCIe csatlakozást az ASUS Safeslot nevű megoldása erősíti. A teljes hosszúságú csatlakozási pontok mellett jelen van két x1 slot bővítési célokra. A Z370-F Gaminghez képest (ami egy mini-ITX formátumú alaplap) nagyobb hűtőbordákat szereltek rá, ami kisebb testvéreihez képest jóval hatékonyabban gondoskodik a hőelvezetésről. Az alaplap emellett 10 Gbps sebességű USB 3.1 portokkal is rendelkezik.

A fényűző hardveres megoldásokon felül a dizájn elég megosztónak mondható; a márkajelzés és brand szöveg keresztben átszeli az alaplap teljes hosszát, ráadásul belenyúlik az áramkörökbe - ez a megjelenés sokakat zavarhat. A vörös és szürke brand-feliratok a bal fölső saroktól az alaplap jobb alsó sarkáig húzódnak. További dizájnelem, hogy vörös LED-eket helyeztek el az alaplap alsó felületén. A LED-es fények stílusa/sémája szoftverrel átállítható, de a vörös színt nem lehet megváltoztatni. A fekete-vörös színezet megjelenését tekintve is beleillik egy tipikus gamer-rendszerbe.

Teljesítményét tekintve ez az alaplap kifejezetten versenyképesnek mondható. Kiemelkedő teljesítményt nyújt Non-UEFI POST idő terén, a Strix B360-G Gaming 16.7 másodperc alatt hajt végre POST utasítást (bekapcsolási önellenőrzés), ami egy-két kivételtől eltekintve a leggyorsabb POST idő. Az overclockolás nem opció ennél az alaplapnál, de nagyobb energiafelhasználás nélkül is jól teljesít. OC híján viszont a jó lehetőségek főként egyéb hardveres lehetőségek, a csatlakozási pontok, megjelenés és jó árazás összességét jelentik. Az ASUS B360-G Gaming és más alaplapok közt fő különbség az M.2 slotok számában rejlik (GIGABYTE és SuperMicro alaplapok egy M.2 slottal rendelkeznek, más esetekben kettővel), valamint a SATA portok számában (MSI esetén négy, más esetben 6), az audiokodekek terén (ez az alaplap a legújabb Realtek megoldást nyújtja), az USB-kezelésben, és a videokimenetek terén. Más alaplapok esetleg kevésbé zavaros megjelenést nyújtanak, de ebben az esetben a keresztbe lógó felirat nem halványíthatja el a széleskörű csatlakozási lehetőségek vonzerejét.

Az ASUS ROG Strix B360-G Gaming alaplap ára jelenleg 33 ezer forint körül mozog. Ebben az árkategóriában a nemzetközi színtéren főként a Supermicro C7B360-CB-M és annak Wi-Fi változata, a C7B360-CB-MW, valamint a iostar B360GT3S, az MSI B360M Mortar Titanium, az ASRock B360M Pro4 és a GIGABYTE B360M D3H jelenthet vetélytársat számára.

Az ASUS B360 termékcsoportja esetében számos méret és típus közül választhatunk. Létezik egy Micro-ITX, hat különböző MicroATX, valamint hat ATX formátumú alaplap ebben a sorozatban. Eközben persze ott van a TUF és Prime sorozat rengeteg különféle gamer alaplappal, az áraik 22-44 ezer forint közt mozognak.

Közelebbi megtekintésre azt láthatjuk, hogy ez a microATX alaplap vizuálisan összetett dizájnnal rendelkezik. Elég feltűnő megjelenésű a két nagy hűtőborda és az IO borítása, ami némileg különbözik a más B360 alaplapokon láthatótól. A PCB teljesen fekete és minden csatlakozó fekete. Az elsődleges PCIe slot meg van erősítve, hogy ne okozzon gondot nagy és nehéz videokártyák esetében. A lapkakészlet hűtőbordáját ASUS ROG szimbólum díszíti. Az ASUS B360-G Gaming alsó felületén baloldalt végig LED-ek találhatók, bár az ezt irányító AURA szoftver a vörös színt nem tudja megváltoztatni. Az alaplap RGB támogatású csatolófelülettel is rendelkezik, így saját színsémát is bármikor hozzá lehet adni.

A hűtést tekintve elmondható, hogy a mATX formátumú alaplap összesen négy 4-pines csatlakozót biztosít – a CPU ventilátor csatolófelülete a felső részen, a processzorfoglalattól jobbra található, közvetlen az első DRAM slot mellett. A házba szerelt ventilátorok csatolófelülete baloldalt középen, az audiófelületek mögött található, az elsődleges PCIe slot fölött. Az utolsó házventilátor a lapkakészlet alatt, az alaplap alsó felületén található. A ventilátorok vezérelhetőek a BIOS-ból és az AI Suite szoftverrel.

Az alaplap jobboldalán található a négy DRAM slot, emellett látható a hat SATA csatolófelület. Két SATA-csatlakozó horizontális elhelyezkedésű, míg a másik négy vertikális elhelyezkedésű, emellett van az USB 3.0 csatolófelület és a 24-pines ATX tápcsatlakozó. Az alaplap alsó felének baloldalán van a Supreme FX audiochip, ami a gyártó szerint jobb SNR-rel rendelkezik, mint a Realtek ALC1220 kodekek, ráadásul prémium minőségű Nichion kondenzátorokat használ.

A hátsó IO panelen megtalálható USB 2.0, 3.0 és 3.1 (10 Gbps), valamint számos audiócsatlakozó, beleértve egy optikai jack csatlakozót is. A videokimenetről egy HDMI és egy DVI-D csatlakozó gondoskodik. Az alaplapon található emellett PS/2 port és egy túlfeszültségvédelemmel ellátott LAN-csatlakozó. Az egyetlen dolog, ami hiányzik, az egy C típusú csatlakozási lehetőség:

  • 1x PS/2 billentyűzet/egér csatlakozó
  • 1 x DVI-D
  • 1 x HDMI
  • 2 x USB 3.1 (10 Gbps) A típusú port
  • 1 x Optikai S/PDIF kimenet
  • 5 x Aranyozott audio jack
  • 2 x USB 3.0 port (kék)
  • 2 x USB 2.0 port (fekete)

A dobozban az ASUS a következőket mellékeli:

  • Felhasználói kézikönyv
  • Támogatás DVD
  • 2 x SATA kábel
  • 1 x M.2 beépítőcsavar
  • 1 x kábelcsomag
  • 1 x ROG matrica

A B360 lapkakészletet alapvetően arra tervezték, hogy költséghatékony megoldással szolgáljanak a Coffee Lake alapú processzorokhoz, és főként olyan CPU-k számára, melyek nem támogatják az overclockolást. Ennek okán a B360 megfizethető árú, ugyanakkor széleskörű beépítési lehetőséget biztosít és kiváló feltételeket biztosít egy hatékony gamer-rendszer építésére.

NTG - PCX

2018. 10. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Szlovák Róbert
2018.10.07
Ezen az alaplapon egyáltalán nem található ledek... Nem értem a cikkben milyen ledeket említenek???
Szlovák Róbert
2018.10.04
Üdv. A led sort hol találom a lapon? Ui.: nagyon jó lap, csak ajánlani tudom!
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.