2022. 10. 24

A leggyakoribb számítógép-szerelési hibák

Mire figyeljünk gépszereléskor, avagy tanácsok az első PC megépítéséhezHa odafigyelünk, elegedettek leszünk a PC-nkkel!

Ezúttal a leggyakoribb PC-építési hibákat sorakoztattuk fel, amelyeket az első alkalommal építők követnek el, vagy akár azok, akik az első projekt óta nem jöttek rá minden fontos részletre. Ha ismerjük ezeket a hibákat, jobban felkészülhetünk a közelgő összeállítás során felmerülő problémák kezelésére, elkerülésére. Ha az első játékgépünk építését tervezgetjük, sok mindent át kell gondolnunk. Az alkatrészek kiválasztásától kezdve az új számítógép összeszerelésén sok feladatunk lesz, melyet a programok és szoftverek telepítése koronáz meg, a már működő gépünkre. És bár manapság már rengeteg útmutatót találunk arról, hogyan rakjuk össze a saját számítógépünket, arról már jóval kevesebbet, hogy mit ne csináljunk semmiképpen sem, az első gépépítés alkalmával.

Az alapos felksézülés a legelső lépés. (Kép: ASUS)


Az igazság az, hogy annyi minden történik, és annyi mindent kell figyelembe venni, amikor az első számítógép formát ölt, hogy néhány kezdő hiba elkövetése nem csak meglehetősen gyakori, de alapos felkészülés nélkül szinte elkerülhetetlen. Természetesen ezek a hibák általában még nem jelentik a világ végét, ha azonban nem vigyázunk, komoly károkat okozhatunk a számítógépben. De még a legjobb esetben is bosszankodni fogunk, mikor rájövünk, hogy egy kis odafigyeléssel mennyit tehettünk volna egy stabilabb, kiegyensúlyozottabban teljesítő, illetve időtállóbb gépért. Néha a gyakori hibák és a feladattal kapcsolatos problémák ismerete legalább annyira hasznos, mint a helyes lépések és az építési folyamat teljességének ismerete. Figyeljünk oda a megfelelő szerelési sorrendre; tartsuk külön és meghatározott helyen az alkatrészeket, csavarokat és kávbeletek; szerezzünk be mindent, amire szükségünk lesz, és így tovább. Ez a kis összeállítás tehát egy tömör útmutató, mely némi betekintést nyújt olyan lehetséges buktatóba, amelyekbe az építkezés során belefuthatunk, de akár el is kerülhetjük őket.

Gyakori hibák az alkatrészek kiválasztásakor

Lehetőleg 2 vagy 4 egyforma RAM-ot használjunk. (Kép: Lifewire)

  • Olcsó, gyenge minőségű tápegység vásárlása
  • Túl sokat költeni a kevésbé fontos összetevőkre és túl keveset a fontos összetevőkre (pl. drága gépház és gyors tuning ram, gyenge CPU és alaplap)
  • Véletlenül olyan komponensek kiválasztása, amelyek nem kompatibilisek egymással (pl. M.2-es SSD régebbi alaplapok mellé)
  • Egy OC-kompatibilis CPU és egy OC-kompatibilis alaplap párosítása (chipset és VRM)
  • Túl erős vagy túl gyenge grafikus kártya kiválasztása egy gyenge CPU-hoz és gyors monitorhoz (pl. RTX 4090 VGA, i3 CPU és 17 colos irodai kijelző)
  • A monitor és a GPU portjainak, és a megfelelő videokábel figyelmen kívül hagyása (pl. a megfelelő képfrissítés eléréséhez)
  • Pénztakarékossági okokból egy olcsó márka, vagy gyengén teljesítő alkatrész kiválasztása (pl. 200W "Vargáné" tápegység nem létező "80 PLUS" minősítéssel)
  • Az operációs rendszer (pl. Windows) beszerzésének és a telepítőeszköz előkészítésének elmulasztása
  • A házon USB 3.0 vagy USB-C portok vannak, de az alaplapon nincs csatlakozó a kivezetéshez
  • Az alaplapi hangszóró beszerzésének elmulasztása az esetleges hibakódok felismeréséhez (újabb gépeken LED-ek jelzik a hibákat)
  • Drága alkatrészek és gyors PC, de rossz minőségű és/vagy lassú internetkapcsolat (online játékok esetén nélkülözhetetlen)


