2022. 01. 13

4K 144Hz, és QHD 300Hz kijelzők a ViewSonictól

Optimális specifikációkat hoznak a ViewSonic új, mini-LED technológiás gamer kijelzőiErősödik a gamer kijelzők prémium kategóriája.

A Kaliforniában alapított ViewSonic világszerte több mint 100 országban van jelen, köztük hazánkban is, ahol ismertségüket alaposan megdobta, hogy már a magas képfrissítésű kijelzők indulásakor is kínáltak megfizethető darabokat. A gyártó azonban nem csak a tartós irodai modellekről, vagy a korrekt belépőszintjéről ismert, hiszen lépést tartva a fejlődő piaccal, folyamatosan frissítik a prémium ligás gamer megoldásaikat is. Most például igazi prémium darabbal bővítik a szupergyorsra kalibrált 4K kijelzők szűkös palettáját, de előálltak egy olyan 300Hz-es megoldással is, mely nem elégszik meg a Full HD-s felbontással.

Csúcs HDR és 144Hz 32 colon: ELITE XG321UG 4K Mini-LED


A ViewSonic gamer vizekre engedte legújabb zászlóshajót, ELITE XG321UG 4K Mini-LED néven. Annak ellenére, hogy szemkönnyeztető 2499.99 dolláros kikiáltási ára mellett nélkülözi az olyan modern technológiai erényeket, mint a HDMI 2.1 szabvány, a nagyobb HDR-élményre vágyó felhasználóknak érdemes lehet rápillantani, mivel 144 Hz-es mini-LED IPS panellel rendelkezik, összesen 1152 megvilágítási zónával. A gyártó itt aligha alibi kategóriás megoldással próbálkozik, hiszen valószínűleg nem véletlenül kaphatta meg a DisplayHDR 1400 tanúsítványt, melyet a pontosan 1400 nites maximális fényerő teljesítésével éri el, de a ViewSonic mégiscsak egy játékosoknak szánt monitor, mely nem nélkülözi a G-SYNC Ultimate jelvényt sem, ami az NVIDIA állítása szerint a legjobb játékélményt biztosítja.


A ViewSonic szerint a legfontosabb tudnivalók között az első, a magas minőségű Mini-LED FALD (Full-array local dimming) panel, ami 1152 önálló fényerőszabályozási zónával biztosítja a hibátlan megvilágítást, a felhősödéstől mentes képet, illetve a sötéttől az éjfeketéig tartó részletek pontos megjelenítését. Mindezt végre 32 hüvelykes képátlón teszi, tehát aki szeretne 27-esnél nagyobbat, de unja az 1440p-n megtorpanó kínálatot, ez az IPS monitor natív 4K UHD (3840×2160) felbontással kecsegtet. Ehhez társul a 144 Hz-es frissítési frekvencia és a teljesen korrekt 3.6 ms-os válaszidő, mellyel kapcsolatban a gamerek többségének aligha emelne kifogásokat. Mindezt a már említett VESA DisplayHDR1400 plecsni koronázza meg, a maga 1400 cd/m2 csúcs HDR fényerejével, de elérhető hagyományos SDR fényerő is, mely esetünkben egy korrekt 400 cd/m2 fényerőt jelent.


Ami talán furcsa lehet, az a 2.0-ként megjelölt HDMI port, főleg azok után, hogy 1.4 fölött "hivatalosan" már csak 2.1 szabvány létezik, de ha már itt spórolt a gyártó, legalább megtette azt a szívességet, hogy jelezte a mellékelt csatlakozó korlátait. Ezen felül DisplayPort, USB-A/B Hub és 3.5 mm-es audio-kimenet található rajta, míg a zavarmentes képet az NVIDIA G-Sync Ultimate és Reflex technológiák segítik elő. "A mini-LED panellel, fejlett ergonómiával és testreszabható RGB világítással rendelkező monitor tele van olyan funkciókkal, amelyekkel a felhasználók olyan játékbeállítást kapnak, amilyenre mindig is vágytak. Ráadásul a szupersima játékmenet, a hihetetlen érzékenység és a lenyűgöző színpontosság révén az XG321UG magával ragadó élményt nyújt" – adta elő Jeff Muto, a ViewSonic üzleti ágazatának igazgatója, nem törődve azzal, hogy a színhűséget érintő adatokat útközben kihagyták a bejelentésből.


A ViewSonic ELITE XG321UG várhatóan 2022 első negyedévétől lesz megvásárolható, átszámítva legalább 775 ezer forintos áron.

ELITE XG272G-2K, a 300 Hz-es mini_LED szörnyeteg


Egy fokkal visszafogottabb, de még így is impozáns összképet nyújt a gyártó ELITE szériájának frissen bejelentett kisebbik modellje, az ELITE XG272G-2K. A jelek szerint nem volt véletlen, hogy a gyártó külön hangoztatta a magas szintű G-Sync képességeket, hiszen ezt a kijelzőt képletesen értve az NVIDIA kezét fogva mutatta be, mint az ESPORT kijelzők új generációjának képviselőjét. A játékosok szempontjából azonban akadnak itt ennél izgalmasabb részletek is, hiszen szintén egy mini-LED megvilágítású termékről beszélhetünk, mely a nevében elrejtett 2K rövidítéstől eltérően, valójában magasabb, vagyis 2560 x 1440-es felbontásra képes. Ez a képpont arány 27 hüvelykes képátlón alapvetően ideálisnak számít, főleg akkor, ha a 240Hz-es natív, és a 300Hz-es túlhajtott képfrissítési képességeit is a listára vesszük.


A megjelenítést az átlagnál költségesebb, cserébe energiatakarékosabb IGZO technológiás IPS panel látja el, mely talán elmarad a fenti csúcsmodelltől, de még így is bőven az átlag fölött teljesít. Az önállóan szabályozható megvilágítási zónák itt is jó szolgálatot tesznek, egész pontosan 576 területre osztva a fényforrásokat. Az NVIDIA bejelentése alapján itt is igen korrekt HDR minőségre számíthatunk, hiszen a 10-bites színmélységre képes panelt 1000 nites fényerővel támogatták meg, mely elegendő a DisplayHDR 1000 szabvány elnyeréséhe. Aki ezek után valamiért az élénk színek miatt aggódna, a 95 százalékos DCI-P3 lefedettséggel talán elégedett lesz. Az NVIDIA továbbá szerette volna, ha tudjuk, hogy a kötelező G-Sync mellé járnak a Dual-Format, a Reflex Analyzer és az Esports Vibrance technológiák is.


Mivel az ELITE XG272G-2K csak 2022 harmadik negyedévében várható, egyéb specifikációk mellett az ajánlott árát is csak a későbbiekben hozzák nyilvánosságra.

2022. 01. 13

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.