2019. 08. 26

IT hírek 08.27. - AMD BIOS, HP Omen X 27, Huawei 5G, olcsó mechanikus billenyűzet, WoW Classic, hardverbiztonság

Hello stabilitás, viszlát PCI-Express 4.0

Debütálás után a rendrakás: már nem csak kompatibilis, de egyre stabilabb is


Korábban már szó volt az új Ryzenek és többek között a Destiny 2 stabilitási problémáiról. A játék konkrétan nem akart elindulni az új generációs processzorokkal. Ezt amilyen gyorsan tudták, orvosolták is, azonban az alaplapokhoz szánt komolyabb frissítésre még várni kellett. 

A Linux felhasználók is zavaratlanul használhatják rendszerüket


A Combo-AM4 1.0.0.3ABB kódnevű AGESA frissítéssel ellátott új BIOS-okat, szép lassan minden gyártó elérhetővé teszi, a tapasztalatok szerint pedig valóban stabil lett, és megoldja a korábbi problémákat. Javítja többek között több felhasználó által is bejelentett feszültségingadozást és órajelproblémákat, a Windows alatt észlelt M.2 SSD-kkel és rendszerfájlokkal kapcsolatos hibajelenségeket, továbbá a Linuxos bootolási hibákat is orvosolja, és már természetesen a Destiny 2 is kérdés nélkül fut.

A galaxis mostantól újra felszabadítható


Ez nem volt ugyan titok, az említett frissítéssel azonban életbe lépett az AMD korábbi ígérete, miszerint a 300-as, illetve 400-as szériába tartozó vezérlőhidak, a továbbiakban nem támogatják a PCI-Express 4.0 szabványt. Aki tehát élni szeretne a lehetőséggel, és alaplapjának BIOS-át megfelelően stabilnak találta, az AMD egyetlen partnercégét sem kényszerítette a korábbi BIOS verziók eltávolítására, egyéb esetben viszont kizárólag az X570 lapkészlet biztosít majd kompatibilitást.

Versenyzőknek szánt monitort hoz a HP

Nagyon kellemes külső, vékony vonalakkal


A játékosokat célzó Omen széria új darabja nem hétköznapi darab, a 27 hüvelykes kijelző WQHD, azaz 2560x1440-es felbontás mellett 240Hz-es képfrissítést, és 1ms-os válaszidőt nyújt. A fejlett TN panel lehetővé teszi a magas képfrissítést ekkora felbontáson, számos képminőséget és sebességet favorizáló funkció mellett.

Stílusos és letisztult, függőlegesen elhelyezett csatlakozókkal


A versenyszerűen játszó vásárlóknak készül, ám az olcsó TN modellekkel ellentétben, a képi megjelenítés is rendben lesz. A DCI-P3 színtartományt 90%-os lefedettség mellett élvezhetjük, 400 nit maximális fényerővel, és 1000:1 kontrasztaránnyal. Kiemelendő a HDR támogatás és a FreeSync 2, melyek egyszerre is működnek.

Emelhető, dönthető, ahogy azt kell


Természetesen dönthető és a magasság is állítható, kapunk kihajtható fejhallgató támaszt, csatlakozókból pedig nagyjából a szokásos jár: egy DisplayPort 1.4, egy HDMI 2.0 és két USB 3.0. A szeptember-november környékén várható versenymonitor, valamivel 200 000 forint alatt kerül forgalomba.

A Huawei bemutatja az 5G-s mobilchipjét

Tovább dübörög a Huawei


Bár az amerikai kereskedelmi korlátozás továbbra is érvényben van, a türelmi idő újabb három hónappal bővült, eközben a Huawei zavartalanul dolgozik tovább. Legújabb fejlesztésük, a Kirin 990-es mobil eszközökbe szánt processzor, melyet a TSMC segítségével gyártottak, és természetesen 7nm-es csíkszélességen készült.

Most még túlzás, de lehet, hogy nemsokára mindenki eldöntheti, mekkora képernyőre van éppen szüksége


Az előzetes információk szerint, a beépített 5G-s adatátvitel mellett, 4K 60FPS felvételek is elérhetővé válnak a Huawei csúcskészülékekkel. A vállalat megerősítette, hogy nem csak a Mate 30, de a különleges hajlítható hibrid készülék, a Mate X is ezzel a processzoral dolgozik majd. Utóbbi inkább technológiai bemutató mint néptelefon, mivel a 4400 mAh-es akkuval, 8GB RAM-mal és 512GB tárhellyel szerelt eszköz a 700 000 Ft-os határt is könnyedén átlépheti, melyre még év vége előtt fény is derül. A fejlett Kirin 990 leleplezésére szeptember hatodikán, a berlini IFA kiállításon kerül sor.

