2020. 03. 12

A végletekbe, és tovább! 1,4 milliós PC az asztalon!

Aktuális konfiguráción erős és dizájnos hardverek egyvelege, mely akár az Asus kiállítási darabja is lehetne, ha az alaplap nem az MSI kínálatából származna. Lássuk mit nézett ki magának a vásárlónk, aki 1,4 millió forintot költött erre a masszív erőműre.

ASUS GX601 ROG STRIX HELIOS

A majdnem 20 kilós Asus ROG STRIX Helios


Mi mással kezdhetnénk, mint a házzal, ami kiállásával azonnal magára vonja a figyelmünket. Egy korábbi tesztünkben szerepelt a hasonló Asus TUF GT501, ám a Helioshoz képest az még egy visszafogott darab, és fele ennyibe kerül. A 250 x 565 x 591 mm-es dimenziók jóformán saját külön szobát követelnek maguknak, és talán még az informatika után kevésbé érdeklődő vendégeink is elidőznek fölötte, ha a szobába lépve meglátják. Nagyrészt minőségi alumínium, üveg, illetve némi acél és műanyag egyvelege alkotja ezt a monstrumot, aminek tetején összefűzött hordszíjat láthatunk. A gyártó úgy gondolta, hogy ez a ház kiváló választás LAN partyk megtartásához, ám ha figyelembe vesszük, hogy a ház üresen is 18 kilós, valószínűleg ez inkább dizájnelemként funkcionál majd. Mivel egy másfél milliót súroló összeállításról van szó, az amúgy 50 kilós teherbírásra hitelesített pánt valószínűleg csak a port gyűjti majd, így érdemes lehet inkább elcsomagolni.

Látványos edzett üveg előlap


Az oldallapok és az előlap is edzett üveg, előbbi kettő színezett, utóbb viszont áttetsző, LED megvilágítású ROG díszítéssel. A panelek ügyes rögzítőtalpakkal fektethetők a helyükre, és gombnyomással távolíthatók el, mely a prémium kategória egyik legkellemesebb extrája. Az előlapi üveg és a filter között 2.5 centiméter helyet hagytak az áramló levegőnek, aminél egy teljesen nyitott megoldás talán hatékonyabb, de az előre beszerelt három ventilátor elegendő erőt fejt ki, és megfelelő szívóhatást biztosít. Ezt egy negyedik, hátulra helyezett ventilátor is segíti, mely társaihoz hasonlóan 140 mm-es, mentes a LED megvilágítástól, átlagban 900 RPM-mel, és legfeljebb 1400 RPM-el pörög. Az előlapi üveg elvileg nem eltávolítható, de aki nem retten meg az ilyesmitől, az egy kis odafigyeléssel kiveheti, ezzel megkönnyítve az időszakonként szükséges nagytakarítást.

Bőséges hely a rendezkedéshez


Az E-ATX formátumú alaplapokat is fogadó házba hat darab 2.5" meghajtó fér, ez a szám négyre csökken, ha 3.5" merevlemezeket is használnánk. Az összesen hat légterelőnek biztosított helyekre 120 és 140 mm-es változatok is rögzíthetők. Vízhűtés esetén elől 120, 140, 240, 280, 360, és 420 mm, fent 120, 140, 240, 280 és 360 mm, hátul pedig 120 és 140 mm-es variációban építhetünk be radiátorokat. Videokártyánk 450 mm-ig nyujtózhat, CPU hűtőnk 180 mm magas lehet, tápegység esetén pedig 220 mm hely áll rendelkezésünkre. ROG ház lévén a tervezéskor gondoltak a sorozat alatt megjelent Asus tápegységekre, így egy kis ablakon jól látható lesz a PSU LED-es kijelzője, melyen a fordulatszámot ellenőrizhetjük. Hogy a por ne jelentsen gondot, könnyen eltávolítható légszűrőből alul, felül és az előlap mögött is találunk egyet. 

Hordszíj, csatlakozók és vezérlők

Az előlapi I/O panel négy USB 3.0, egy Type-C, illetve két 3.5" jack csatlakozót kínál, de lehetőségünk van LED- és ventilátorszabályzásra is. Aki mindig is egy masszív, de látványos gépházra vágyott, az Asus GX601 ROG STRIX HELIOS áruházunkban 99 000 Ft-tól kapható.

