2022. 01. 15

Hardverhiba miatt szünetelhet az RTX 3090 Ti gyártása

Bajok vannak a megjelenés előtt álló RTX 3090 Ti csúcskártyával, elcsúszhat a megjelenésGonmd adódhatott az új csúcskártyával, szünetel a gyártás. :(Kép: hothardware.com)

Az Nvidia nemrég bejelentette a korábbi szivárgásokat és bejelentette eddigi legerősebb grafikus kártyájának közelgő megjelenését, mely természetesen a GeForce RTX 3090 Ti lesz. A vállalat a CES 2022-es előadásán röviden megemlítette a kártyát, mely kihozza a maximumot az aktuális generációból, és persze egy jó darabig a világ legdrágább asztali videokártyája lesz. Bár biztosan sok kriptobányász feni a fogát az Nvidia új csúcskártyájára, egy friss szivárgás szerint a kártya gyártásával máris gondok adódtak.


Többek között a TweakTown és a Videocardz oldalak is arról számoltak be, hogy névtelen források szerint az Nvidia arra kérte a gyártásban résztvevő partnereit, hogy állítsák le a hamarosan megjelenő GeForce RTX 3090 Ti egyedi grafikus kártyáik előállítását. A CES-en megejtett beharangozó után az Nvidia azt ígérte, hogy még ebben a hónapban további, specifikációkat, árazást és elérhetőséget érintő információkkal is szolgálnak majd a nagyközönség számára. A hivatalos gyártópartnereik részéről is várható volt, hogy bejelentik saját, egyedire hangolt modelljeiket, ám amennyiben az aktuális hír alapja valós, jó esély van rá, hogy még várnunk kell a leleplezésekre. A Videocardz által megszerzett információk szerint az Nvidia GeForce RTX 3090 Ti problémái a BIOS-szal és a hardvertervezéssel kapcsolatosak, ami azt jelenti, hogy nem egyszerűen szoftveres problémáról van szó. Sokkal valószínűbb, hogy azon a referencia nyomtatott áramköri lapon belül is hiba található, amelyet átadnak a gyártóknak, hogy azok köré építsék fel a saját egyedi modelljeiket. Az Nvidia amúgy nem csak egy ilyen "etalon NYÁK-ot" készít, ugyanis az RTX 3080 Ti-tól eltérően ebből a szörnyetegből megjelenik majd a saját gyártású Founders Edition kiadás is. Az Asus, a Gigabyte és a többi érintett gyártó számára pedig egy másik referencia NYÁK-ot terveznek, mely alapján a cégek kifejleszthetik a saját dizájnjaikat. Ez a terv azonban most sajnos nem jött be az Nvidia számára, ugyanis a hiba valahol ebben a kettős fejlesztési folyamatban csúszott be: sajnos a NYÁK most olyan tervezési hibákat mutat, amelyek miatt a gyártást a célvonal előtt kell leállítani.


A korábbi szivárgások szerint az Nvidia több változtatást is eszközölt a GeForce RTX 3090 Ti-n. Ezek alapján nemcsak egy teljesértékű GA102 GPU-val rendelkezik, hanem egy vadonatúj NYÁK-dizájnnal is, amely kétkapacitású, akár 21 Gbps sebességgel bíró 2 GB-os GDDR6X pakkokat használ, továbbá egy őrült 450 W-os TDP-s fogyasztással bír. Várhatóan PCIe Gen 5 interfésszel és 16 tűs tápcsatlakozóval is rendelkezik. Egyelőre valószínű, hogy ezek közül valamelyik nem egészen úgy sikerült, ahogyan azt az Nvidia tervezte. A vállalat egyelőre nem erősítette meg egyik értesülést sem, még szerencse, hogy hivatalosan sosem jelentették be magának a kártyának a megjelenési vagy elérhetőségi dátumát, így nincs is miért magyarázkodniuk. Csak annyit ígértek, hogy még ebben a hónapban többet hallhatunk a GeForce RTX 3090 Ti-ről, ezt pedig még bőven van idejük teljesíteni. A kiszivárgott megjelenési dátum azt sugallta, hogy a kártyát január 27-én mutatják be teljes pompájában, de a be nem jelentett kártyákra vonatkozó embargót és adatközlési határidőket gyakran megváltoztatják, akárcsak az Ampere kártyák számtalan specifikációját, amelyek korábban már nyilvánosak lettek. A Gigabyte szintén a közelmúltban listázta az EEC-nél több egyedi modelljét, így nem kizárt, hogy ezekkel is gond van.


Bár ez manapság nem kifejezetten a játékosok pénztárcájára szabott kategória, a GA102 GPU a leggyorsabb játékra szánt GPU, amelyet az Nvidia eddig összehozott. A Samsung egyedi 8 nm-es csíkszélességű gyártósorain készül, amelyet kifejezetten az Nvidia számára terveztek, és összesen 28 milliárd tranzisztort zsúfoltak egymás mellé. A 628 mm2-es lapka pedig a valaha gyártott 2. legnagyobb játékos GPU, a Turing TU102 után. A GeForce RTX 3090 Ti esetében az Nvidia összesen 84 SM egységet engedélyezett a zászlóshajón, ami összesen 10752 CUDA magot eredményez (szemben az eredeti, nem Ti RTX 3090 82 SM / 10496 magjával). A CUDA magok mellett az Nvidia GeForce RTX 3090 Ti a következő generációs RT (Ray-Tracing) magokkal, Tensor magokkal és vadonatúj SM (streaming multiprocesszor) egységekkel is rendelkezik. A GPU 1560 MHz-es alap órajelen és 1860 MHz-es boost órajelen fut, a TDP-je 450 watt. A memóriát tekintve a GeForce RTX 3090 Ti 24 GB memóriával érkezik, méghozzá a következő generációs GDDR6X kialakítással. A Micron legújabb és legjobb grafikus memóriájával az RTX 3090 Ti 21 Gbps sebességre képes, mely a 384 bites buszinterfésszel együtt 1008 Gbps halmozott sávszélességet biztosít.



A kártya a megjelenéskor referencia és egyedi ízesítésben is elérhető lesz, de a jelenlegi piaci helyzetet figyelembe véve a kiskereskedelmi árak 2500-3000 amerikai dollár, illetve euro között várhatóak, az online felületeken pedig máris rengeteg mém viccelődik a csillagászati áron érkező VGA-n, hiszen néhány korábbi csúcskártyáktól eltérően, hosszú távon nem ígérkezik túl jó befektetésnek. Teljesítményszámokat az Nvidia egyelőre nem osztott meg, de az eddig hallottak alapján kiszorítja majd a sima RTX 3090 és az RX 6900 XT kártyát is. Kíváncsian várjuk, az Nvidia végül tájékoztatja-e a sajtó nyughatatlan képviselőit.

2022. 01. 15

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.