2018. 11. 27

A megfontolt játékos - AMD Ryzen 5 2600 és Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+ számítógép tesztje

A megfontolt játékos - AMD Ryzen 5 2600 és Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+ gépteszt


A Ryzen processzorcsalád megjelenésével végre játékosok számára is ideális választás lett az AMD, hiszen korrekt áron kínál meggyõzõ teljesítményt. A középkategóriás Radeonok szintén megállják a helyüket a két rivális gyártó küzdelmében. Bemutatónkban megnézzük, hogy a vásárló által összeállított konfiguráció mire képes a játékok alatt.

Zalman Z9 Neo Plus

A külcsínyért ezúttal egy Zalman Z9 Neo Plus felel, mely amellett, hogy jól mutat fehérben, megfelelõ szerelhetõséget és szellõzést is biztosít. A tágas házban bõven van hely a bõvítéshez, merevlemezeinket vagy SSD meghajtóinkat is egyaránt könnyen beilleszthetjük. Elõdjének ablakos megoldásához képest, az oldallap már teljes rálátást enged gépünkre, teljes felületén átlátszó lett. Nem spórolt a Zalman a rendszerhûtõkkel sem, hátul egy, fent kettõ darab ledekkel szerelt ventilátor dolgozik és borítja be fénnyel alkatrészeinket. A hangszûrõ réteggel ellátott elõlapi ajtó mögött két további légterelõ zárja a sort, immár megvilágítás nélkül. Az elõlapon két USB 3.0 és két 2.0 csatlakozó áll készenlétben, a szokásos fejhallgató kimenetek mellett.

AMD Ryzen 5 2600

Az AMD Ryzen 5 2600 azon játékosok jóbarátja, akik tudják mire van szükségük, és nem fizetnek felárat kihasználatlan többlet teljesítményért. A kedvezõ áron kínált, hat darab 3.4GHz-es magot tartalmazó CPU, tökéletesen szolgálja majd videokártyánkat. Nagyjából GTX1080-as kategóriáig nem gátol meg egyetlen VGA-t sem, a maximális hatásfok elérésében. A népszerû processzor AM4-es foglalatba illeszkedik, fogyasztása 65 W.

Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+

Társa az AMD RX 500-as szériájának tetejérõl érkezik, pontosabban egy Sapphire RX590 8GB GDDR5 NITRO+. A Polaris 30 kódnevû GPU architektúra lehetõvé teszi a jóval magasabb órajeleket, esetünkben 1470Mhz-tõl az 1560Mhz-es Boost értékig, a 8GB GDDR5 fedélzeti memória pedig 2100MHz-re emelt frekvencián üzemel. A középkategóriában jó választásnak bizonyultak az AMD kártyái, az RX580-hoz képest pedig nagyjából 10%-os teljesítménytöbbletet ígér, mely kellemes stabilitást ad, ha Full HD-s felbontáson játszanánk és online megmérettetésekben sem szeretnénk frusztráló FPS csökkenést. Külsõségeit tekintve nem kelt agresszív benyomást, viszont a gyári tuningon felül szolgál még meglepetésekkel. Egy bevált megoldást használva könnyedén cserélhetõvé tették a két ledes ventilátort, így ha csapágyproblémákkal vagy egyéb gondokkal találkoznánk, nem kell az egész hûtõrendszer cseréjén gondolkodnunk. A kártya oldalán egy kis kapcsoló jelzi, hogy gondoltak a kriptovalutákra utazókra is, itt játékra és bányászatra optimalizált számítási módok között választhatunk. Hátul a DVI-D, a két Display Port és két HDMI bõséges csatlakozási lehetõséget nyújtanak. 8+6 tûs tápcsatlakozót használ, és támogatott az OpenGL 4.5 illetve a DirectX 12 is.

