2021. 04. 09

Mérsékelt árú gamer monitorok a ViewSonictól

Még a 3440x1440-es felbontású modell is meglepően alacsony áron lesz elérhetőTavasz, nyár, gaming, gaming.

Egyre népszerűbbek a magas képfrissítéssel megáldott kijelzők, mely leginkább annak köszönhető, hogy a technológia már évek óta egyre kevésbé számít luxusnak. Európában az AOC sikereiről hallhatunk a legtöbbet, ám vannak még gyártók, akik hasonlóan vonzó áron kínálnak játékra és munkára egyaránt jól használható monitorokat. Ilyen a ViewSonic is, melynek legújabb ajánlatai alaposan odapörkölnek a konkurenciának.


ViewSonic márkanév alatt több mint harminc éve találhatunk különféle monitorokat, és bár az átlag felhasználók között talán nem cseng olyan jól, mint az LG, vagy a Samsung, valójában már hosszú ideje a kijelzőgyártás élvonalába tartoznak, portfóliójukba pedig nem csak PC-hez szánt megjelenítők, de televíziók, projektorok, sőt, még telefonok, táblagépek és számítógépek is tartoznak. Az évente dollármilliárdos bevételeket besöprő cég tehát bőven bizonyított a monitorok piacán, most pedig olyan termékekkel jelentkezik, mely az egyre magasabbra törő AOC kedvező ajánlatai mellett is jó vételnek tűnnek. Hat új, a játékosok figyelmére kifejezetten érdemes monitorról van szó, melyek 24-től 34 colig nyújtanak választékot, egytől egyik magas képfrissítéssel, meglepően korrekt árazás mellett.

165 Hz-es képfrissítés? VX2418-P-MHD!


A sor legkisebb képátlóját a VX2418-P-MHD modellen találjuk, melyen az 1920x1080 képpont többnyire ideálisnak nevezhető. Az átlagos, de a játékosok között máig a legelterjedtebbnek számító felbontáshoz szintén átlagos, 250 cd/m² fénysűrűség tartozik, 4000:1 statikus kontrasztárny kíséretében. Ezek valóban nem kiemelkedő értékek, a papíron nem túl acélos 6-bites panelt azonban FRC, vagyis Frame Rate Control technológia is segíti, mely a színmélységet lényegében 8-bitig tornássza fel. Ezzel az sRGB színteret 103 százalékban fedi le, amitől nem válik majd a grafikusok elsőszámú eszközévé, viszont játékokhoz és videós tartalmak fogyasztásához kiváló partner lehet. Mivel egy 194 dolláros, vagyis nagyjából 58 ezer forintos termékről van szó, a magasság állítása, vagy a PIVOT mód nincs az extrák között, van viszont HDMI 1.4 és DisplayPort 1.2 csatlakozó, így élvezhetjük a nagyszerű 165 Hz-es képfrissítés, és az 1 ms-os (MPRT) válaszidő előnyeit. Kezdő gamerek számára jó választás lehet, mivel a dobozba még egy ajándék DisplayPort kábel is került, így azonnal használatba vehető lesz, amint május környékén a boltokba kerül.

27 hüvelyk, a sebesség és egyszerűség jegyében.


A második alany a 27 hüvelykes VX2718-P-MHD, mely sok extrával nem szolgál a kisebb testvéréhez képest, így leginkább azok számára lehet érdekes, akiknek nagyobb képátlóra van szükségük, és persze nem zavarja őket, hogy ekkora kijelzőn is 1080p-s natív felbontáson játszhatnak. A 165 Hz-es képfrissítés szintén adott, az MVA panel pedig továbbra is 250 cd/m²-es fényerőt biztosít, 100 x 100-as VESA rögzítőpontokkal.  Aki tehát mindössze kicsivel nagyobb kijelzőre vágyik, az 220 dollárért, vagyis kb. 66 ezer forintért juthat majd hozzá. Érdekesség, hogy a 27 colos modell hamarosan kap egy hajlított kijelzős kiadást is VX2718-PC-MHD néven, és ha nem bánjuk, hogy az sRGB színtér egyetlen százalékot csökkent, a VESA rögzítés pedig 75 x 75 mm-es, az 1500R ívvel meggörbített panel mindössze 205 dolláros, vagyis alig több mint 60 ezer forintos alapáron kerül forgalmazásba.

Az 1440p-s VX2718-2KPC-MHD talán a legkeresettebb modell lesz.


Továbbra is 27 hüvelyken, de jóval izgalmasabb QHD, vagyis 2560x1440-es felbontással érkezik a VX2718-2KPC-MHD. Az 1500R íveltséget megtartó VA panel szintén 165 Hz-es frissítéssel, 1ms (MPRT) válaszidővel és Adaptive Sync technológiával felvértezve várja a játékosokat, végszükség esetén pedig még az egyenként 2 wattos hangfalpár is bevethető lesz. A HDMI szabványt itt már a fejlettebb 2.0-ra emelték, ráadásul mindkét csatlakozón, igaz, a csomaghoz továbbra is csak az egy DisplayPorthoz passzoló kábel jár, összesen 276 dollárért, vagyis 83 ezer forintért. A testvérek között a legnagyobb különc mindenképpen a VX3218-PC-MHD lett, ugyanis valami furcsa oknál fogva 32 hüvelykes képátlója mellé mindössze 1080p-s felbontás társul, így szinte már magunk előtt is látjuk az alacsony képpontsűrűség miatt méretesre hízó pixeleket. Az egyetlen érdemi változást a 300 cd/m²-re emelt fényerő jelentheti, így azoknak szimpatikus lehet, akik nem az arcukhoz közel eső pontra támasztják, esetleg alapból nem az asztalukra, hanem mondjuk a nappaliba szánják. A vonzerejét az is tovább növelheti, hogy az árcimkén szereplő összeg megegyezik a VX2718-2KPC-MHD modell 276 dollárjával, alig több mint 80 ezer forintért pedig biztosan talál majd magának új tulajdonosokat, amint április végén megjelenik.

A 3440x1440-es VX2318-2KPC viszonylag olcsón kínál majd 144Hz-es képfrissítést.


A ViewSonic persze a legérdekesebb modellről osztotta meg a legkevesebb adatot, mely a 34 colos képátlón 3440x1440-es felbontást nyújtó VX3418-2KPC lesz. Ha figyelembe vesszük, hogy mindezt 450 dollárért, tehát körülbelül 136 ezer forintért érhetjük majd el, biztosan elnézzük neki, hogy a képfrissítés 165 Hz-ről 144 Hz-re csökkent. Ennyire terebélyes panel esetén az 1500R íves hajlítás is könnyebben igazolható, az immár párban szereplő DisplayPort pedig 1.4-es szabvánnyal szolgálja ki a nagyobb felbontáson is magas képkockaszámot produkáló videokártyákat.

2021. 04. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.