2020. 03. 09

Csendes szörnyeteg közel 460 000 forintért! 3600X/RTX2070 S teszt

Pár hete videóban bemutattunk egy 500 000 forint alatti gépet, amiről úgy gondoltuk, hogy most részletesebben is szemügyre vesszük.  Ha nem láttátok volna a videónkat akkor ezt itt pótolhatjátok:

Alaplapok közül a vásárlónk a Gigabyte B450M S2H-t választotta. Ez az alaplap micro-ATX szabvánnyal rendelkezik. Árban rendkívül kedvező, valószínűleg a vásárló itt szerette volna megszorítani egy kicsikét a pénzcsapot. Ez onnan is látszik, hogy a ház ATX méretű, a lap mégis kisebb az ATX szabványnál. Egyébként az oldalunkon jelenleg olyan 20 000 forint környékén mocorog az S2H ára. A nagyobb méretű testvéreire már azért + 10 000 forintot rá kell számolni. Véleményem szerint egy nagyobb lap jobban nézne ki egy ekkora házban… Na de mindegy is, nézzük a részleteket.

Ahogyan azt már feljebb leírtam, micro-ATX-es lapról beszélünk, ami egy BIOS frissítésnek köszönhetően támogatja a 3. generációs Ryzen processzorokat. 2db DDR4-es ram foglalattal rendelkezik, ami akár 32GB rendszermemória kezelésére is képes. Egészen 3600Mhz-es OC-t támogat a memóriáknál. Támogatja az ECC Unbuffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memóriamodulokat (non-ECC módban). Kezeli a non-ECC Unbuffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memóriamodulokat. És ami manapság minden játékos számára elengedhetetlen az az XMP (Extreme Memory Profile) memóriamodulok támogatás.

Csatlakozók tekintetében annak ellenére, hogy kis lapról beszélünk eléggé szépen bővelkedik:

1 x D-Sub port, maximálisan támogatott felbontás: 1920x1200@60 Hz
1 x DVI-D port, maximálisan támogatott felbontás: 1920x1200@60 Hz
1 x HDMI port, maximálisan támogatott felbontás: 4096x2160@60 Hz

Fontos kiemelni, hogy a DVI-D port nem támogatja adapterrel a D-Sub csatlakozást.

1 x PS/2 billentyűzet csatoló
1 x PS/2 egér csatoló
1 x D-Sub port
1 x DVI-D port
1 x HDMI csatoló
4 x USB 3.1 Gen 1 port
2 x USB 2.0/1.1 port
1 x RJ-45 port
3 x audio jack csatlakozó

Amit még érdekességnek ki lehet emelni, hogy kis mérete ellenére szépen kezeli az M.2-es ssd-ket, és az RGB LED szalagokat.

Processzornak egy eléggé népszerű darab lett beválogatva, ami nem más, mint a Ryzen 5 3600X. 3. generációs processzorról beszélünk, ami ugye egy B450-es lapba lett beszerelve. Ahogyan azt fent már írtam, itt egy BIOS frissítés volt szükséges ahhoz, hogy a lap és a processzor működni tudjon egymással. Technikai adatokról annyit, hogy 6 mag 12 szálas 3,8ghz-es prociról beszélünk. Gyári adatok alapján elméletileg 95W TDP-vel rendelkezik, bár azért nem árt egy kicsit erősebb hűtő az alapnál… főleg, ha játszani szeretnénk az órajelekkel. Mondjuk, akiknek ilyen vágyai vannak azok nem egy ilyen B450-es lapban fogják kiélni magukat, hanem egy profibb B450 vagy x570-es tuning lapban. Ha többet szeretnél megtudni a 3. generációs Ryzen processzorok teljesítményértől akkor a YouTube csatornánkon bőven találhattok ezzel kapcsolatos videókat.

A processzor megfelelő hűtése egy igen kényes téma, ahány ember annyi féle verzió létezik arra, hogy ő miért pont léghűtést vagy épp vízhűtést választ. Jelen esetben a vásárló a vízhűtés mellett döntött, mégpedig egy személyes kedvencem mellett, ami nem más, mint az NZXT Kraken X52. Sajnos nem tudok teljes függetlenséggel véleményt formálni erről a vízhűtésről mivel én személy szerint ennek a nagy testvérével az X62-vel rendelkezem.

Kezdjük szerintem elsőnek a külsőségekkel, hiszen mégis legelőször az jön szembe az emberrel. Letisztult formavilággal rendelkezik, ahogyan azt az utóbbi időben az NZXT-től megszokhattuk. A „Magic Mirror” blokk rész egyszerűen kifinomult és tökéletes. Minimalista dizájn, ami a maximumra lett járatva. Véleményem szerint ez a hűtő bármely házban megállja a helyét, hiszen letisztultsága miatt mindenhol jólmutat. Aktív használat mellett is rendkívül halk termékről beszélhetünk, ami mellé társul a hatalmas teljesítmény. Hihetetlenül jól letudja hűteni a processzorokat, szóval nem véletlenül kérik el érte azt a bizonyos összeget. Méretei és súlya a következő képen alakultak:

Radiátor: 275 x 123 x 30mm
Pumpa: 80 x 80 x 52.9mm
Súly: 1.08kg

2db 120mm-es ventilátorral van felszerelve a vízhűtés, ami teljes mértékben ellátja a feladatát. A pumpa 1,600~2,800 +/- 300RPM teljesítményre képes, a ventik pedig 500~2,000 +/- 300RPM-re. Őszintén szólva eddig egyszer se volt szükség arra, hogy ezeket 100%-on pörgessem. Az alábbi foglalatokkal kompatibilis, felszerelése pedig pofon egyszerű:

Intel: 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
AMD: TR4, AM4, FM2+, FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2

Memóriából a Kingston egyik legnépszerűbb példánya lett választva, ami a 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX FURY RGB HX432C16FB3AK2/16 memória. Ahogyan az a nevében is benne van 3200Mhz-re képes CL16-os időzítéssel és természetesen RGB világítással is rendelkezik. Szerintem ezt ennél jobban felesleges is lenne kifejteni.