Intel i9-9900K

i9-9900K, 8 mag, 16 szál, és egy kissé magas TDP


Ha brutális Intel konfigurációban gondolkodunk, az otthoni felhasználásra szánt, 9. generációs csúcsprocesszor egyértelmű választásnak tűnik, legalábbis a 10. generáció bevezetéséig. A 14nm-es csíkszélességgel gyártott Coffee Lake széria legütősebb szereplője, az i9-9900K, mivel a KS változat már nem igazán beszerezhető. A 8 magos, 16 szálas modell 3.6GHz-es alap és 4.7Ghz-es Turbo órajelre képes, egyetlen magon pedig 5GHz-es Boost is elérhető. Ehhez a komoly hűtés nélkülözhetetlen, az Intel pedig ilyen teljesítmény mellé nem biztosít gyári megoldást. A szorzózármentes CPU nem ismer akadályokat, ha videóvágásról, vagy más számításigényes feladatról van szó, viszont ne feledjük, hogy a megadott 95W TDP érték csak irányadó. Terhelés alatt a fogyasztás látványosan megugrik, tehát a hűtésen nem ajánlott spórolni. Ha gépünk elsődleges célja a játékok grafikájának maximumra állítása, ez a CPU több mint elegendő a legerősebb videokártyák meghajtásához. Ezt a potenciális teljesítményt még sokáig egyetlen játékszoftver sem fogja térdre kényszeríteni, de ennek a kategóriának nem is ez az elsőrendű szerepe, a magabiztos teljesítmény még generációkkal később is megfelelő lesz. A processzorból létezik egy F jelöléssel ellátott változat is, mely nem tartalmaz integrált grafikus vezérlőt, cserébe néhány ezer forinttal olcsóbb, konkrétan 176 000 Ft. A bemutatott rendszer összeállításakor ez nem volt fontos szempont, így aki a teljes csomagra vágyik, a dobozos alapváltozat 183 000 Ft-tól rendelhető.

NZXT Kraken RL-KRX72-01

Kraken X72 az NZXT egyik legnagyobb radiátorával


Ahogy az NZXT, úgy a Kraken széria is számos dicséretet kapott, a gyártó tehát kompakt vízhűtései esetén is tartja magát a kiváló minőséghez. Az X72 a Kraken széria legnagyobb darabja, 360 mm-es radiátorral (394 x 120 x 27 mm), rajta három Aer P120 ventilátorral, melyek fordulatszáma egyenként 2000 RPM lehet. Az AIO hűtés tehát egy igen masszív darab, tehát a ház kiválasztásakor, illetve összeszereléskor vegyük figyelembe, hogy a 27 mm-es radiátorhoz hozzáadódik a ventik 25 mm-es vastagsága.

Infinity Mirror, RGB, NZXT

A 60 mm magas blokkhoz a nejlonhálóval borított rugalmas cső csatlakozik, melyen keresztül a szivattyú legfeljebb 2600 RPM-es fordulatszámmal pumpálja át a hűtőfolyadékot.  A CAM szoftverrel egy 9-pines USB Mini-B kábelen keresztül kommunikálhat, itt a fordulatszámtól az Infinity Mirrorr RGB világításáig mindent manuálisan vezérelhetünk. A legnagyobb Kraken jelenleg 54 800 Ft-tól kapható.

MSI MEG Z390 ACE

Ütős VRM, gazdag felszereltség? MSI MEG ACE!


9. generációs Intelekhez tervezett Z390 lapkészlet, egy felsőkategóriás alaplapon, mely közvetlenül a csúcs Z390 GODLIKE alatt helyezkedik el. Bár a 8. generáció is támogatott, a cél esetünkben a 9900K maradéktalan kiszolgálása, tehát ha túlhajtásban gondolkodunk, nem érdemes mást keresnünk. Az egyetlen furcsaság, hogy igazodva a rendszer többi eleméhez, a vásárló nem az Asus prémium kínálatából választott deszkát, egyéb panaszunk aligha lehet.

Még valamit?


A játékosokat megcélzó prémium modell négyet kínál a 4500Mhz-et is támogató DDR4 foglalatból, továbbá három M.2 csatlakozót egy passzív hűtőbordával, hat SATA portot, különálló audio részleget fejhallgatóerősítővel, a játékosok igényeire szabott "Killer" hálózati vezérlőt, és a megjelenése pillanatában legfrissebbnek számító Intel Wi-Fi megoldást, Bluetooth 5.0 támogatással. A 13 fázisú VRM, illetve a nyolc csatornás Rectifier IR35201 PWM vezérlő egyértelművé teszi, hogy itt a stabil tápellátás és tuning az alapcsomag része. Több kártyás rendszerre vágyók tripla CrossFire, vagy dupla SLI rendszerek között választhatnak.

