2022. 10. 10

Hogyan tisztítsuk a számítógépünket?

Hosszú távon gépünk legnagyobb ellensége a por és a hő, de egy kis törődéssel gépünk sokáig velünk maradhatHogy tisztitszuk ki szűmítógépünk belsejét?

A veterán felhasználóknak aligha újdonság, hogy gépük élettartamának és optimális teljesítményének megőrzéséhez, időnként egy kis karbantartás, tisztítás szükséges. Ez lehet rendszeres vagy alkalmi, ám sokan nincsenek tisztában vele, hogy egy stabil PC-hez többre is szükség lehet az operációs rendszer időszakos frissítésénél, újratelepítésénél. Az alábbiakban igyekszünk néhány egyszerű tanáccsal szolgálni azoknak, akik legszívesebben szakemberre bíznának bármit, amihez le kell emelni a gépház oldalait.

Az alapok

Illusztráció: gerechterzorn/Reddit


Számos alkalommal írtunk arról, hogy milyen fontos a megfelelő alkatrészek kiválogatása, hogy ne ütközzünk kellemetlen teljesítményproblémákba. Többek között ilyen a minőségi tápegység, melyről a közelmúltban írtunk, az egyetlen RAM modul helyett dual-channel kiszerelés használata a kiegyensúlyozottabb teljesítményért, az optimális hűtő CPU-nk számára, de ide tartozik a jól szellőző gépház, a megfelelő légáramlat és bizony a megfelelő kábelrendezés is, utóbbi ugyanis nem csak esztétikai előnyökkel jár. Talán nem meglepő, hogy minél kevesebb vezetéket zsúfolunk az olyan kritikus alkatrészek mellé, mint az alaplap, CPU és VGA, a felszabaduló hő elvezetése annál könnyebb, és a mindent elkerülhetetlenül belepő porral is sokkal könnyebb dolgunk lesz.

Illusztráció: pcgamer.com (Future)


Mert lehet akármilyen drága, porszűrőkkel és filterekkel ellátott házunk, még a legsterilebb szobákban is keletkezik por, ami hosszabb-rövidebb idő alatt, de biztosan utat talál a gép belsejébe. A szinte légmentesen lezárt otthoni PC-k meglehetősen ritkák, ahogy a teljesen passzívan hűtött, tehát mozgó légterelőktől mentes rendszerek is, így a por bejutása és lerakódása a többség számára elkerülhetetlen. Biztosan sokan láttak már elrettentő fotókat porba fulladt számítógépekről, melyek inkább tűntek egy ásatáson kiemelt leletnek, mint mindennapi használatban lévő PC-nek. A por lerakódása a környezettől és a használat gyakoriságától függően eltérő lehet, de ha néha rászánunk egy kis időt a tisztogatásra, elkerülhetjük a zúgó, küszködő és idő előtt elromló ventilátorokat, és a rossz szellőzés miatt felforrósodó alkatrészeket, melyek csökkenő teljesítményhez, vagy akár a hardverek idő előtti halálához vezethetnek.

Mit, mivel és hogyan?

Illusztráció: rockpapershotgun.com


Mielőtt csavarhúzót ragadnánk, nem árt tudnunk, milyen eszközökre lesz szükségünk a takarításhoz. A leghatékonyabb és egyben legkényelmesebb eszköz, amire minden PC-s felhasználónak szüksége lehet, az egy szórófejes flakonra való sűrített levegő, vagy ha úgy tetszik, "porspray". Egy ilyen 4-600 milliliteres kiszereléssel, egy alkatrészekkel zsúfolásig pakolt gépet is teljesen kipucolhatunk, akár több alkalommal is. Mondanunk sem kell, hogy lehetőleg ne szájjal kifújt levegővel próbáljuk felszabadítani a lerakódott porréteget, mert azon túl, hogy nem akarjuk azt belélegezni, az apró nyálcseppek zárlatot okozhatnak, ráadásul elősegítik a por leragadását, ami pont az ellentéte a kívánt hatásnak. Ha esetleg rendelkezésünkre áll kompresszoros légpisztoly, azzal hatékonyabb és gyorsabb munkát végezhetünk, de ügyeljünk a nagy nyomásra, tartsunk nagyobb távolságot az alkatrészektől.

Illusztráció: gamespot.com


Törlőkendőre is szükségünk lesz, mivel a spray ugyan látványos porfelhőt eredményez, bizonyos mértékű lerakódás még azután is maradni fog. A nagy lapos felületeket, mint a tápegység vagy a ház tetejét akár egy öreg pólóval is letörölgethetjük, de pl. a ventilátorokhoz inkább használjunk speciális szövetből készült törlőkendőket, olyat vagy hasonlót, amit a szemüveglencsékhez is. Ezekkel nem csak alaposabb munkát végezhetünk, de lehet kapni kifejezetten erre a célra készült, antisztatikus anyagból készült darabokat is, melyek csökkentik a statikus kisülések valószínűségét és meggátolják a visszahulló por intenzívebb lerakódását. Ak igazán komolyan gondolja, készítsen be néhány fülpiszkáló pálcikát, estleg egy kisebb ecsetet, így a nehezen elérhető zugokat is lekapargathatjuk, ráadásul karcolások nélkül.