Videokártyák közül egy eléggé bivaly darabra esett a vásárló választása, ami a Gigabyte RTX2070 Super Gaming OC 8GB. Megjelenésében a már jól megszokott Gigabyte dizájn köszön vissza. WINDFORCE 3X Hűtőrendszerrel van ellátva, ami 3 darab 82 mm-es, egyedi fejlesztésű lapátokkal felszerelt, ellentétesen forgó ventilátort használ, emellett 6 darab kompozit réz hőcsövet, a GPU-hoz direktben érintkező hőcső-technológiát és 3D aktív ventilátor-vezérlést vet be, hogy a videokártya a legnagyobb terhelés mellett is hűvös és csendes maradhasson. A gyártó kifejezetten büszkélkedik az Alternate Spinning technológiájukra, ami lényegében eltérő forgásirányt eredményez a ventilátoroknál. A gyártó szerint ez az „egyetlen olyan megoldás, amely megoldja a három ventilátor turbulens légáramlási gondját. A legnagyobb probléma a három ventilátorral a turbulencia: mivel a ventilátorok ugyanabba az irányba forognak, a légáramlás iránya ellentétes a ventilátorok között. A GIGABYTE a középső ventilátort az ellenkező irányban forgatja, így a két ventilátor közötti légáramlás iránya ugyanaz lesz, csökkentve a turbulenciát és javítva a légáramlást.”

Fontosabb technikai adatai:

Órajel: 1815 MHz (Referencia-órajel: 1770 MHz)
CUDA Magok: 2560
Memória órajel: 14000 Mhz
Memória Mérete: 8GB
Memória típusa: GDDR6
Memóriabusz: 256 bit
Maximális digitális felbontás: 7680x4320 (60Hz)
Méretei: H=286.5 SZ=114.5 M=50.2 mm
Ajánlott tápegység: 650W

A hűtésről még annyit, hogy fém hátlappal van ellátva, így ez is segíti a megfelelő hőelvezetést. RGB Fusion 2.0 támogatása van, így könnyedén összelehet hangolni a kártya világítását a házban lévő többi világító alkatrésszel együtt. A gyártó 650w-os tápegységet javasol azoknak, akik ilyen kártyában gondolkodnak. 1x6 és 1x8 pines pcie kábelen kapja a kakaót. Bátran kilehet jelenteni, hogy az RTX2070 S FullHD-ba és QHD-ba is teljesmértékben stabilan megállja a helyét!

 

A tárhely alapját a Samsung 500GB 970 EVO M.2 PCIe SSD adja, ami az egyik legjobb, leggyorsabb és legmegbízhatóbb NVMe SSD a piacon. Adatírási sebessége 2300MB/s, Adatolvasási sebessége pedig 3400MB/s. 500GB bőven elég az operációsrendszernek és a sűrűn használt programoknak. Az adatok többségét úgyis a Seagate 1TB-os merevlemezén fogja tárolni a vásárló.

Az áramellátást a Thermaltake 650W Smart Pro RGB tápegység fogja biztosítani. Ha a házban kevés dolog világítana akkor a tápegység még gondoskodik róla, hiszen RGB-s. Véleményünk szerint ennek a funkciónak nem sok értelme van. Egyébként egy 80+ Bronz minősítésű tápról beszélhetünk, ami ráadásul moduláris kialakítással lett megáldva. Kábelei könnyen hajlanak, mivel moduláris így a felesleges kábelrengetegtől is megkímélhetjük magunkat. 650W bőven elég lesz ehhez a rendszerhez, még tartalékba is marad jócskán. A tápegység csatlakozóinak a listáját a lejjebb lévő képen láthatjátok.

Elérkeztünk egy eléggé lényeges komponenshez, ami nem más, mint a számítógépház. Itt most a Cooler Master MasterBox MB520 RGB MCB-B520-KGNN-RGB nevezetű házikóra esett a választás. Egy számítógépház kiválasztása egyébként rendkívül összetett (feltéve, ha jót akarunk választani). 3 fontos tényező játszik ilyenkor: dizájn, méretek, szellőzés. Véleményünk szerint a vásárlónk az előbb felsorolt 3 tényezőt szerencsére szem előtt tartotta. Méretgondok nem voltak a szerelésnél, minden alkatrész kényelmesen eltudott férni. Dizájn ügyileg szerintünk teljesmértékben rendben van, kifejezetten tetszik nekünk a ház előlapja. Szellőzésnél a ház elején lévő 3 ventilátor és az oldalsó nyillások gondoskodnak a megfelelő légáramlásról.

Természetesen leteszteltük a gépezetet pár népszerű játék alatt, hogy mégis csak valami konkrétumot kaphassunk arról, hogy mire is képes egy kb 460 000 forintos összeállítás. Ezek a játékok pedig a következő képen izzasztották meg a konfigot:

  

Összeségében kijelenthetjük, hogy brutális ereje van a 3600X és RTX2070 Super párosnak. Bátran ajánljuk mindazoknak, akik ilyen ár-érték arányú konfigurációban gondolkodnak. Ha megtetszett volna a tesztelt összeállítás akkor ide kattintva elérhetitek.

N.I - PCX

2020. 03. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Rakó Gergő
2020.03.10
Hasonló gépet szeretnék összerakatni.Köszönöm a hasznos infókat :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.