2021. 08. 23

Ezt nehéz lesz letölteni! Jön a Fractal Design Torrent

Szokatlan felépítés, igényes kialakítás és szellős előlap egy méretes toronyházbanEz a Torrent nem az a torrent.

Európában több igényes és méltán elismert hardvergyártó is képviselteti magát, és míg a hűtők prémium ligáját a Noctua vezeti, addig a gépházak felső kategóriájában olyan neveket találunk, mint a svéd Fractal Design. A csapat zsinórban háromszor nyerte el az év gépházgyártójának szóló díjat, így mindig érdemes figyelni, ha valami újdonsággal jelentkeznek. Most a Torrent névre keresztelt óriásukat ajánlják figyelmünkbe, melynek nem csak a neve érdekes.


Azt mindjárt érdemes tisztázni, hogy ugyan árulnak viszonylag kedvező árfekvésű, illetve kifejezetten jó ár/érték aránnyal rendelkező megoldásokat is, de ez most nem kifejezetten egy belépő kategóriás darab. Márpedig egy új termék megítélését és sikerét nagyban befolyásolja, hogy mégis mit kapunk, ha hajlandók vagyunk átlépni, mondjuk a 60 ezer forintos határt, melyet ez a modell bizony jelentősen át fog lépni, erősen közelítve a 70 ezer forintos vonalhoz. Először is egy 544 x 242 x 530 mm-es dimenziókkal bíró, E-ATX lapokat is szívesen fogadó tornyot, mely nevéhez híven rendelkezik néhány egyedi tervezési megoldással. Nagy valószínűséggel az előlapra hamar felfigyelünk, mely a trendek szerencsés alakulásának köszönhetően itt is a szellőzésre helyezi a hangsúlyt. Olyannyira, hogy ujjaink nagyjából be is férhetnek a látványelemként szolgáló rácsozatba, mely valójában a teljes szellőzőfelületet védő porszűrőjét rejtegeti a szemeink elől, illetve két, szokatlanul 180mm-es légkavarót, melyet előre beszereltek nekünk.


Itt érdemes kitérni rá, hogy a legtöbb eltávolítható elem mérsékelt erőkifejtéssel pattintható ki a helyéről, a csavarmentes megoldás tehát kényelmessé teszi a szerelést, míg a kiváló anyaghasználat biztosítja, hogy egy-egy határozott mozdulatunk után ne repkedjenek a rögzítés szempontjából létfontosságú műanyag elemek. A 11 kilót minimálisan meghaladó tömege már nem a pehelysúly sajátja, ám ez nem az acél váznak és a műanyag részeknek, inkább a mindkét oldalon üveg oldallapoknak köszönhető. Érdekesség, hogy a sötétített edzett üveg oldalak sem kaptak nyitogatható zsanérokat, a gyártó itt is inkább a kipattintós megoldást alkalmazta. Az igazán szokatlan megoldásokkal akkor találkozunk, amikor elkezdjük kicsit forgatni a házikót. Míg alul három újabb, ám ezúttal 140mm-es ventilátor (Dynamic X2 GP-14 PWM) és a teljes részleget lefedő, kihúzható porszűrő köszönt minket, a szellősre faragott hátoldalon a tápegység számára kialakított felső rekesz várakozik. Az elszeparált emeleti ketrec egészen 230 mm-ig fogad tápegységet, a kábeleket pedig a felső tartópillér mellett juttatja az oldallap és az alaplapi tálca túloldala közé.


Ez nem biztos, hogy mindenkinek elnyeri majd a tetszését, hiszen megszokhattuk, hogy az alsó tápos megoldások esetén marad némi extra hely a felesleges vezetékeknek, itt viszont azzal a 3 centi magasságú térrel kell beérnünk, ami egyéb esetben gondtalan kábelrendezést tenne lehetővé. Furcsa megoldás, melyet az öt ponton felszerelt tépőzáras kábelrendezők sem feltétlenül ellensúlyoznak majd. Mindenesetre egy ilyen tágas beltérrel megáldott toronynál el tudunk képzelni valamivel nagyobb kényelmet, hiszen a moduláris tápok kábeleiből is maradhatnak zavaró részek, melyeket így nem lesz hova elcsomagolni (begyűrni). Nem érdemes megfeledkezni a Nexus 9P Slim fedőnevű vezérlőről sem, mely a bal alsó részen pihen és összesen 9 ventilátor fordulatszámát képes szabályozni, ami nagyszerű adalék, ugyanakkor újabb kábelköteggel borzolja a gépszerelők kedélyeit. Ezen felül itt kaphat helyet az összesen négy darab, 2.5”-es meghajtó, melyek baloldalt, függőleges pozícióban sorakozhatnak, illetve a legfeljebb két darab 3.5”-es merevlemez is, mely szintén hátul, a jobb alsó fertályból szakítanak el értékes üres területet.


A nagy méret előnye ott mutatja meg magát, amikor nem a kábelrengeteggel bíbelődünk, hanem éppen a főbb alkatrészeket igyekszünk a helyükre ültetni. Itt már a gondtalanság áldása fogad minket, hiszen alaplapból E-ATX a felső- és Mini-ITX az alsó határ, míg a processzorra akár egy 188 mm magasságú tornyot is gond nélkül rászerelhetünk. Különösebb probléma akkor sem jelentkezhet, ha masszívabb videokártyával rendelkezünk, hiszen van kihajtható kis támaszték, az utunkat álló előlapi ventilátor nélkül pedig akár 461 mm hosszú VGA-nak is jut hely, de ha nem szívesen faragunk le a szellőzésből, akkor is marad 423 mm. Ha variálnánk a légterelőkkel, esetleg halkabbra vagy fényesebbre cserélnénk a gyárilag beszerelt forgólapátokat, természetesen arra is lesz lehetőség, ahogy az AIO hűtések radiátorai is korrekt kényelmet élvezhetnek. Az előlap alapvetően a kissé szokatlan, 180 mm-es megoldásokra van kitalálva, ám a dobozban mellékeltek egy pótkeretet, mely nem csak könnyen kicserélhető, de immár fogad három 120, vagy 140 mm-es ventit. A felállás nagyon hasonló a ház alján, ahová viszont alapból három 140 mm-es került. Aki a radiátoroknak keres ideális pozíciót, az elől és alul is 420 mm-rel, hátul pedig legfeljebb 140 mm-rel számolhat.


A Fractal Design Torrent fekete, ezüst és fehér színben is elérhető lesz, és ízlésünk szerint választhatunk majd belőle üvegmentes, teljesen acél oldalakkal szerelt változat is. Aki viszont pont a fényeket hiányolná, az üveglapos kiadásból lesz RGB-ventikkel megtoldott verzió is, ám azt nem tudni, hogy a 190 eurós, vagyis kb. 67 ezer forintos alapárhoz képest mekkora eltérésekre számíthatunk.

2021. 08. 23

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.