Illusztráció: pcgamer.com (Future)


Végezetül nem árthat egy adag nagy koncentrációjú ipari alkohol sem, melyet izopropil-alkohol néven keressünk. No nem a feszült pillanatok enyhítésére, sokkal inkább a makacs lerakódások ellen és a nagyobb hatékonyság eléréséhez. Ilyet találhatunk gyógyszertárakban, de műszaki és PC-boltokban kifejezetten tisztítási célra szánt formában is, a processzorok kupakját például szintén ezzel tisztítjuk meg a hővezető pasztától. Az alkoholos törléshez használhatunk többrétegű papírtörlőt; tiszta, sűrű, foszlányoktól mentes szövetet; esetleg vattát. Létezik előre csomagolt, nedvesített alkoholos kendő is, ám talán jobban járunk egy üveg folyadékkal, mely hosszú ideig kitart. Végül húzhatunk gumikesztyűt is, mely az alkatrészeket is megóvja az ujjunkról származó zsírfoltoktól, a por azt szintén nagyon kedveli.

Essünk neki

Persze csak finoman. Először is áramtalanítsuk a tápegységet és a tápkábellel kezdve húzzuk ki az összes vezetéket, majd, amennyiben lehetőségünk van rá, a gépet helyezzük át egy tágas és jól szellőztetett helyiségbe. Ha a gép viszonylag tiszta, akkor nincs nagy gond, de egyéb esetben felkavart por ellen védekezhetünk valamilyen szájmaszkkal is, így elkerülhetjük a tüsszögést és szélsőséges esetben a fulladást. Ha készen állunk, vegyük le a ház oldalait, beleértve az elvezetett kábeleknek helyt adó részt az alaplapi tálca mögött, ahol a légmozgás elenyésző, de a por oda is utat talál. A jobb hozzáférhetőség érdekében eltávolíthatjuk az előlapot is, ha már elkezdtük, ne végezzünk félmunkát. Ha úgy ítéljük meg, hogy pár fújásnál alaposabb takarításra van szükség, ízekre is szedhetjük a gépet, így mindenhez kényelmesen hozzáférünk, cserébe bajlódnunk kell a visszaépítéssel.

Illusztráció: rockpapershotgun.com


Ha a CPU-amúgy jól teljesít, nem tapasztalunk túlzott melegedést, illetve csökkenő teljesítményt, valószínűleg nem szorul friss hőpasztára. Ebben az estben a hűtőt természetesen az alaplapon hagyhatjuk, ennyivel is könnyebb dolgunk lesz. Egy minőségi paszta akár 6 éven át is megtartja hővezető képességét, de az intenzív igénybevétel ezt lecsökkentheti, a frissítés ilyen esetben 2-3 évente ajánlott. A hűtőborda kontakfelületének és a CPU kupakjának tisztításnál is csak kevés alkoholt használjunk, inkább használjunk több vattát vagy szöszmentes kendőt az alapos tisztításhoz. Az alkohol gyorsan elillan, száradás után már fel is vihetjük a friss pasztát és rögzíthetjük a hűtést.

Illusztráció: pcgamer.com


A sűrített levegőt ne folyamatosan, inkább kis koncentrált adagokban fújjuk, néhány centiméter távolságból, ezt pár próbálkozás alatt könnyen kitapasztalhatjuk. Vegyük kezelésbe a hűtőbordákat és lamellákat. Ha nagy a lerakódás, a ventilátort vegyük le hűtőbordáról, illetve az AIO hűtés radiátoráról. Ha a gépház rendelkezik porszűrő betétekkel, kezdhetjük ezekkel, és lehetnek ezek az utolsók, amelyeket végül a helyükre csúsztatunk. A ventilátorok forgólapátjait fújkáláskor ujjunkkal támasszuk meg, ezzel elkerülve a károsodást okozó kilengéseket, vagy a csapágy meghibásodását. Ez vonatkozik minden légkavaróra, tehát a videokártyára is. Erős lerakódás esetén kendővel is áttörölhetjük, csak legyünk óvatosak, nehogy eltörjünk valamit. A tápegységben ragadt por nehezebb kérdés, mivel azt a dobozt nem szeretnénk szétszedni, főleg akkor, ha még garanciális. A beépített ventilátort egy műanyag vagy fa pálcával és kellő odafigyeléssel támasszuk meg a védőrácson át. Addig fújkáljuk, amíg szemmel látható mennyiségű por már nem távozik belőle, a burkolaton belül felzavart por maradékát a ventilátor a gép indításakor valószínűleg kifújja majd. Tisztítsuk meg a kábeleket is, amin nincs háló, azt kendővel is végigtörölhetjük. Ne feledkezzünk meg a foglalatokról és szabad csatlakozókról sem.

Illusztráció: rockpapershotgun.com


Ha az összes alkatrésszel végeztünk, alaposan fújjuk ki a gépház összes szegletét majd mehet minden a helyére. Fordítsunk figyelmet a perifériákra is, a billentyűzetnek például kifejezetten szüksége van a rendszeres takarításra, pláne, ha szoktunk az asztalunknál étkezni. A gépből összegyűlt por most nagyrészt a szoba padlójára került, így egy porszívó nem árt, ha kéznél van, de a gépházban inkább ne erőltessük a használatát. Az igazán finom port ilyen szűkös és kényes helyen úgysem tudja mindenhonnan felszedni, viszont jó esély van rá, hogy megkarcolunk vagy eltörünk valamit, nem beszélve a statikus elektromosságról. A számítógépet nem javasolt szőnyegen tartani, de ha nincs más lehetőségünk, az évente javasolt takarítást szűkítsük fél évre, a kritikus részek kifújására pedig rövidebb időközönként is rászánhatunk néhány percet.

Csináljunk rendszert a rendszer takarításából

A portalanításból bátran csináljunk rendszert, a gyakorisággal a gépünknek és magunknak is szívességet teszünk, hiszen növeljük a PC-nk élettartamát, és elkerülhetjük a teljes szétszedést igénylő műtéteket.

2022. 10. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.