Gigabyte GA-B450 AORUS PRO

Az AMD párosát ezúttal egy Gigabyte GA-B450 AORUS PRO alaplap fogadja majd, mely komoly felszereltségével elsõsorban a játékosokat célozza meg, de többféle opciót is kínál. A négy darab DDR4-es memóriafoglalat például kezeli a szerverekbe szánt ECC modulokat is. A Több VGA-as rendszerek sem jelentenek neki akadályt, így ha késõbb a duplázás mellett döntenénk, az alaplapon nem fog múlni. A hõelvezetés tekintetében is jól teljesít, így ha biztosítjuk a gépház megfelelõ szellõzését, processzorunk teljesítménye is stabil marad majd. Akik igényesek a hangminõségre, pozitívan csalódnak majd, a beépített hangvezérlõ az egyik legjobb, amit alaplapon beépítve találhatunk. A beépített IO Shield, vagyis hátlap kellemes a szemnek, és bizalmat kelt az olcsó, eldobható hátlapokhoz képest. Itt megtaláljuk a monitorcsatlakozókat, DVI-D és HDMI portokat használhatunk, ha az integrált megoldásra lenne szükségünk. Hat USB csatlakozót kapunk, egy 3.1, négy darab 3.0 és egy Type-C a választék. Ezekbõl lehetne több, de talán ez az egyetlen negatívum, amit igazán érdemes megemlíteni. A Gigabites LAN már alapvetõ ha hálózati csatolóról van szó, az 1000 Mbps pedig már itthon is egyre több helyen elérhetõ. A megfelelõ hangzáshoz 7.1-es hangkimenet mellett optikai hangkábelt is használhatunk, ha zajmentes jelet közvetítenénk erõsítõnkre. Létezik a lapnak egy Wi-fi változata is, tehát ha valakinél sehogy sem megoldható az UTP kábel elvezetése vagy szüksége van B tervre, ez az opció is elérhetõ.

Samsung 500GB 860 EVO
Már alig emlékszünk, hogy tudtunk az SSD meghajtók kínálta sebesség nélkül élni. Kényelmünket egy Samsung 500GB 860 EVO szolgálja, mely SATA 6 Gbps interfészen szállítja az adatokat. Az EVO széria nem sokban marad el nagyobb testvérétõl a PRO-tól, sõt bizonyos esetben hozza annak olvasási sebességét, így megbízható választás rendszerünk számára.

Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16

A minõségi RAM szintén elengedhetetlen, a konfigurációhoz a Kingston HyperX Fury Black típusra esett a választás. A kétszer 8GB 3200MHz-en üzemelõ modul, bármelyik játékhoz elegendõ sebességet és méretet biztosít.

FSP 750W Raider II

Végül a tápellátásra kerül a sor, amit egy FSP 750W Raider II-re bízott a vásárló. A rendszer maximális terhelését vizsgálva talán egy szerényebb modell is elegendõnek tûnhet, ugyanakkor ha késõbbi bõvítés is tervben van, indokolt lehet az erõsebb tápegység. A stabil teljesítményt a 80 Plus Silver besorolás szavatolja, ezt tovább erõsíti 5 év gyártói garancia is.


Játszótér

A látszólagos nyugalom nem tart sokáig

A kipróbált játékok között újabb tripla A címeket is kipróbáltunk. A második világháborús Battlefield V, az ókori görög világot megrajzoló Assassin’s Creed Odyssey és a Dél-Amerika dzsungeles vidékein játszódó Shadow of The Tomb Raider, a grafikai szükségletek széles sorát kínálják. A sort természetesen a Grand Theft Auto V zárja, mely továbbra is rendkívül komolyan meg tudja izzasztani gépünket, így minden alkalommal bevetjük. Gyorstesztünk alatt minden játék az elérhetõ legmagasabb beállításokkal futott, 1920x1080-as felbontás mellett. Kompromisszumot egyedül a Vertycal Sync és a Motion Blur kikapcsolásával kötöttünk, amit a legtöbben megtesznek a megfelelõ játékélmény érdekében. Ahol ez lehetséges volt, DirectX 12 alatt futottak a játékok.

Érdekesség, hogy az Intel perifériákra optimalizált GTA V használta ki a legkisebb mértékben a processzort, ami némileg tükrözõdik a végeredményben. Az ott látott értékeknél mindegyik játék nagyobb szeletet fogyasztott a Ryzen 5-bõl, a Battlefield V online harcaihoz pedig kiváló támasznak bizonyult a hat magos AMD.

Ezeket a perzsákat elég gyorsan lerendezzük, de a háború még nem ért véget

A Battlefield V esetében az online csaták változékonysága természetesen nagyobb terhelést ró rendszerünkre, mint a kampány mód korlátoltabb eseményei. Mindkét körülményt megvizsgáltuk és elmondhatjuk, hogy a maximális beállítások ellenére a minimum FPS sosem ment 63 alá, ami a középkategóriában egy megnyugtató érték. Ha valamelyik egyszemélyes epizódot indítjuk el, pár FPS többlet mutatkozik, így a történet élvezetét is teljesen kiszolgálja majd a kártya, átlagban pedig egy kellemes 80 körüli értékre számíthatunk.