Nem Asus, de egy igazi ász!

A bőségesen adagolt extra szolgáltatások, a kívül belül pajzzsal fedett I/O panel gazdag csatlakozókínálata, a tuningolási profilok, a játékosokat kényeztető hangminőség, és a megerősített hálózati szolgáltatások mind egy prémium termékről árulkodnak. Aki 9. generációs processzora mellé sokrétű, minőségi alaplapot keres, az MSI MEG Z390 ACE jelenleg 95 000 Ft-tól kapható.

Asus ROG-STRIX-RTX2080TI-O11G-GAMING

!K-ban játszanál? Nem akadály!


Ha az MSI lap nem töri meg a sormintát, most egy reklámba, vagy kiállításba illő konfigurációt mutathatnánk be, melynek egyik ékköve a generáció legerősebb grafikus kártyája. Az Nvidia szörnyetege a 12nm-es TU102 kódnevű, Turing architektúrás grafikus chipre épül, ami asztali piacon jelenleg utolérhetetlen sebességet kínál. Bármilyen játékról is legyen szó, itt már a 4K felbontás is kényelmesen elérhető alternatíva, nem beszélve a sugárkövetésről, ami úgy is élvezhető, hogy nem viszi magával a játék élvezetéhez szükséges képkockaszámot. Az Asus ROG szériája pedig a csúcskategóriás eszközöket jelöli, így ha valamiért nem lenne elegendő a kártya által leadott teljesítmény, a három ventilátoros hűtéssel ellátott Gaming kártyát tovább is tuningolhatjuk.

Csapatmunka? Asus kártya, Asus tápegységgel


Az alap órajel amúgy 1350 MHz, de a gyárilag meghatározott 1650 MHz-es Boost, vagy a 15 MHz-cel magasabb OC mód is választható. Az ütős GPU-t a 352-bit sávszélességen dolgozó 11GB GDDR6 memória támogatja, 14000 Mhz-ces órajellel. Az Asus rendkívüli stabilitást, ütős tuningpotenciált, hatékony hűtést, hosszú élettartamot, és természetesen világbajnok teljesítényt ad, cserébe az ára sem alacsony. A 30.47 x 13.04 x5.41 centiméteres kártya majdnem 3 teljes helyet foglal el, ám egy ilyen erőmű esetén valószínűleg felkészültünk rá, hogy nem fogjuk egykönnyen zsebre vágni. A kártya meghajtásához ajánlott tápegység legalább 650W, és két 8 tűs PCI-E csatlakozó. Ha már tudjuk mit akarunk, akkor az Asus ROG-STRIX kártyája 481 500 Ft-tól lehet a miénk.

ASUS ROG-THOR-850P 850W

Nyugalom, itt nem lesznek villámok!


Az Asus nem árasztotta el a piacot tápegységekkel, de az abszolút felső kategóriát kedvelő játékosoknak azért van ajánlata. Természetesen a ROG széria képviselőjéről van szó, ahol a külsőségeknek és extra funkcióknak nem kisebb szerep jut, mint magának a teljesítménynek. Kiemelkedő extrái az RGB fények, illetve a burkolat oldalán pislogó OLED kijelző, mely a folyamatosan monitorozott fogyasztást közli velünk. Egyébként a Seasonic Prime Ultra Platinum alapjaira építkező, teljesen moduláris, 80+ Platinum hitelesítéssel rendelkező, 850 wattos tápról van szó, mely hatalmas terhelést képes kiszolgálni (akár egyedül a 12V ágon).

OLED és a neki kivágott ablak!


Mindezt alig hallható zaj mellett teszi, mely a túlméretezett belső bordázatnak, és a 135 mm-es Power Logic ventilátornak köszönhető. 160 x 150 x 86 mm-es méreteivel bármely házban kényelmesen megtalálja a helyét, persze az apróbb modellek kivételével. A minőségről a tíz éves gyártói garancia is mesél, igaz, az Aura Sync RGB és az OLED komponensek esetén csak 3 évvel számolhatunk. A legjobb Seasonic modellek minőségét, és az Asus gamer kategóriás extráit ötvöző egyedi tápegység, 102 000 Ft-tól rendelhető.

