2018. 11. 27

A megfontolt játékos - AMD Ryzen 5 2600 és Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+ számítógép tesztje

A megfontolt játékos - AMD Ryzen 5 2600 és Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+ gépteszt


A Ryzen processzorcsalád megjelenésével végre játékosok számára is ideális választás lett az AMD, hiszen korrekt áron kínál meggyőző teljesítményt. A középkategóriás Radeonok szintén megállják a helyüket a két rivális gyártó küzdelmében. Bemutatónkban megnézzük, hogy a vásárló által összeállított konfiguráció mire képes a játékok alatt.

Zalman Z9 Neo Plus

A külcsínyért ezúttal egy Zalman Z9 Neo Plus felel, mely amellett, hogy jól mutat fehérben, megfelelő szerelhetőséget és szellőzést is biztosít. A tágas házban bőven van hely a bővítéshez, merevlemezeinket vagy SSD meghajtóinkat is egyaránt könnyen beilleszthetjük. Elődjének ablakos megoldásához képest, az oldallap már teljes rálátást enged gépünkre, teljes felületén átlátszó lett. Nem spórolt a Zalman a rendszerhűtőkkel sem, hátul egy, fent kettő darab ledekkel szerelt ventilátor dolgozik és borítja be fénnyel alkatrészeinket. A hangszűrő réteggel ellátott előlapi ajtó mögött két további légterelő zárja a sort, immár megvilágítás nélkül. Az előlapon két USB 3.0 és két 2.0 csatlakozó áll készenlétben, a szokásos fejhallgató kimenetek mellett.

AMD Ryzen 5 2600

Az AMD Ryzen 5 2600 azon játékosok jóbarátja, akik tudják mire van szükségük, és nem fizetnek felárat kihasználatlan többlet teljesítményért. A kedvező áron kínált, hat darab 3.4GHz-es magot tartalmazó CPU, tökéletesen szolgálja majd videokártyánkat. Nagyjából GTX1080-as kategóriáig nem gátol meg egyetlen VGA-t sem, a maximális hatásfok elérésében. A népszerű processzor AM4-es foglalatba illeszkedik, fogyasztása 65 W.

Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+

Társa az AMD RX 500-as szériájának tetejéről érkezik, pontosabban egy Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+. A Polaris 30 kódnevű GPU architektúra lehetővé teszi a jóval magasabb órajeleket, esetünkben 1470Mhz-től az 1560Mhz-es Boost értékig, a 8GB GDDR5 fedélzeti memória pedig 2100MHz-re emelt frekvencián üzemel. A középkategóriában jó választásnak bizonyultak az AMD kártyái, az RX580-hoz képest pedig nagyjából 10%-os teljesítménytöbbletet ígér, mely kellemes stabilitást ad, ha Full HD-s felbontáson játszanánk és online megmérettetésekben sem szeretnénk frusztráló FPS csökkenést. Külsőségeit tekintve nem kelt agresszív benyomást, viszont a gyári tuningon felül szolgál még meglepetésekkel. Egy bevált megoldást használva könnyedén cserélhetővé tették a két ledes ventilátort, így ha csapágyproblémákkal vagy egyéb gondokkal találkoznánk, nem kell az egész hűtőrendszer cseréjén gondolkodnunk. A kártya oldalán egy kis kapcsoló jelzi, hogy gondoltak a kriptovalutákra utazókra is, itt játékra és bányászatra optimalizált számítási módok között választhatunk. Hátul a DVI-D, a két Display Port és két HDMI bőséges csatlakozási lehetőséget nyújtanak. 8+6 tűs tápcsatlakozót használ, és támogatott az OpenGL 4.5 illetve a DirectX 12 is.

