2021. 05. 05

Máris feltűnt egy 16 magos Intel CPU a 12. generációból

Előkerült néhány részlet az Intel ígéretes következő generációjárólAz Intel szeretné eladni, de méginkább elfelejteni a 11. generációt.

Mindössze egy hónap telt el azóta, hogy megjelent az Intel asztali processzorainak 11. generációját képviselő Rocket Lake-S, a közönség máris a 12. generáció felé fordította a figyelmét. Ez persze nem véletlen, a magszám terén kompromisszumokat, a fogyasztás terén pedig már-már szenteltvizet követelő megoldások erősen megosztották az érdeklődőket. Most viszont előkerült néhány részlet a soron következő Alder Lake-S sorozat egyik hibrid architektúrára építő megoldásáról, mely kisebb megváltás lehet nekik, és a felhasználóknak is.

Vajon nyers erőt tekintve lesz esélye az AMD-vel szemben?


Ugyan a friss Rocket Lake-S tagjai az aktuális árak miatt továbbra is jó választást képeznek a középkategóriában, az erősebb modelleknek már nem csak a Zen 3 architektúrával, de még az Intel saját, 10. generációjával is meg kell küzdeniük. Hosszú ideje várunk valami valódi újdonságot a kék emblémás gyártótól, és minden jel szerint most jöhet el az az időszak, amikor végre megszabadulhatnak a 14nm-es csíkszélességű béklyótól, és ezzel együtt bevethetnek egyéb, előremutató fejlesztéseket is. Hogy újra az élre törhessenek a mainstream, avagy az általános felhasználásra szánt termékkategóriában is, teljesen új megközelítésre van szükségük. Ennek pedig csak egyik eleme lesz a 10nm-es gyártástechnológia, mely bár ígéretes, a várt előrelépés még eléggé kérdéses, főleg a szintén közelgő AMD Warhol, avagy Zen3+ magokkal felvértezett Ryzen 6000 processzorok árnyékában.

Az adatok forrását nem osztotta meg velünk.


Az Intel Core-1800 munkacímet viselő tesztpéldány részletei, a bennfentes információk megosztásáról ismert Igor's Lab jóvoltából került közszemlére, a kép forrását azonban most sem leplezte le. Az adatlap ad némi betekintést a gyártó jövőre vonatkozó terveiből, például az úgynevezett hibrid architektúrából, mely a CPU-t erősebb és gyengébb magokra osztja. Az ARM által korábban már alkalmazott megoldás, esetünkben 8 izmos Golden Cove magot, és másik 8, jóval visszafogottabb Gracemont (Atom) magot jelent. A képlet a legtöbbek számára a mobiltelefonok világából lehet ismerős, ahol a magasabb órajelű magoknak a komolyabb teljesítményt igénylő feladatoknál jut szerep, míg az általánosabb, kevésbé erőigényes folyamatokat elég a visszafogott egységekre bízni. Ezzel az Intel látványosan csökkentheti a korábban extrém méreteket öltő fogyasztást és a vele járó melegedést is, hiszen a Gracemont magok jóval enyhébb energiaigény mellett dolgozhatnak.

Tovább fejlesztett 10nm-es eljárás, végre az asztali Intel CPU-k frontján is.


A leírás szerint a 24 logikai szálat is foglalkoztató CPU az új Socket V (LGA 1700) alaplapi foglalatban helyezkedik el, és mivel csúcsprocesszorról van szó, valószínűleg az év harmadik negyedében várható 600-as lapkészletben, és leginkább a tuningra éhes Z690 lapokban érzi majd jól magát. A jelenlegi TDP elvileg 125 wattos, melyet csak egy ideig tud tartani, a fogyasztás ismert csúcsértéke azonban 228 watton tetőzött, mely a feszültségszabályozó egység részéről további finomhangolásra vár. Mindehhez mindössze 1.8 GHz-es gyári órajel tartozik, ám ez betudható annak, hogy egy korai tesztpéldányról van szó, melyből még nem sajtolták ki a maximális lehetőségeit és még nem érte el optimalizált formáját. Ez a fogyasztás természetesen nem alapjáraton realizálódik, hiszen két mag esetén már így is 4.6 Ghz-es Boost órajeleket produkál, legfeljebb négy maggal pedig 4.4 Ghz-et, mely maximum 6 magos terhelés esetén 4.2 Ghz-re, 8 magos teljes kihasználtság mellett pedig 4 Ghz-re csökken.

A teljesítmény emelése mellett a fogyasztás csökkentése a legnehezebb feladat.


Természetesen dolgoznak a kis Atomok is, 4 magos munka során 3.4 GHz-en, 8 maggal pedig kerek 3 Ghz-en. A meghajtásukhoz szükséges feszültség a kiszivárgott kép tanúsága szerint 1.314V, ami rendben is van, de kíváncsiak vagyunk, hogy a végső produktum milyen értékeket kínál majd. A hibrid megoldás mellett természetesen nem marad el a beharangozott DDR5 támogatás sem, mely kétcsatornás párosítás esetén 4800 Mhz-es órajelet ígér. Az előzetes információk szerint ez kizárólag a csúcskategóriás Z690 lapok ajánlata lesz, az olcsóbb chipset köré épített termékek esetén be kell érnünk a kevésbé költséges, 3200 Mhz-es DDR4 modulokkal, de ez még jó néhány évig nem jelenthet problémát, hiszen a DDR5 bevezetésének még éppen csak a küszöbén állunk. Az újdonságok között nem érdemes megfeledkezni a PCI Express Gen5 támogatásról sem, mely a CPU oldaláról 16 sávot jelent, további négy sáv PCI Express Gen4 társaságában, de természetesen a szabvány továbbra is szívesen látja a PCIe Gen3 eszközöket is.

Az Intel hivatalosan is „áttörést” emleget, mely egyszálas munkavégzés esetén 20% extra teljesítményt, többmagos meghajtás esetén pedig akár kétszeres teljesítményt jelenthet, a pletykák szerint a Tiger Lake sorozathoz képest. A 14 nm-t azonban végre egészen biztosan elfelejthetjük, hiszen az új vonal már a 10nm Enhanced SuperFin gyártástechnológia segítségével készülhet el. Ha minden jól megy, még ebben az évben alaposabban is megismerkedhetünk vele, és reméljük, hogy ezúttal nem csak a magas fogyasztás miatt lesz okunk az álmélkodásra.

Egyéb források és illusztrációk: wccftech.com, thetechzone.online, forbes.com, techradar.com,

2021. 05. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.