Kingston HyperX FURY RGB 4x16GB 3600MHz DDR4 (HX436C17FB3AK4/64)

Az RGB sötétben az igazi


Nos, annyi biztos, hogy nincs az a játék, és hozzá olyan magas felbontás, mely 64 GB memóriát igényelne, mindenesetre ha a szórakozás mellett munkára is sor kerül, ez a négy darab 16GB-os modult tartalmazó csomag jó szolgálatot tesz majd. A CL17-es időzítéssel bíró memóriák az átlagnál magasabb 3600MHz-es frekvencián üzemelhetnek, melyet manuális túlhajtás, vagy a megfelelő XMP 2.0 profil kiválasztásával gond nélkül elérhetünk. A HyperX Fury igazi elsőosztályú tuning memória, az RGB már csak a ráadás, melyből a 64GB-os Kit 159 000 Ft-tól kapható.

Samsung 1TB 970 PRO M.2

Az egyik legfeljettebb SSD otthoni használatra,


Meglepődtünk volna, ha a rendszermeghajtó szerepét nem egy felső kategóriás megoldás látná el, a Samsung Pro szériája, azon belül is a 970 PRO viszont kézena kézenfekvő megoldás, hiszen a kategória kiváló képviselője. A 64-rétegű 3D MLC V-NAND flash memóriára és Phoenix vezérlésre alapozó meghajtó, 3500 MB/s-os folyamatos olvasásra, és 2700 MB/s-os írásra képes. A gyártó 1200 terabájtban határozta meg az eszköz által írható maximális adatmennyiséget, és ezt 5 év jótállással is megfejelte. A kiváló minőségű, és ehhez mérten igen népszerű SSD-ből, a vásárló M.2 csatlakozós modellt választott, melyből az 1TB-os változat 111 000 Ft-tól elérhető. Az SSD mellé még egy jó minőségű merevlemez is került a házba, a Western Digital jóvoltából. A 2TB kapacitású GOLD szériás HDD, a szerverekben használatos időtállóbb változat, mely garantáltan hosszú távon megőrzi adatainkat. A WD2005FBYZ meghajtó 38 700 Ft-ért kapható.

Játékra fel!

Amikor megláttuk ezt a csodamasinát, mindenképpen látni szerettük volna, hogy mit tudhat játékok alatt, így bepattintottuk a házi SSD-t, és rákötöttük 1440p-s monitorunkat, a teszthez pedig a Battlefield V és a Mafia III került bevetésre.

Battlefield V

Harctéri előny!


A Battlefield V közismert a kaotikus csatákról, és a Frostbite 3 engine-nek köszönhető ütős grafikáról, mely főleg online csaták esetén fogja leterhelni gépünket. Mi megtettünk amit csak tudtunk, de még 2560x1440-es felbontás és Ultra beállítások mellett sem kaptunk 101-nél kevesebb fps-t, az átlag 136 pedig még a legizzasztóbb helyzetekben is bőségesen elegendő lesz, miközben tűéles képet élvezhetünk.

Mafia III

Egy 2080Ti mellett nem kell szívesség a Keresztapától.


Az egyik utóbbi géptesztünkben, a hasonlóan igényes konfiguráció összeállítása közben annyira elhatalmasodott rajtunk a Coppola féle életérzés, hogy azóta többször is elővettük néhány körre a 2016-os Mafia III-at. A játék akkor vegyes fogadtatásban részesült, de azért hozott néhány érdekes történeti elemet, és jópár ütősre sikerült akciójelenetet, melyeket minimum 95 fps-sel élvezhettünk, míg átlagban 115 képkockát mértünk. 

Kell ez nekem?

Kár lenne rázendíteni a szokásos körökre, miszerint ezt a gépet sokkal olcsóbban is össze lehetett volna állítani, hiszen a sok ROG Strix elem, vagy az extrém kategóriás ház mind-mind a vásárló örömére került kiválasztásra. Aki spórolni akar, könnyedén választhat ennek az árnak a töredékért még komolyabb AMD konfigurációt is, egyszerűbb, letisztultabb megjelenésű, és nem utolsó sorban könnyebb gépházat, de az is igaz, hogy a legtöbb vásárló kényelmesen megvan OLED kijelzős táp nélkül. Ugyanakkor itt nem a költséghatékonyságon, hanem a minőségi és stílusos alkatrészeken volt a hangsúly, melyek némelyikéhez akár 5-10 év gyártói garancia is tartozik, így hosszú évekig okoznak majd örömöt újdonsült tulajuknak. 

Aki hasonlóan erős, vagy akár teljesen más stílusú konfigurációra vágyik, weboldalunk gépösszerakó funkciójával könnyedén összeválogatja magának az elképzelt rendszert, továbbá átnézheti és szabadon módosíthatja előre összeállított receptjeinket.

2020. 03. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.