2020. 07. 30

Az AMD bevételei kiemelkedők, és egy termékük sem késik

A grafikai részleg még lemaradásban van, de egyéb területeken kiválóan teljesít az AMD, és az új termékeik is időben érkeznekRekord bevételt ért el az AMD

Az utóbbi napokban az Intel negyedéves anyagi sikereiről, majd a 7 nanométeres gyártástechnológia problémáiról, a megjelenés ismételt elhalasztásáról, majd a cégen belül történő pánikszerű átalakulásról szóltak a hírek. Azonban eközben befutott a konkurens AMD negyedéves jelentése is, melyből kiderül, hogy mely területeken erősödtek a leginkább, hogy hol mutatnak ingadozó teljesítményt, és az a szegmens is látványosan megmutatkozik, melynek a leginkább szüksége van a vállalat erőforrásaira. Az amúgy rekordot is megdöntő számok mellett ugyanakkor az sem elhanyagolható, hogy esetükben szó sincs a technológiai fejlesztésekkel kapcsolatos problémákról és kínos ködösítésről, ami a folyamatosan emelkedő részvényáraikon is megmutatkozik. A cég vezére ígéri, hogy továbbra is magabiztosan követik a kijelölt útvonalat, és tartják magukat a termékek megjelenésére vonatkozó ígéreteihez.

Az AMD második negyedévének összefoglalója


Úgy néz ki, hogy a második negyedévben mért eladási adatok alapján, az Intel örök vetélytársa a vártnál is jobban teljesített. A legkiemelkedőbb különbségeket az összesített bevételek mutatják, 2020 második negyedévét ugyanis 1.93 milliárd dollárral zárták, mely 2019 azonos időszakának 1.53 milliárdjához képest egy tekintélyes 26 százalékos ugrás, és még az idei első negyed 1.79 milliárdjához képest is tudtak 8 százalék pluszt generálni, ezzel konkrétan az AMD történetének legmagasabb bevételét sikerült elérniük. A bevételből származó valós profit terén sem kell szégyenkezniük, és ugyan a 157 millió dollár 5 millióval elmarad az előző negyedév eredményétől, még így is majdnem négy és félszerese a kassza egy évvel korábbi tartalmának, aminél talán kevés beszédesebb adatot láthatunk.

Értékelés és magabiztos tervek.


Dr. Lisa Su, az AMD elnök vezérigazgatója valahogy úgy fogalmazott, hogy „erős második negyedéves eredményeket kaptunk a notebookok és szerver processzorok rekord-eladási miatt, ugyanis a Ryzen és EPYC eladások megduplázódtak az előző évhez képest.” A mindig higgadt, mégis lelkes cégvezér magabiztosságával ezúttal sem volt probléma, mivel még azt is hozzátette, hogy néhány makrogazdasági bizonytalanság ellenére továbbiakban is stabil, - tehát a jövő évben is folyamatos - növekedésre számítanak, mivel több piacon is felgyorsítják üzleti tevékenységüket. A második negyedévben amúgy a Computing and Graphics részlegre lehetnek a legbüszkébbek, hiszen csak ez önmagában 1.37 milliárd dollárt hozott, amihez hozzá tartozik, hogy 2019-hez képest ez 45,4 százalékos emelkedést jelent. Természetesen az asztali Ryzenek népszerűsége nehezen megkérdőjelezhető, a laptopokhoz készült processzorok forgalma viszont megduplázódott az tavalyi negyedévhez képest, így az AMD hosszú idő után végre ezt a területet is meghódíthatta.

Dr. Lisa Su és az Epyc Rome 2018-ban.


Azt talán már csak széljegyzetként érdemes megemlíteni, hogy a működésből származó bevételüket nagyjából megszázszorozták tavalyi első és második negyedévhez képest, hiszen 2019 elején mindössze 22 millióval számolhattak, idén azonban már 262 millióval kezdtek, és most is 200 milliónál álltak meg. Az előző negyed ugyan erősebb volt, mint a mostani, ez viszont részben a megnövekedett működési költségeknek tudható be, eszerint nagyon is igaz a közhely, miszerint költened kell, hogy keress. Az sem okozhat meglepetést, hogy az EPYC processzorokkal az élen a szerverchipek is sikeresek voltak, még úgy is hogy az Enterprise, Embedded and Semi-Custom üzletág 565 milliós bevétele a múlt évhez képest 4.4 százalékkal vékonyabb, az előző negyedévhez képest ugyanis 62 százalékkal erősebb.

Minden a menetrend szerint, 2022-ben már 5nm-en a Zen


Sajnos a legrosszabbul továbbra is a GPU részleg teljesít, olyannyira, hogy erre vonatkozó konkrét adatokat nem is közöltek. Ezen a téren be kell érnünk annyival, hogy nem csak az előző évhez képest, de az előző negyedévhez mérve is rosszabbul fogytak az AMD grafikus gyorsítói, mely értelemszerűen az alsó-középkategóriás felhozataluk folyamatos elavulásának, illetve az Nvidia versenyképes fejlesztéseinek tudható be, hiába tértek vissza jó ár-érték arányú RDNA kártyáikkal. Az is látható, hogy az AMD nem kifejezetten aggódik emiatt, az RDNA2 architektúra ugyanis már idén elérhetővé válik az otthoni felhasználóknak is. A felső kategóriás darabokat szépen követik majd a kedvezőbb árú kártyák, tulajdonképpen egészen a belépőszintig, arról nem is beszélve, hogy a szintén nagy népszerűségre számító új generációs PlayStation 5 és Xbox Series X konzolokban, egytől egyig RDNA2 architektúrás lapkák dolgoznak majd.

Pár éven belül az RDNA architektúra is beérik


Az AMD a harmadik negyedév elé is pozitívan tekint, hiszen 2.55 milliárd dolláros bevételt jósol magának, amiben a már említett játékkonzolok is nagy segítséget nyújthatnak. Ahogy arról már szó volt, nem, hogy késlekednének, de ismét megerősítették, hogy még ez év végén jönnek az új Milan kódnevű Zen 3-as EPYC szerverprocesszorok, és szerencsére nem maradnak le nagyon a Vermeer kódnevű Ryzen CPU-k sem, melyekhez akár a drágább RDNA2 videokártyák közül is válogathatunk majd. Emellett haladnak a Zen 4 fejlesztésével is, melyek már a TSMC 5nm-es gyártástechnológiájával készülhetnek el és már 2021-ben megmutathatják, hogy mit tudnak, ugyanis ekkora ígérik a Genoa kódnevű szerverplatform megjelenését. Szó esett még az ígéretes CDNA gyorsítókról, melyekkel az Infinity Fabric interfész harmadik generációja is bemutatkozik, ami minden jel szerint új memóriakezelési metódust hoz a piacra.

Az AMD lendületben van, és pár éven belül a grafikus fejlesztéseik is nagyobb sikerekre számíthatnak, mi pedig tűkön ülve várjuk az év végi megjelenéseket, ez az időszak ugyanis rendkívül izgalmasnak ígérkezik.

 

2020. 07. 30

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.