2020. 06. 02

Elérhető a Windows 10 májusi frissítőcsomagja

Újításokkal, bővítésekkel, újragondolt Cortana funkciókkal érkezik az májusi csomag, és a türelmetlenek akár már most telepíthetik. Időben jött, de csak fokozatosan lesz elérhető

A May 2020 Update már jó ideje készül, és aki tagja a Windows Insider programnak, az kivehette a részét a tesztelési folyamatból, mely most hivatalosan is lezárult. A Microsoft úgy ítélte meg, hogy elegendő visszajelzés és teszteredmény érkezett, így még időben, május végén elérhetővé tette a végleges változatot. Bár a csomag terjesztése hivatalosan is megkezdődött, csak fokozatosan teszik elérhetővé a felhasználók számára, ezzel igyekeznek elkerülni a kompatibilitási problémákból adódó kellemetlenségeket. Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen az utóbbi időben még a kisebb frissítésekkel is sokaknak gondja adódott, ezért a rendszer ellenőrzi az adott számítógépet, tehát ha még nem látjuk a frissítéskezelőben, nem feltétlenül érdemes erőltetni a manuális telepítését.

Konzol = PC? Csak majdnem!

Az optimalizáció kisebb kihívás lesz


A Microsoft valóban sok érdekességgel készült, például implementálásra kerül a továbbfejlesztett DirectX12 Ultimate. Az új verzió átjárást biztosít a fejlesztők számára a PC-k és a vállalat hamarosan érkező új Xbox One X konzolja között, megkönnyítve a több platformot megcélzó alkotások elkészítését. A grafikus API az RTX kártyákat már biztosan támogatja, de a hamarosan megjelenő új Nvidia és AMD architektúrák szintén azonnal a listára kerülnek majd, tehát a konzolok új generációja és a modern PC-s hardverek kezelése talán most került a legközelebb egymáshoz, a tartalomgyártók és fejlesztők munkája a jövőben sokkal gördülékenyebb lesz. A játékok optimalizációja mostantól jóval egyszerűbbé válhat, így talán nem kell aggódnunk, az egyes címek megjelenése, vagy várható teljesítménye miatt.

Telepítés felhőből

Újratelepítés saját eszközről vagy távoli meghajtóról


Rendszerhelyreállítás felhőből? Ma már nem hangzik nagy dolognak, és úgy látszik ezzel a Microsoft is egyetért, hiszen eljutott odáig, ahova a Mac OS már évekkel ezelőtt: mostantól akár távoli szerverről is azonnal elvégezhető az operációs rendszer visszaállítása. Ez tehát egy üdvözlendő kényelmi funkció, hiszen mostantól nem feltétlen szükséges lemezekkel bajlódni, illetve képfájlok vagy telepítőcsomagok letöltésével és előkészítésével szöszmötölni. Ha adatvesztés vagy meghibásodás esetén javításra, illetve visszaállításra kényszerülünk, a Microsoft távoli tárhelyéről, akár a legfrissebb verziószámú Windows változat is elérhető és közvetlenül telepíthető lesz.

Pingvin a házban

A linux hamarosan teljes támogatást élvezhet


Kibővített Linux támogatást is kapunk, mely sokak számáram talán meglepő lehet, de a Microsoft valójában jó ideje foglalatoskodik a két rendszer közötti híd kiépítésével. Bár néhány éve még finoman szólva is durván nyilatkoztak a konkurens rendszerről, valójában a Windows Subsystem for Linux bevezetését már 2017-ben megtették. Azóta több különböző Linux disztribúció közvetlen futtatása is lehetségessé vált, most viszont a második generációs változat készült el, és ez lépés tulajdonképpen mérföldkőnek tekinthető, hiszen a Microsoft hivatalosan is tudomásul vette a felhasználók igényeit, így a Linux mostantól teljesértékű része a rendszernek. Egyelőre csak parancssorban futtathatunk alkalmazásokat, de már úton van a kiterjedt GPU-kezelés és a grafikus appok támogatása is.