Hibák, amit az első alkalommal építők elkövetnek

Vigyázzunk az érzékeny és drága alkatrészekre is. (Kép: NZXT)

  • Nem építünk elég tágas, szabad helyben gazdag házba
  • Nincs kéznél egyetlen netkapcsolattal rendelkező eszköz sem (mobil, tablet vagy laptop), a tájékozódáshoz vagy szükséges szoftverek letöltéséhez
  • A kábelrendezés figyelmen kívül hagyása már az első pillanattól kezdve
  • Az alkatrészek leírásának, kézikönyvének teljes mellőzése
  • Az I/O shield (alaplapi kimenetek takarólemeze) felhelyezésének elfelejtése
  • Az alaplapi távtartók (a csavarok számára) felszerelésének elmulasztása, a megfelelő pontok eltévesztése (pl. ATX és micro-ATX)
  • A CPU és egyéb alkatrészek gondatlan és óvatlan kezelése
  • Túl sok vagy túl kevés hőpaszta felvitele a CPU-ra
  • A RAM helytelen beszerelése
  • Az alkatrészek tökéletes illeszkedésének elmulasztása beépítéskor
  • A memória nem kétcsatornás konfigurációban történő használata, eltérő kapacitású RAM-ok használata (pl. 8 + 16GB)
  • Az összes szükséges vezeték bekötésének elmulasztása
  • A ventilátorok rossz irányban történő beszerelése (pl. az összes kifelé vagy befelé fúj; a CPU-hőtőn a CPU-ra és nem kifelé fúj, stb.)
  • Monitor csatlakoztatása az alaplaphoz a videokártyánk helyett
  • A számítógépen végzett szerelés, miközben az be van kapcsolva
  • A számítógép csatlakoztatása rossz, leharcolt vagy túlterhelt konnektorba


Hibák, amiket el lehet és el is kell kerülni az építés után

Ha már alapjáraton is izzik a CPU, valamit rosszul csináltunk, de gond lehet a hűtővel is.

  • Feladni a hiba, vagy hibák elhárítása előtt
  • A PC hőmérséklet-ellenőrzésének elmulasztása az építés befejezése után
  • Ha nem tudjuk, milyen hőmérsékleten kell lennie az alkatrészeknek (alap- és terhelt állapotban egyaránt)
  • Az illesztőprogramok frissítésének, és a lapkészlet vezérlők (chipset driver) telepítésének elmulasztása az elkészült PC-n


Próbáljuk elkerülni a leggyakoribb hibákat

Nincs hibátlan összeállítás, és még a legtapasztaltabb szaki is átsiklik néha egy-egy részlet fölött. A felkészültségünktől és az alapos tervezéstől függetlenül, néha a dolgok rosszul alakulhatnak. A felkészültség azonban fontos része az új PC építésének, de legalább ilyen fontos a türelem, hiszen rutin híján sokkal többet fogunk bajlódni a géppel, a fáradtság pedig figyelmetlenséghez, vagy felületes munkához vezet. Ha a lehető legjobban ismerjük a PC építésének folyamatát, akkor már első alkalommal is szépen lefaraghatunk az elkövetett hibák számából. Így még ha nem is végzünk majd mestermunkát, csökkenthetjük annak kockázatát, hogy valami rosszul sikerüljön. Egy-egy gép még a veterán építőktől is több időt követelhet és nagyobb odafigyelést igényelhet. Adjunk hát időt magunknak, ne siessünk és ne kapkodjuk, így később nyugodtan élvezhetjük a jól sikerült PC előnyeit.

Legyünk türelmesek, szánjunk időt mindenre.


Ha felkészülünk, elkerülhetjük, hogy néhány kimaradt alaplapi csavar miatt ki kelljen vennünk az amúgy nagy műgonddal beszerelt alkatrészeket; garantálhatjuk, hogy ne okozzunk kárt az alkatrészekben, ahogy azt is, hogy a bekapcsológomb lenyomása után lehangoló sípszó, vagy éppen néma csend és fekete képernyő fogadjon bennünket.

Sok sikert az első számítógép összeállításához!

2022. 10. 24

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.