Kedvező árú mechanikus billentyűzet érkezik a G.Skill-től

Kompakt és masszív


Szintén játékosoknak szánja új megfizethető billentyűzetét a G.Skill. A Numerikus padot nélkülöző 87 gombos eszköz, masszív és strapabíró darab. A KM360-ast, 2mm-es nyomásponttal bíró MX Cherry Red kapcsolókkal szerelik, rajtuk „ABS double injection” kupakokkal. Előbbi a tökéletes érzékelést és a felhasználó kényelmét, utóbbi a strapabíróságot és kopásmentességet biztosítja. Az 50 millió leütéshez hitelesített kapcsolók nem járnak túlzottan zajos kattanással, a kupak alatt pedig 4 állású és kikapcsolható, fehér fényű LED-ek is helyet kaptak.

Jól mutat, a vezeték könnyedén cserélhető


A 359 x 131.5 x 37.4 mm-es dimenziók igazán kompakt összhatást adnak, az alumínium borítással együtt pedig 685 gramm tömegre számíthatunk. A csatlakozást egy 160 centis, szövetborítással ellátott USB-C – USB-A kábel szolgáltatja, tehát gond esetén szimplán lecserélhető. Hamarosan itthon is kapható fekete és fehér színekben, 14 000 Ft környékén, magyar kiosztású változatról azonban még nincs hír.

Éjfélkor startolt a World of Warcraft Classic

Valahogy így festett minden 12 évvel ezelőtt


A Warcraft univerzumot hatalmasra duzzasztó legendás MMORPG, az éjjel visszatért oda, ahol minden elkezdődött. A rajongók tömegei sokáig csak remélték, azonban a Blizzard bejelentette, ma pedig elindította a WoW Classicot, mellyel a játék visszatér 2006-os eredeti formájához. A vanillaként is emlegetett alapváltozat óta megjelent kiegészítők és frissítések, gyökeresen megváltoztatták a játékot, a nosztalgiázni vágyó veteránok és újoncok tehát most visszamehetnek az időben.

Ironikus, de a végtelen lehetőségeket rejtő digitális világban is sorban ácsorgásra vagyunk kárhoztatva


A fejlesztők igyekeztek felkészülni a nagy érdeklődésre, így négy nagy kapacitású PVP, illetve egy Normal szervert is üzembe helyeztek, ugyanakkor arra kérték a játékosokat, hogy lehetőleg ne ugyanazt az egy világot rohamozzák meg. Ez persze a tömeget nem fogta vissza, milliók kísérelték meg a belépést az indulás pillanatában. Az érdeklődés olyan mértékű volt, hogy a tengernyi friss karakter nem egyszer kígyózó sorokban várta, hogy odaférjen egy küldetést adó NPC-hez, vagy hogy leüthessen egy ellenfelet. A Classic érkezése előtt feloldották továbbá a karakterlimitációt is, így mostantól egy szerveren 10, egy felhasználói fiókon pedig 50 karakterünk lehet. Azeroth európai kapui ma éjfélkor tárultak ki, és mostanra talán a sorok is elfogytak már.

Elérhető a veszélyt rejtő programok listája

Korábban már mi is beszámoltunk az Eclypsium bejelentéséről, miszerint legalább 20 vállalat driverei tartalmaznak olyan sebezhetőségeket, melyek akár az érintett eszközök firmware szintű elérését, módosítását is lehetővé teszik.

Jó, hogy vannak akik folyamatosan őrségben vannak


A kutatók által összegyűjtött listát most nyilvánosságra hozták, így megtudhatjuk milyen gyártók és termékek, illetve mely konkrét fájlok jelenthetnek fenyegetést. A szoftverek részletei mellett frissítéshez vezető hivatkozásokat, vagy rövid információkat is találunk. Számos gyártó vár még a sorára, a javítások elvégzéséig azonban továbbra is inkognitóban maradnak.

A lista IDE, majd a Download fülre kattintva elérhető!

KD - PCX

2019. 08. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.