2018. 12. 04

Nem mindegy, milyen a színe – WD merevlemez összehasonlítás

Végignézünk a Western Digital HDD felhozatalán, és rengeteg különféle színű változat van, mindegyiknek más a rendeltetése, de legnagyobb valószínűséggel akkor leszünk boldogok, ha a kéket visszük. WD merevlemez összehasonlítás.

A Western Digital HDD sorozatának jelenleg hat színkódja van: kék, zöld, piros, lila, fekete és arany. Első ránézésre nagyon összezavaró, hogy ennyiféle színből kell választani - főleg, miután a Toshiba is elkezdte használni ugyanezeket a színkódokat, de más jelentéssel. Mielőtt merevlemezt választunk, előbb érdemes végignézni, melyik színkódú termékcsoport mire való, mik a gyengéi és erősségei.

A Western Digital felhozatalában a színkód egyértelműen azt jelöli, mire való a termék, és melyik az, ami az igényeinknek leginkább megfelel.

WD merevlemezt választani kicsit olyan, mint cipőt venni: végülis lehet menni bakancsban bálba és magassarkúban erdei sétára, de alapvetően nem arra találták ki - jobban járunk, ha a megfelelő terméket választjuk. WD merevlemez esetében ez első ránézésre azt jelenti, hogy lila és vörös helyett leginkább a kékkel leszünk megelégedve, de azért érdemes előbb körbenézni, mire való a többi.

WD Blue

A kék Western Digital merevlemez általános felhasználásra ajánlott, teljes megbízhatóságot nyújt a hétköznapokban. Kapacitását tekintve elég sok mindent elbír, 250Gb-tól kezdve 6TB-os változatig terjednek a lehetőségeink. Van lassabb és gyorsabb, 5400 és 7200 RPM-mel érkezett modellek közül választhatunk.

A kék WD az a fajta merevlemez, amire nincs ráírva, hogy mire kell használni, ezért mindenre jó. Legyen szó játékról, zenéről vagy képekről, a kék merevlemez adatkezelésének nem igazán van gyengepontja, és a hétköznapi felhasználás során szinte lehetetlen túlterhelni. Ha nem tudjuk eldönteni, melyiket vegyük, a kéket vegyük.

A WD Blue termékcsoport legnépszerűbb és legnagyobb számban értékesített modellje az 1TB-os változat, ez 64MB-os gyorsítótárral és 150MB/S adattovábbítási sebességgel rendelkezik. 6GB/s SATA kábellel csatlakoztatható. Általánosságban a gyártó által feltüntetett teljesítményt hozza, a CrystalDiskMark szerint 142,8MB/s szekvenciális olvasási és 159,8MB/s adatírási sebsségre képes. Kisebb fájlok esetében némileg visszaesik a teljesítmény, ATTO Disk Benchmark esetében megmutatkozik, hogy amikor a fájl mérete kisebb mint 4KB, jelentősen csökken az olvasási és írási sebesség. Nagy fájlok esetében (32MB+) azonban javul a WD Blue teljesítménye, és a gyártó által feltüntetett 150MB/s helyett 193MB/s sebességre képes a gyakorlatban. Ez így elég jó ár-érték arányt jelent, kisebb fájlok esetében nem feltétlen vesszük észre a visszaesést, nagyobb adatbázisok mozgatásakor viszont nagy mértékben lekörözi a hivatalosan feltüntetett adatokat, tehát a csomagolásra írtakhoz képest harmadával jobb teljesítményű terméket használunk.

A kék termékcsoportban található még a Blue SSHD hibrid meghajtó, ami a HDD nagy tárhelyét kombinálja NAND SSD technológiával, így gyorsabb adatátvitelt tesz lehetővé. A kék SSHD 2,5” és 3,5”-os méretben kapható, 1TB ill. 4TB kapacitással. A 8GB-os NAND flash tárhely nagyobb sebességet garantál, és egy öntanuló mechanizmussal az eszköz gyorselérésű részlegébe csoportosítja a leggyakrabban használt adatokat.

WD Green

A Western Digital zöld sorozata leginkább abban tér el a kéktől, hogy jobb az energiahatékonysága. Ezt a különbséget a gyakorlatban alig lehetett észlelni, az energiatakarékosság viszont némileg a teljesítményből is visszavesz. Tipikusan az az eset, amire könnyen mondhatjuk, hogy a kéket vegyük helyette, mert a WD már leállította a zöld HDD gyártását, WD Green név alatt ma SATA és M.2 SSD-ket gyártanak.

WD Red

A vörös színkódú terméket arra tervezték, hogy NAS-ban használjuk adattárolásra. Az összes népszerű NAS rendszerrel kompatibilis, ami nem mondható el a többi WD termékről. Kapacitása 750GB-tól 8TB-os verzióig terjed. RAID konfigurációt is támogat.

Amit feltétlen tudni kell, hogy a Red sorozat inkább az adatolvasásra összpontosít, mint az adatírási teljesítményre. Emiatt való kifejezetten NAS-rendszerbe, hálózati adattárolóként, mert a vörös színnek az a lényege, hogy számos felhasználó tud egyidejűleg rácsatlakozni és hozzáférni a tárolt adatokhoz. Ugyanakkor, ha kreatív munkában gondolkozunk, nem a vörös a legjobb választás – ez a sorozat elsősorban a gyors egyidejű adatelérésről gondoskodik, az adatírási sebesség nem erőssége.

