2021. 06. 25

EU - kiadhatóvá váltak a torrentezők adatai

Olyan precedens született, mely ismét megváltoztathatja az internetezési szokásokatAz új ítélet miatt szigorodhat a torrentezés megítélése. (Eredeti kép: chriskranky.com)

Bár a jogi és közösségi megítélése országonként más és más, a torrent, avagy a peer to peer alapokon nyugvó fájlmegosztás meghatározó szerepet töltött be az internethasználat alakulásában. A jogdíj köteles, illetve másolásvédett digitális tartalmak cseréje a mai napig nagy népszerűségnek örvend, a legnagyobb torrentoldalak pedig akár milliós nagyságrendű érdeklődő számára látnak el központi szerepet az illegális fájlmegosztásban érdekelt felhasználók összekapcsolásában. Az erősen vitatott, de kétségtelenül népszerű megoldás már régóta foglalkoztatja a hatóságokat, és most úgy néz ki, hogy egy bírósági döntés miatt új eszköz került a hatóságok kezébe.


A kérdésben fontos szerepet játszó ítéletet az európai legfelsőbb bíróság hozta meg, egy kissé összetett ügyben, melyben egy vállalat jogsértést kiáltva személyes adatokat kért egy internetszolgáltatótól. A kezdeményező fél a Ciprusi Köztársaságból működő Mircom International Content Management Consulting, a másik pedig a belga Telenet nevű internetszolgáltató. A Mircom még 2019 júniusában indította az ügyet, miután nem sikerült kicsikarniuk a Telenetből olyan IP címekhez tartozó ügyfelek adatait, akik tudomásuk szerint az ő tulajdonukban álló pornófilmek illegális megosztásában vettek részt. Bár a jogi követelés alapvetően érthetőnek tűnik, a Telenet természetesen megtagadta az érzékeny előfizetői adatok kiszolgáltatását. Ahogy azt a The Register cikke is írja, a belgiumi cégbíróság – az Ondernemingsrechtbank Antwerpen – ezzel egyfajta patthelyzetbe került, hiszen az egyik oldalról a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok érvényesítése, a másik oldalon pedig az említett jogokat megsértő személyek adatvédelmi jogai álltak.

A torrentezők szerver és letöltők egyszerre.


A cégbíróság úgy vélte, hogy ezt a felelősséget biztosabb kézbe helyezi, és az ügyet átadta az EUB-nak, avagy az Európai Unió legfelsőbb igazságszolgáltatási szervének, melynek székhelye Luxemburgban van. A cégbíróság nem volt meggyőződve a Mircom kérelmének megalapozottságáról, így három fő területen kérte a helyzet tisztázását. Az egyik aggály a "peer-to-peer hálózatok decentralizált jellege" kapcsán merült fel, mivel az ügyfeleket azzal vádolták, hogy BitTorrent fájlcserélő hálózaton osztották meg a kérdéses tartalmakat. A kérdés az volt, hogy a töredékfájlok cserélgetése jogilag szerzői anyag közvetítésének számít-e, tehát van-e ügy egyáltalán? A második kérdés a Mircommal kapcsolatban merült fel, mivel a Mircom valójában nem hasznosítja a filmgyártók által megszerzett jogokat, és inkább közvetítőként jár el a jogtulajdonosok és az állítólagos kalózok elleni jogi lépések között, így lényegében csak kártérítést követel a feltételezett jogsértőktől. Emiatt az sem volt egyértelmű, hogy élhetnek-e az uniós jog által biztosított szerzői jogi védelemmel, sőt, Maciej Szpunar főtanácsnok kifejezetten erősen fogalmazott: "Az ilyen magatartás szinte pontosan megfelel a jogirodalomban a szerzői jogi troll meghatározásának". A harmadik, és egyben elég fontos kérdés arra vonatkozott, hogy egyáltalán hogyan gyűjtötték be a vádat megalapozó IP-címeket.

A büszke torrentezők jobb, ha mostantól odafigyelnek majd (Kép: goodfon.com)


A legfelsőbb bíróság végül úgy ítélte meg, hogy a követelések jogosak, az eljárások pedig lefolytathatók, ha a helyi bíróság úgy ítéli meg, hogy ezek indokoltak, arányosak és nem történik visszaélés. Először is a fájltöredékek feltöltése is jogsértés, mert egyenként ugyan nem jók semmire, de a felhasználók ténylegesen hozzájárulnak a védett tartalom megosztáshoz, és ezzel a jogsértéshez, hiszen megfelelő tájékozottság birtokában csinálják. A második kérdésben, amely a Mircomhoz hasonló olyan szervezetre vonatkozik, amely nem használja ki a jogait azon kívül, hogy kártérítést követel az állítólagos jogsértőktől, a Bíróság megállapította, hogy ennek az uniós jog szerint nincs alapvető akadálya, feltéve, hogy bizonyos feltételek teljesülnek. Itt felbukkan a „visszaélésszerű” kifejezés, de a lényeg az, hogy az adott tagállam bíróságának kell meghatároznia, hogy a visszaélés megtörtént-e, vagyis azt, hogy a követelés alapja jogos-e és szükség van-e bírósági eljárás lefolytatására. A Mircom birtokában lévő IP-címeket a németországi székhelyű Media Protector GmbH által üzemeltetett FileWatchBT szoftver rögzítette. A Telenet kérdéseket vetett fel az IP-címek gyűjtésének jogszerűségével kapcsolatban, de a Bíróság nem talált alapvető problémákat. A szerzői jogi irányelvre hivatkozva az EUB megállapította, hogy abban semmi sem tiltja elvben, hogy "a szellemi tulajdonjogok jogosultja, illetve a nevében eljáró harmadik személy szisztematikusan rögzítse a peer-to-peer hálózatok azon felhasználóinak IP-címeit, akiknek internetkapcsolatát állítólag jogsértő tevékenységre használták". A Mircom ügy most visszakerül a cégbírósághoz, ahol az ügyvédek EUB döntését próbálják majd a saját hasznukra fordítani.

Mobilról sincs fizikai akadálya a kalózkodásnak. (Kép: pcmag.com)


A lényeg, hogy ha jogtulajdonosok a kártérítést nem tudják peren kívül megszerezni, akkor lehetőségeik szerint perelni fognak. Ez persze nem jelenti azt, hogy holnaptól minden torrentező idézéseket kap majd kézhez, mindenesetre a cégek alaposabban elkezdik majd kihasználni a jogi lehetőségeiket, így nem kizárt, hogy korábban begyűjtött adatok alapján elővehetnek majd embereket, jelenleg pedig a VPN lehet az egyetlen gyors megoldás IP-címek elrejtésére.

2021. 06. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Varga Tibor
2021.06.27
Ki őrzi az őrzőket? A VPN szolgáltatótól nem lehet elkérni a felhasználók adatait :-) ?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.