2020. 06. 02

Éves termés - A Thermaltake online mutatta be újdonságait

A Thermaltake is online követhető eseményen vezette fel a közeljövőben érkező újdonságait Már nyár elején kezdődnek a megjelenések

Bár a korlátozások több országban is enyhültek, a COVID-19 vírus sajnos nem tűnt el, és a járvány sem ért véget. Ezt jelzi az is, hogy a nagyobb volumenű és sok résztvevőt számláló rendezvények, mint például a Computex, továbbra sem kerülhetnek megrendezésre. Azonban ahogy sok más piaci szereplő, úgy a Thermaltake sem mondott le éves kínálatának bemutatásáról, és virtuális expo keretében tartott tárlatvezetést, lássunk hát egy összefoglalót a neves gyártó bőséges létszámban sorakozó érdekességeiről.

Háztól házig

Mi mással kezdhetnénk, mint a gyártó hírnevét megalapozó számítógépházakkal. A kínálatuk továbbra is ezen a téren mutatja a legnagyobb változatosságot, és a legszélesebb választékot is itt találjuk meg, mely ezúttal is több kategóriában verseng majd az építeni vágyó vásárlók kegyeiért. Kezdjük talán az egyedi megjelenésű AH T200-zal, mely a nagyméretű AH T600 kompakt változata. Ez a modell szintén az előd külső jegyeit hozza magával, melyet a gyártó szerint a légierő eszközparkja inspirált, de annyi biztos, hogy ha valaki különc megoldást keres micro ATX alaplapja mellé, annak a Thermaltake tud mit ajánlani. A ház több szempontból sem konvencionális, hiszen több ponton is nyitott, a keretet pedig acél váz, és edzett üveg elemek adják. Ami érdekes, hogy a 150mm-es maximális CPU hűtő mellett akár két 1400mm-es ventilátor, vagy egy 280mm-es radiátor is beszerelhető. Annyi biztos, hogy a szellőzéssel nem lesz probléma, főleg, ha gondoskodunk a megfelelő légáramlatról. Tápegységből 180mm-ig kényelmesen válogathatunk, de a VGA-is lehet akár 320mm-es, vagyis a hely elosztása kifejezetten meggyőző. Aki kedveli az extravagáns formavilágot, valamikor az év harmadik negyedében kezdheti el keresni a két színben érkező modellt, nagyjából 43 ezer forintos kezdőártól.

Vonzó mini-ITX kalitka ügyes elrendezésselJóval visszafogottabb stílussal és belakható belső térrel érkezik a népszerű mini-ITX megoldást kínáló Tower 100, mely a teljes méretű Tower 900 összezsugorított változata. A kis mérethez igazodva jóval szűkösebbek a lehetőségeink, de egy 120mm-es AIO radiátor azért elhelyezhető, és egy 140mm-es venti is, amennyiben azt a tápegység felapjához illesztjük. A táp amúgy legfeljebb 160mm-es lehet, CPU esetén viszont akár 180mm-es megoldás is elfér, és a 320mm-es VGA sem akadály, tehát két kulcsfontosságú hardver esetében biztosan nem kell lejjebb adnunk az igényeinkből. A felépítése amúgy igen meggyőző, hiszen az egyszerű, de egyáltalán nem unalmas formavilágú keretezésbe három edzett üveglap illeszkedik, melyeket az oldalakon egyszerű felfelé csúsztatással távolíthatunk el. Ezen felül két 3.5 és két 2.5 hüvelykes meghajtót is beszerelhetünk.

Klassziksu Thermaltake óriás, modern ötletekkel

A Core 8 már egész más tészta, bár az egyedi görbületek és a rengeteg edzett üveg itt is dominálják az összképet. Itt azonban már egy E-ATX lapokra felkészített toronyról van szó, minden felületén 4mm-es edzett üveggel, melyek ízlés szerint akár el is távolíthatók, tehát akár egy teljesen nyitott rendszert is kialakíthatunk. A kulcsa abban rejlik, hogy vertikálisan is megáll a lábán, de akár falra is rögzíthető, tehát mindenképp egy érdekes óriásról van szó, mely akár 18 darab 120mm-es venti befogadására képes, de a 140mm-es változatókból rögzíthető 12 darab sem kevés. Emellett előre, illetve a jobb oldalra akár 480mm-es radiátor is rögzíthető, míg fentre 420mm-es megoldás fér, de még alul is van helyünk, 240mm-ig. A légáramlat tehát az utolsó, amivel gondunk lehet, melyet a mágnesen porszűrők is elősegítenek. Itt már szabad az út az épített vízhűtésnek, a tetszőleges formában elhelyezett videokártyának, és összességében az izmos, extrém megjelenésű rendszerek számára. A megjelenés a második negyedévben esedékes, a gyártó pedig 3 éves nemzetközi garanciát, és technológiai ügyfélszolgálatot is biztosít a vásárlóknak. Az ára sajnos csak később kerül ismertetésre.