Virtuális asszisztens

A Cortana mellett Alexa is fogadja utasításainkat


Cortana, jól vagy? A virtuális személyi asszisztens hat éve vette fel a szolgálatot, azóta akár hangvezérléssel is kioszthattunk egyes feladatokat, ráadásul már nem csak Windows 10 alatt, mivel tavaly óta Android és iOS rendszereken is barátkozhatunk vele. Azonban a visszajelzések alapján úgy tűnik, hogy az otthoni felhasználók nem igazán éltek az olyan kényelmi lehetőségekkel, mint a zenelejátszók, nem gyári alkalmazások, vagy okosotthon funkciók szóbeli irányítása, így ezek a lehetőségek sajnos teljesen eltűnnek a listáról és a Microsoft végül a program teljes újragondolása mellett döntött. A program áttervezett változata önálló, frissíthető alkalmazásba költözött, új felületet kapott, továbbá mostantól a munkafolyamatok megkönnyítésére fókuszál és a vállalti igényeket helyezi előtérbe. Az új chat alapú felületen visszakereshető lesz tevékenységeink listája, melyek többek között lehetnek naptárbejegyzések és emlékeztetők; e-mailek írása és olvasása; Teams videobeszélgetések és chat, de akár a kijelzőnk fényerejét is meghatározhatjuk. Érdekesség, hogy a rendszer újraindítására vagy leállítására hiába adnánk parancsot, a magyar nyelv pedig továbbra sem élvez támogatást. Aki az eltűnt lehetőségeket hiányolná, érdemes lehet inkább az Alexa letöltésével próbálkoznia

Biztonság, és ami még belefér

Fejlettebb Windows védelmi funkciók


Fejlődött a Pro és Enterprise kiadások számára tavaly bevezetett a Sandbox mód is, mely egy biztonságos virtuális rendszert nyújt, elsősorban az ismeretlen vagy veszélyesnek gondolt programok tesztelésére. Az újdonság egészen sikeres lett, így a felhasználók most kapnak néhány újdonságot. Mostantól ott is lesz hálózati támogatás megosztható könyvtárakkal, használhatunk mikrofonokat, a virtuális GPU kikapcsolható és szoftveres WARP megoldással helyettesíthető, billentyűparanccsal léphetünk ki a teljes képernyős módból, tetszőleges beállításainkat pedig a továbbiakban konfigurációs fájlokba menthetjük és szabadon válogathatunk köztük.

Bővebb tájékoztatás a feladatkezelőben


Számos újdonság és egyéb apróság is belefért a keretbe, így a szokásos fejlesztői eszközök és biztonsági javítások mellett, többek között elérhetővé vált a WiFi 6 szabvány, és vele együtt a hálózatok hitelesítését segítő WPA3 biztonsági protokoll is. Ha engedélyezzük a Firmware védelmet, a Windows Defender System Guard jóval mélyebb ellenőrzést végezhet, így hatékonyabban szűrheti ki a trükkös betörési próbálkozásokat. Végre lehetővé vált egyes megnyitott alkalmazások helyreállítása, így hirtelen újraindítást követően ott folytathatjuk, ahol épp abbahagytuk. Az Office-nál már tapasztalt ügyes megoldás már univerzális alkalmazások esetén, például e-mail vagy naptár esetén is elérhető. A feladatkezelő mostantól kijelzi majd a videokártyánkban dolgozó GPU hőmérsékletét, ehhez nem lesz szükség külön alkalmazás beszerzésére, ha pedig a teljesítmény fülre kattintunk, a meghajtók betűjele mellett a típusukat is leolvashatjuk, SSD, HDD és USB feliratok formájában. Ha a hálózat állapotára vagyunk kíváncsiak, valamivel bővebb információhoz juthatunk, és végre nem kell almenükben kutakodnunk, hogy megtaláljuk IP címünket, de azt is leolvashatjuk, hogy mennyi adat áramlott az elmúlt időszakban.

Várjunk még?

Manuálisan is letölthető

A 2004-es verziószámú frissítést tehát lépésekben haladva teszik elérhetővé, az automatikus letöltés nem bukkant fel egyszerre minden felhasználónak. A kompatibilitási gondok csökkentése miatt azt javasolják, hogy várjunk, de ha valamely funkcióra feltétlenül szükségünk lenne, 1903 és 1909 verziószámú rendszer esetén, a letöltést és telepítést manuálisan is elvégezhetjük. A várakozás már csak azért is javasolt, mert már szépen gyűlnek a szokásos gondok és hibák, melyek felsorolásától most eltekintünk, de a jelentett problémák folyamatosan bővülő listája ide kattintva mindenki számára elérhető.

Ha a letöltés mellett döntünk, a frissítést segítő keretprogramhoz kattintsunk ide.

2020. 06. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.