2021. 04. 07

Az Android 20x több privát adatot gyűjt mint az iOS

Természetesen a Google erősen vitatja a mérés hitelességétA kutatás szerint az Android nagyságrendekkel több adatot gyűjt az iOS-nél.

Mindegy, hogy milyen gyártó telefonját vagy operációs rendszerét használjuk, ma már nem titok, hogy eszközeink folyamatosan adatokat továbbítanak rólunk, beleértve a tartózkodási helyünket, telefonszámunkat, vagy akár a helyi hálózat adatait. Néhány kutató azonban most egymás mellé helyezte a két legelterjedtebb rendszert és alaposan megvizsgálta azok viselkedését

A versenyt ezúttal írország legöregebb egyeteme, a Trinity college rendezte.


A kutatást a Dublinban található Trinity College, Írország legrégebbi egyeteme végezte, a cél pedig annak kiderítése volt, hogy a Google-féle Android, esetleg az iOS, vagyis az Apple saját rendszere továbbít több felhasználói adatot az anyacégek felé. Az arstechnika.com összefoglalójából hamar kiderül, hogy az okoseszközök piacát meghatározó két oprendszer akkor sem tétlenkedik, ha a telefonunk viszont igen. A mobilok tehát akkor is folyamatosan végzik az adatgyűjtést, mikor bekapcsolt állapotban vannak, viszont érintetlenül pihennek, az mindegy, hogy éppen csak kivettük a dobozból, éppen befejeztük a használatát, esetleg kifejezetten igyekeztünk letiltani azokat a háttértevékenységeket, amelyekhez átlag felhasználóként hozzáférésünk van. A vizsgálat legfontosabb kérdése, hogy ki végez agresszívebb információgyűjtést, az ír kutatók válasza pedig ezúttal az, hogy a Google.

Adatgyűjtés, amikor a felhasználó nincs bejelentkezve.


Az eredményeket Douglas Leigh kutató ismerteti, aki mindenkit igyekszik megnyugtatni, hogy az iOS és az Android egyaránt továbbít telemetriai adatokat, még akkori is, ha semmilyen szolgáltatásba nem jelentkeztünk be, esetleg az adatvédelmi beállítások között igyekeztünk letiltani minden hasonló tevékenységet. A két rendszer lényegében a legapróbb mozzanatokat és eseményeket is elküldi, így a két vállalat többek között arról is értesül, ha egyszerűen behelyeztük a SIM kártyánkat, esetleg a főképernyőt konfiguráljuk. Sőt, az eszközök még nyugalmi állapotban is minden 4.5 perc után kapcsolatot létesítenek a háttérszerverekkel. Az adattovábbítást amúgy nem kizárólag az OS-ek végzik, de egyes applikációk is részt vesznek a folyamatban, és mint kiderült, néhány előre telepített szoftvert még csak el sem kell indítani, vagy használni. Míg az iOS automatikusan küldött adatokat az Apple felé a Siriből, a Safariból és az iCloudból, az Android adatokat gyűjtött a Chrome-ból, a YouTube-ból, a Google Dokumentumokból, a Safetyhubból, a Google Messengerből, a Google keresősávjából, és még az eszköz órájából is.

Mindent kikapcsoltak, amit a rendszerek megengedtek.


Leith szerint az Android az összegyűjtött adatok mennyiségével emelkedik ki, ugyanis indításkor 1 megabájtos csomagot továbbít a Google felé, míg az iOS, illetve az Apple valamiért beéri 42 kilobájttal is. Ezt az 1MB-os kört az Android mintegy 12 óránként megismétli, ezzel szemben az iOS azonos idő alatt 52 kB-ot küld el. Ezek alapján csak az Egyesült Államokban 1.3 TB-ot harácsol össze a Google egy 12 órás szakasz alatt, a szintén szorgosan gyűjtögető Apple viszont csak 5.8 GB-ot. A mérést Leigh egy Android 10-et futtató Google Pixel 2 készüléken, illetve egy iPhone 8-on végezte, utóbbin iOS 13.6.1. rendszerrel. Mivel ismerjük az Apple mennyire rugalmas, ha a felhasználói szabadságról van szó, így a kutató az iDevice jailbreak használatával feltörte a rendszert, hogy a mérések elvégezhetők legyenek. A tesztidőszakot követően a következő helyzetekben tapasztalt adatokat összesítették: a visszaállítást követő első indítás; SIM-kártya behelyezése vagy eltávolítása; kézibeszélő tétlen állapotban; a beállítási képernyő megérintése; helymeghatározás engedélyezése vagy letiltása; felhasználói bejelentkezés az előre telepített alkalmazásboltba.

