2021. 10. 09

Leonardo, a robot sétál, deszkázik és még repül is

A Caltech által fejlesztett robot több problémát is áthidalna egyszerreRepülve küzdi le az akadályokat az új sétáló robot.

A Boston Dynamics által fejlesztett robotokra nagy figyelem irányult az utóbbi években, a Spot nevű négylábú változat pedig egy vaskosabb összeg fejében már magáncélra is megvásárolható. Hasonló fejlesztésekkel aztán több cég is előállt, a Xiaomi ráadásul 74 ezer helyett 1450 dollárért kínálja saját CyberDog névre keresztelt modelljét, mely valószínűleg még így kevesebb mint 500 ezer forintért is inkább egy szokatlan érdekesség lesz, mintsem tömegtermék. A háttérben persze tovább zajlanak a fejlesztések, a Caltech szakemberei például nemrég egy két lábon közlekedő robottal álltak elő, mely még repülni is tud.


A Kaliforniai Műszaki Egyetem, avagy a Caltech kutatói is lázasan kísérleteznek a robottechnológia egyedi alkalmazásával, nemrég bemutatott eredményük pedig rávilágít, hogy az eddig látottakhoz képest némileg máshogy közelítettek a témához. Szerdán leleplezett kétlábú robotjuk ugyanis nem csak abban tér el a leginkább kutyára emlékeztető önjáró gépektől, hogy kevesebb végtagja érinti a földet, mivel a felegyenesedett robotjuk karjait olyan propellerekkel helyettesítették, melyek a távirányításos drónokból lehetnek ismerősek. Az alacsony növésű kis szerkentyű a Leonardo nevet kapta, mely valójában a LEgs ONboARD drOne szavakat tömöríti, és ahogy az a tesztek során rögzített felvételekből is kiderül, valóban egyszerre rendelkezik a séta és a repülés képességeivel. A kutatók szerint Leonardo az első olyan robot, mely több csuklóval ellátott lábakat és a propelleres meghajtást ötvözve ilyen komplex módon képes haladni.


"A természetből merítettünk ihletet. Gondoljunk csak arra, ahogyan a madarak képesek csapkodni és ugrálni, hogy a telefonvonalakon navigáljanak" – mondja Soon-Jo Chung, professzor, aki a repülés- és űrkutatás, valamint az irányítás és dinamikus rendszerek tanszékén a Bren (magas Calteches tisztség) professzora. "Egy összetett, mégis érdekes viselkedés történik úgy, ahogyan a madarak a járás és a repülés között mozognak. Ezt szerettük volna megérteni és tanulni belőle". Az alkotókat tehát elsősorban a madarak mozgása nyűgözte le és ezt az összhangot próbálták meg mesterséges úton reprodukálni. A robot nagyjából 76 cm magas és minkét lábában három csukló segíti a finomabb mozgás és helyezkedés kivitelezését, ezeket egészítik ki hatékonyan a két oldalt vállmagasságban található propelleres hajtóművek, melyekkel leküzdhetővé vált az örökös probléma, vagyis, hogy a gép minden pillanatban megtalálja, és meg is tartsa az egyensúlyát. "A járás és a repülés kapcsolódási pontját akartuk tanulmányozni a dinamika és az irányítás szempontjából" – teszi hozzá Chung.


A lábak jelenleg még kissé ruganyosak, ám a Caltech szerint a következő lépés szó szerint a merevebb végtagok beépítése lesz. Ezek a kissé bizonytalannak tűnő lábak azonban már most sem akadályozzák meg abban, hogy sétáljon, a propellerek hathatós segítségével pedig még abban sem, hogy magaslati pontokról kényelmesen talaj fogjon és ott gördeszkára pattanva szlalomozzon a földre helyezett akadályok között. A multimodális, avagy kombinált mozgásképességgel bíró robotok a hagyományos robotoknál hatékonyabban tudnak mozogni a kihívásokkal teli környezetben, mivel megfelelően váltogatnak a rendelkezésre álló mozgásformáik között. A Leo célja különösen az, hogy áthidalja a két eltérő terület, a légi és a kétlábú helyváltoztatás közötti szakadékot, amelyek a meglévő robotrendszerekben jellemzően nem fonódnak össze" - mondja Kyunam Kim, a Caltech posztdoktori kutatója és a Science Robotics című tanulmány társszerzője.


A projekt elsőszámú feladata és célkitűzése tehát az, hogy egy robot olyan körülmények között is képes legyen magabiztosan navigálni, ahol egy ember, vagy a már ismert sétáló modellek már képtelenek lennének. A lehető legkönnyebbre tervezett lábak miatt a hajtóművekre jóval kisebb terhelés jut, ezzel szinte mindig elérhető a tökéletes egyensúly megteremtése. "A propellerei miatt a LEO-t nagy erővel lehet bökdösni vagy lökni anélkül, hogy ténylegesen felborítanánk"– mondta Elena-Sorina Lupu a Caltech végzős hallgatója és a Science Robotics tanulmány társszerzője. Az eredmény valóban látványos, ám arra sajnos nem térnek ki, hogy miként próbálják leküzdeni az olyan szélsőséges környezeti körülményeket, ahol már a propellerek is leküzdhetetlen akadályba ütköznek. Szó esett viszont egy nem kevésbé fontos részletről, méghozzá a robot önállóságáról.


A soron következő fontos módosítás egy mélytanuló neurális hálózaton alapuló leszállásvezérlő algoritmus beépítése lesz. Ezzel Leo fel tudja mérni az adott kihívást és a megfelelő mozgásformára támaszkodik, de ha szükséges, akkor a kettőt együtt, összhangban használja. Leonardo és esetleges utódjai így nagy szerepet vállalhatnak majd a balesetek és környezeti katasztrófák során végzett mentési munkálatok során. Az átlagembernek persze ezúttal is eszébe juthatnak a Terminátor filmek és a Skynet repülő halálosztói, a katonaság pedig mindig is szerette a hatékony technológiai vívmányokat. Ugyanakkor drónok és kvadkopterek eddig is léteztek, ezúttal csak kiegészültek két lábbal és egy fejlettebb processzorral.

2021. 10. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.