A WD Red merevlemez szintén 3,5”-os méretű, és SATA III interfésszel csatlakoztatható. 6GB/s adatátviteli sebességre képes. A gyártó szerint önálló használattól egészen a 8 merevlemezes NAS-rendszerekben való használatig nyújt megoldást a Red sorozat. Kifejezetten arra tervezték, hogy bírja az egésznapos használat okozta terhelést. Otthoni használatra és kisebb vállalkozások számára ajánlják a WD Red termékeket, nagyvállalatok számára pedig rendelkezésre áll a Red Pro, ami bírja az ezzel adódó nagyobb terhelést és 5 éves gyártói garanciával rendelkezik.

WD Black

Ha igazán magas teljesítményt akarunk, a feketét kell választani. A WD Black merevlemezek 1TB és 6TB közti kapacitással kaphatók. Kifejezetten gamereknek és munkaállomások számára tervezték, nagy erőforrásigényű kreatív munkára.

A 6TB-os WD Black 128MB gyorsítótárral rendelkezik, ami a kék sorozatú modellekhez képest kétszeres érték. Mindegyik fekete verzió 7200 RPM-mel érkezik és 5 éves gyártói garanciával rendelkezik. A nagy teljesítmény miatt azonban gyorsan forrósodik, és némileg hangosabb.

A WD Black sorozat a fogyasztói használatra szánt merevlemezek zászlóshajója, arra tervezték, hogy jó ár-érték aránnyal masszív teljesítményt nyújtson a komplexebb számítási feladatokhoz. Ez a nagy tárhellyel együtt tényleg ideális választássá teszi a gamer PC-kbe. Újabb játékok gyakran közelítik az 50GB-os méretet, így egy WD Black nagy segítségünkre lehet gamer rendszer építésekor.

A WD Black ráadásul azzal kecsegtet, hogy 218MB/s adattovábbításra képes, ennek eléréséhez 128MB DRAM-ot kapott a gyártótól.

WD Purple

A Western Digital lila merevlemeze megfigyeléshez használatos. Térfigyelő kamerák, komplexebb biztonsági rendszerek üzemeltetői számára ideális választás, mert arra tervezték, hogy problémamentesen állja a 24/7 használatot. Ennek megfelelően a lila WD kifejezetten ajánlott, ha videorögzítéshez és videofelvételek tárolásához keresünk merevlemezt.

Míg a vörös WD specialitása a nagy olvasási sebesség, a lila WD merevlemezek épp ellenkezőleg, az írási sebességre összpontosítanak. 500GB-tól 8TB-ig terjedő kapacitással kapható, és olyan technológiával – AllFrame – van ellátva, ami videofelvételek mentése során minimalizálja a hibákat.

Ezt a típusú merevlemezt arra tervezte a gyártó, hogy otthonvédelmi és más biztonsági rendszereket egyaránt kiszolgáljon. Legyen szó egy benzinkút biztonsági kameráiról, vagy otthoni betörés elleni védelemről, a megfigyelő rendszernek olyan tárhelyre van szüksége, ami képes egyidejűleg sok kameráról fogadni és menteni az adatot, valamint képest ezt kiemelkedően jó minőségben tenni anélkül, hogy hiba történne a mentés során. Ilyen biztonsági rendszerek olyan modell szerint működnek, hogy a használat nagy része adatírás, ami a nap 24 órájában zajlik, és ehhez képest csak ritkán történik adatolvasás. Ennek okán a WD Purple sorozat adatírási sebessége kiemelkedően magas, és a gyártó azt a tényezőt helyezi az értékesítés középpontjába, hogy a merevlemez egyidejűleg hány kameráról tud problémamentesen adatokat fogadni. A WD Purple által használt AlLFrame technológia egyszerre 32 HD kamera használatát támogatja,

A gyártó ráadásul azzal is segíti a választást, hogy egy interaktív termékajánlóval biztosítja a vásárló számára a kompatibilitási listát, így könnyedén kiválasztható, hogy több mint 20, biztonságtechnikai eszközöket forgalmazó nagy nemzetközi cég termékei közül melyik melyik WD merevlemezt támogatja.

WD Gold

A WD Gold sorozatot adatközpontok számára tervezték. Ezek a legjobb merevlemezek szerverek számára, és egyben a legkifinomultabb WD termékek. A WD Gold évente 550TB adatot tud kezelni. Ez a legdrágább és legkorszerűbb WD HDD, ami jelenleg kapható. 5 éves gyártói garanciát adnak hozzá.

Összehasonlítás

A Western Digital színkódokkal ellátott merevlemezei egy-egy felhasználási területhez ajánlottak. Bár semmilyen probléma nem adódik abból, ha véletlenszerűen más színű terméket használunk, hosszú távú általános használatra a kéket visszük haza. Minden más esetben érdemes megnézni, mit jelent a színkód! (és ez alapján dönteni.)

WD Blue HDD – tárhely általános jellegű otthoni felhasználásra. Tényleg megbízható, a kéket választva nem foghatunk mellé.

WD Green HDD – ugyanaz, mint a kék, csak enyhén alacsonyabb teljesítménnyel, környezetbarátabb kiszerelésben, alacsonyabb árral.

WD Black HDD – teljesítményorientált: játékra, tartalomgenerálásra ajánlott. Az egyik legdrágább HDD.

WD Red HDD – NAS-meghajtó. Hálózati adattárolásra optimalizált.

WD Purple HDD – megfigyeléshez, 24/7 használatra.

WD Gold HDD – ez a leginkább prémiumkategóriás WD merevlemez. Adatközpontokba, szerverekhez.

NTG -PCX

2018. 12. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Ádám Csikols
2023.11.01
red szinü hdd van 1tb windows 10 telepiteni megéri szerintetek meghalt ssd ém sajnos
Bátki Martin
2023.09.03
jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.