A teszthez


Bár az Android látványosan több információt gyűjt, Leith szerint mindkét operációs rendszer viselkedése aggasztó, mivel a begyűjtött adatok könnyedén összeköthetők a felhasználók nevével, e-mail címével, bankkártyájuk adataival, és valószínűleg a felhasználók egyéb eszközeivel is, míg a háttérszerverekkel való folyamatos kapcsolat a földrajzi hely pontosítását is segíti. A Google reagált az intézet kutatására, és szóvivőjük egy nyilatkozatban vitatta a közzétett eredményeket, melyek a vállalat álláspontja szerint hibás módszereken alapulnak, de azt is hozzáfűzte, hogy az adatgyűjtés az internetre csatlakozó eszközök alapvető tulajdonsága. „Hibákat fedeztünk fel az adatmennyiség mérésére alkalmazott kutatói módszerben, és nem értünk egyet a cikk állításával, miszerint egy Androidos eszköz hússzor több adatot oszt meg, mint egy iPhone. Ezek a megállapítások nagyságrendekkel eltérnek saját kutatási eredményeinktől, és módszertani aggályainkat a publikáció előtt megosztottuk a kutatóval. Ez a kutatás nagyrészt felvázolja az okostelefonok működését. A modern autók rendszeresen elküldik az autógyártóknak az alapadatokat a jármű alkatrészeiről, azok biztonsági állapotáról és szerviz ütemezéséről, a mobiltelefonok pedig nagyon hasonló módon működnek. Ez a jelentés részletezi azokat a kommunikációkat, amelyek segítenek biztosítani az iOS vagy az Android szoftver naprakészségét, a szolgáltatások rendeltetésszerű működését, valamint a telefon biztonságát és hatékony működését.”

Röviden megszólalt az Apple szóvivője is, miszerint cégük biztosítja az összegyűjtött adatok ellenőrizhetőségét és átláthatóságát. Úgy vélik, hogy a riport félreértéshez vezethet, mivel nem esik szó arról, hogy az Apple tájékoztatja a felhasználókat a helyhez kapcsolódó adatok gyűjtéséről, továbbá olyan adatvédelmet is biztosít, mellyel megakadályozható, hogy az Apple hozzáférjen a felhasználók pontos helyzetéhez. „Jelenleg nagyon kevés opció van az adatgyűjtés megakadályozására, már ha egyáltalán van erre reális lehetőség” – fűzte hozzá a kutatást végző Doug Leith.

Egyéb források és illusztrációk: , wallup.net, wallpapercave.com, phonesdata.com

2021. 04. 07

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Laci19
2021.04.24
Azt nem értem, hogy miért nem lép fel ez ellen senki? Miért nincs senki, aki a polgárok adatvédelmével foglalkozna, miért nem kötelezik ezeket a cégeket arra, hogy tartsák tiszteletben a személyes adataink védelméhez való jogunkat? Hogy legyen kikapcsolható az, amit nem akarunk megosztani? Miért hagyják a kormányok, fogyasztóvédelem, vagy valami ombudsman, akárki csak kéne legyen..? Na és ha kikapcsolom a netet, hogy jelenthet azon keresztül? Ez a vásárló, illetve felhasználó becsapása, vagyis büntetőjogi tétel! És mi van, ha nem kérek a telefonhoz netet a szolgáltatótól? Akkor is tudja a google használni? Illetve, ha az én előfizetett netemet használja, az nem jogtalan? Hiszen ÉN fizetek elő rá, az én netem, én használhatom jogosan, nem a google! Komolyan megfontolom egy butafon vásárlását, amiben nincs net (ha egyáltalán van olyan) Kamerát pedig lehet venni igazit. 40.000 körnéykén már teljesen jó kompakt kamerák vannak, jobb, mint egy 60-80.000 ft-os telefonban. Nekem úgyis csak telefonálni kell, meg ébresztőnek, B..k+
Laci19
2021.04.24
ez már beteges
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.