Gigabyte GA-B450 AORUS PRO

Az AMD párosát ezúttal egy Gigabyte GA-B450 AORUS PRO alaplap fogadja majd, mely komoly felszereltségével elsősorban a játékosokat célozza meg, de többféle opciót is kínál. A négy darab DDR4-es memóriafoglalat például kezeli a szerverekbe szánt ECC modulokat is. A Több VGA-as rendszerek sem jelentenek neki akadályt, így ha később a duplázás mellett döntenénk, az alaplapon nem fog múlni. A hőelvezetés tekintetében is jól teljesít, így ha biztosítjuk a gépház megfelelő szellőzését, processzorunk teljesítménye is stabil marad majd. Akik igényesek a hangminőségre, pozitívan csalódnak majd, a beépített hangvezérlő az egyik legjobb, amit alaplapon beépítve találhatunk. A beépített IO Shield, vagyis hátlap kellemes a szemnek, és bizalmat kelt az olcsó, eldobható hátlapokhoz képest. Itt megtaláljuk a monitorcsatlakozókat, DVI-D és HDMI portokat használhatunk, ha az integrált megoldásra lenne szükségünk. Hat USB csatlakozót kapunk, egy 3.1, négy darab 3.0 és egy Type-C a választék. Ezekből lehetne több, de talán ez az egyetlen negatívum, amit igazán érdemes megemlíteni. A Gigabites LAN már alapvető ha hálózati csatolóról van szó, az 1000 Mbps pedig már itthon is egyre több helyen elérhető. A megfelelő hangzáshoz 7.1-es hangkimenet mellett optikai hangkábelt is használhatunk, ha zajmentes jelet közvetítenénk erősítőnkre. Létezik a lapnak egy Wi-fi változata is, tehát ha valakinél sehogy sem megoldható az UTP kábel elvezetése vagy szüksége van B tervre, ez az opció is elérhető.

Samsung 500GB 860 EVO
Már alig emlékszünk, hogy tudtunk az SSD meghajtók kínálta sebesség nélkül élni. Kényelmünket egy Samsung 500GB 860 EVO szolgálja, mely SATA 6 Gbps interfészen szállítja az adatokat. Az EVO széria nem sokban marad el nagyobb testvérétől a PRO-tól, sőt bizonyos esetben hozza annak olvasási sebességét, így megbízható választás rendszerünk számára.

Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16

A minőségi RAM szintén elengedhetetlen, a konfigurációhoz a Kingston HyperX Fury Black típusra esett a választás. A kétszer 8GB 3200MHz-en üzemelő modul, bármelyik játékhoz elegendő sebességet és méretet biztosít.

FSP 750W Raider II

Végül a tápellátásra kerül a sor, amit egy FSP 750W Raider II-re bízott a vásárló. A rendszer maximális terhelését vizsgálva talán egy szerényebb modell is elegendőnek tűnhet, ugyanakkor ha későbbi bővítés is tervben van, indokolt lehet az erősebb tápegység. A stabil teljesítményt a 80 Plus Silver besorolás szavatolja, ezt tovább erősíti 5 év gyártói garancia is.


Játszótér

A látszólagos nyugalom nem tart sokáig

A kipróbált játékok között újabb tripla A címeket is kipróbáltunk. A második világháborús Battlefield V, az ókori görög világot megrajzoló Assassin’s Creed Odyssey és a Dél-Amerika dzsungeles vidékein játszódó Shadow of The Tomb Raider, a grafikai szükségletek széles sorát kínálják. A sort természetesen a Grand Theft Auto V zárja, mely továbbra is rendkívül komolyan meg tudja izzasztani gépünket, így minden alkalommal bevetjük. Gyorstesztünk alatt minden játék az elérhető legmagasabb beállításokkal futott, 1920x1080-as felbontás mellett. Kompromisszumot egyedül a Vertycal Sync és a Motion Blur kikapcsolásával kötöttünk, amit a legtöbben megtesznek a megfelelő játékélmény érdekében. Ahol ez lehetséges volt, DirectX 12 alatt futottak a játékok.

Érdekesség, hogy az Intel perifériákra optimalizált GTA V használta ki a legkisebb mértékben a processzort, ami némileg tükröződik a végeredményben. Az ott látott értékeknél mindegyik játék nagyobb szeletet fogyasztott a Ryzen 5-ből, a Battlefield V online harcaihoz pedig kiváló támasznak bizonyult a hat magos AMD.

Ezeket a perzsákat elég gyorsan lerendezzük, de a háború még nem ért véget

A Battlefield V esetében az online csaták változékonysága természetesen nagyobb terhelést ró rendszerünkre, mint a kampány mód korlátoltabb eseményei. Mindkét körülményt megvizsgáltuk és elmondhatjuk, hogy a maximális beállítások ellenére a minimum FPS sosem ment 63 alá, ami a középkategóriában egy megnyugtató érték. Ha valamelyik egyszemélyes epizódot indítjuk el, pár FPS többlet mutatkozik, így a történet élvezetét is teljesen kiszolgálja majd a kártya, átlagban pedig egy kellemes 80 körüli értékre számíthatunk.