Õserdõ: ahol minden meg akar ölni
Az Assasin’s Creed és a Tomb Raider már jóval többet kértek enni, és meglepõen hasonló értékeket mutatnak. Érdekes, hogy elõbbi indításakor AMD és RYZEN feliratot láthatunk, míg utóbbi NVIDIA támogatásról árulkodik. Az Odyssey és a Shadow egyaránt 43-43 képkockát teljesített átlagban, ami még bõven játszható, ám a stabil 60 FPS-tõl sajnos elmarad. Az AC nem ment 30 alá, szemben a SOTTR-rel, ami 29-en koppant a legnagyobb terhelés alatt. Ezzel szemben a görög vidékeken tett túránk alatt nem értünk el 59 FPS-nél nagyobb eredményt, míg a maja rejtélyek kutatásakor akár 86 frame is elõfordult. Csüggedni nem érdemes, egy két beállítást kevésbé extrémre finomítva, a látvány és teljesítmény ideális szinkronba hozható.

Megérte lecserélni a biciklit
A végére a nagyvárosi autózás és akció koronázatlan királya, a GTA V maradt, melyrõl ismeretes, hogy jobban együttmûködik az Nvidia és Intel eszközökkel. Több mérést is végeztünk és nem kíméltük a játékot, ugyanakkor a korábban írt módon, itt a legalacsonyabb a CPU kihasználtsága. A kis sikátoroktól, a hegyvidékes területekig megejtett kocsikázás bizony megmutatta, hogy még most is kell az erõs hardver, ha gondosan feltekerjük a legutolsó beállítást is. A teljesítményt növelhetjük játékélményt nem feltétlenül befolyásoló opciók finomhangolásával, úgymint a gyalogosok vagy jármûvek sûrûsége, és az erõforrásainkat zabáló látótávolság, melyeknek mindegyikét kíméletlenül maximalizáltuk. A látványos panorámával kísért hegyi terepen, vagy a zsúfolt autópályán rendõrökkel roncsderbizve, 20 FPS minimum értéken állt meg a mérõ. A maximum 45 volt, átlagban pedig egy stabil 30-as képkockaszámot könyvelhetünk el. Az értékek kevésnek tûnhetnek, de ha nem elégszünk meg egy kis völgyben kocsikázással, a játék kivillantja a szemfogait.

Történelem, mítosz, penge és puskapor

3DMark Benchmark tesztek

A biztonság kedvéért elvégeztük a 3DMARK három különbözõ tesztjét is, melyek egyfajta viszonyítási alapnak jók. A tesztekhez nem variáltunk a beállításokon, a program által kínált gyári üzemmódban indítottuk el õket.

Kémünk fura helyeken jár és kell neki a két ventilátoros hûtés

Time Spy


A kémünk a szabadidejében sem bír magával.
Sky Diver


Tüzes harc
Fire Strike


A Ryzen 5 2600 teljesít olyan jól, mint néhány jóval drágább típus, a tapasztalatok szerint még a költségesebb CPU-khoz mérve is többnyire a videokártya jelentette a szûk keresztmetszetet. Ez a hatékonyság biztató információ azoknak, akik most terveznek megfizethetõ összeállítást vásárolni.

A maximális beállítások hibátlan eléréséhez, továbbra is egy magasabb kategóriában versenyzõ grafikus kártyára lesz szükségünk, ugyanakkor a megfelelõen optimalizált játékok megmutatják, hogy van spiritusz a középkategóriában. Ha nem ragaszkodunk a legnagyobb igényû opciókhoz, stabil de látványos felhasználói élményt érhetünk el, és még évekig hû társunk lehet egy ehhez hasonló konfiguráció. Ügyeljünk rá, hogy alaplapunkon a legfrissebb BIOS és firmware várja az érkezõ perifériákat, videokártyánkhoz pedig a legfrissebb szoftver és grafikus illesztõ javallott. Ha nem vagyunk benne biztosak, vagy nem értünk hozzá, kérjünk segítséget tapasztalt szerelõtõl.


KD- PCX

2018. 11. 27

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.