Őserdő: ahol minden meg akar ölni
Az Assasin’s Creed és a Tomb Raider már jóval többet kértek enni, és meglepően hasonló értékeket mutatnak. Érdekes, hogy előbbi indításakor AMD és RYZEN feliratot láthatunk, míg utóbbi NVIDIA támogatásról árulkodik. Az Odyssey és a Shadow egyaránt 43-43 képkockát teljesített átlagban, ami még bőven játszható, ám a stabil 60 FPS-től sajnos elmarad. Az AC nem ment 30 alá, szemben a SOTTR-rel, ami 29-en koppant a legnagyobb terhelés alatt. Ezzel szemben a görög vidékeken tett túránk alatt nem értünk el 59 FPS-nél nagyobb eredményt, míg a maja rejtélyek kutatásakor akár 86 frame is előfordult. Csüggedni nem érdemes, egy két beállítást kevésbé extrémre finomítva, a látvány és teljesítmény ideális szinkronba hozható.

Megérte lecserélni a biciklit
A végére a nagyvárosi autózás és akció koronázatlan királya, a GTA V maradt, melyről ismeretes, hogy jobban együttműködik az Nvidia és Intel eszközökkel. Több mérést is végeztünk és nem kíméltük a játékot, ugyanakkor a korábban írt módon, itt a legalacsonyabb a CPU kihasználtsága. A kis sikátoroktól, a hegyvidékes területekig megejtett kocsikázás bizony megmutatta, hogy még most is kell az erős hardver, ha gondosan feltekerjük a legutolsó beállítást is. A teljesítményt növelhetjük játékélményt nem feltétlenül befolyásoló opciók finomhangolásával, úgymint a gyalogosok vagy járművek sűrűsége, és az erőforrásainkat zabáló látótávolság, melyeknek mindegyikét kíméletlenül maximalizáltuk. A látványos panorámával kísért hegyi terepen, vagy a zsúfolt autópályán rendőrökkel roncsderbizve, 20 FPS minimum értéken állt meg a mérő. A maximum 45 volt, átlagban pedig egy stabil 30-as képkockaszámot könyvelhetünk el. Az értékek kevésnek tűnhetnek, de ha nem elégszünk meg egy kis völgyben kocsikázással, a játék kivillantja a szemfogait.

Történelem, mítosz, penge és puskapor

3DMark Benchmark tesztek

A biztonság kedvéért elvégeztük a 3DMARK három különböző tesztjét is, melyek egyfajta viszonyítási alapnak jók. A tesztekhez nem variáltunk a beállításokon, a program által kínált gyári üzemmódban indítottuk el őket.

Kémünk fura helyeken jár és kell neki a két ventilátoros hűtés

Time Spy


A kémünk a szabadidejében sem bír magával.
Sky Diver


Tüzes harc
Fire Strike


A Ryzen 5 2600 teljesít olyan jól, mint néhány jóval drágább típus, a tapasztalatok szerint még a költségesebb CPU-khoz mérve is többnyire a videokártya jelentette a szűk keresztmetszetet. Ez a hatékonyság biztató információ azoknak, akik most terveznek megfizethető összeállítást vásárolni.

A maximális beállítások hibátlan eléréséhez, továbbra is egy magasabb kategóriában versenyző grafikus kártyára lesz szükségünk, ugyanakkor a megfelelően optimalizált játékok megmutatják, hogy van spiritusz a középkategóriában. Ha nem ragaszkodunk a legnagyobb igényű opciókhoz, stabil de látványos felhasználói élményt érhetünk el, és még évekig hű társunk lehet egy ehhez hasonló konfiguráció. Ügyeljünk rá, hogy alaplapunkon a legfrissebb BIOS és firmware várja az érkező perifériákat, videokártyánkhoz pedig a legfrissebb szoftver és grafikus illesztő javallott. Ha nem vagyunk benne biztosak, vagy nem értünk hozzá, kérjünk segítséget tapasztalt szerelőtől.


KD- PCX

2018. 11. 27

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Bernát László
2018.11.28
Nagyon részletes teszt, köszi szépen! Nem érdemes még váltanom az RX480-am más AMD kártyára akkor. Kérdés: az 1600X melyik VGA-ig tudja teljesen kihasználni?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.