Titokzatos E-ATX ház


Szintén E-ATX formátumot támogat a Divider 300 TG ARGB, melyről viszonylag kevés információ elérhető, ugyanakkor elég érdekes ahhoz, hogy említésre kerüljön. Ami ezen a visszafogott megjelenésű házon első ránézésre is szokatlan, az az oldalpanel kialakítása, mely két háromszögre felezi a ház oldalát, felső részén edzett üvegre, alsó felén pedig fém lapra. Az már biztos, hogy itt is megoldható a VGA függőleges rögzítése, továbbá egy legfeljebb 360mm-es radiátor el fog férni benne, és előre az edzett üveg panel mögé, három 120mm-es ARGB ventilátort már előre beszereltek. A megjelenés valószínűleg igazodik a többiekhez, és amennyiben hihetünk a kínai Xfastet.com értesüléseinek, a ház nagyjából 30 ezer forint környékéről startolhat.

Kibővített vízhűtési opciók a vázba építve


A DistroCase 350P valami egészen különleges luxus megoldás, ugyanis nem kevesebbet kínál, mint vázba épített csatornákat folyadékhűtéshez. Persze továbbra is szükségünk lesz pumpára, csövekre, egy legfeljebb 360mm-es radiátorra, ugyanakkor vízhűtésünk megtervezéséhez egészen új lehetőségek is megnyílnak. A csomagban lesz egy D5 pumpa és egy radiátorhoz tartozó rögzítőkeret is, tehát a Thermaltake itt valami igazán egyedit és hasznosat ajánl, amivel növelhetjük a rendszer hatékonyságát. Az egyediséget teljesen moduláris kialakítással és 48 RGB integrálásával igyekeztek fokozni, ráadásul nem csak kompatibilis a nagyobb gyártók RGB vezérlő megoldásaival, de még TT AI hangirányítást és Amazon Alexa támogatást is biztosítanak, ami jelentősen túlmutat az átlag felhasználók igényein. Azt valószínűleg sejtjük, hogy egy ilyen terméknek az ára sem éppen belépő kategóriás, amit a nagyjából 185 000 forintra átváltott bevezető ár tesz egyértelűvé. Kíváncsian várjuk az első teszteket, hiszen egy ilyet látnunk kell működés közben!

Mert enni is kell!

Toghpower tápok minden kategóriában

Nyilván nem csak házakkal támad a Thermaltake, sőt, szinte minden kiegészítőt megkapunk egy teljes gép összeállításához, hiszen még tápegységeket is készítenek. Most is számíthatunk a kulcsfontosságú szegmens fejlesztésére, mely elsősorban Toughpower modellekkel bővül, méghozzá egészen extrém határig. A legdurvább egyértelműen a Toughpower TF1, ami konkrétan 1550 wattos teljesítményt ígér, természetesen 80 Plus Titanium minősítéssel. Lejjebb haladva a PF1 következik 80 Plus Platinum plecsnivel, 650 W, 750W és 850W választékkal. A GF2 ARGB ugyanezt a hármas felosztású teljesítménypalettát kínálja, 80 Plus Gold hatékonyság mellett. az SFX a helytakarékos mini-ITX rendszereknek kedvez, szintén Gold minősítéssel, 650 wattos maximummal. Végül a költséghatékony Smart BM2 jelenik meg valamikor augusztus környékén, 80Plus Bronze minősítéssel, a 450W, 550W és 650W modellek mellett egy izmos 750 wattos darabbal.

Hűtőtáska, ventilátor, vizicsúszda

Toughfan hűzők akár 2000 RPM-es fordulatszámmal

A hűtési megoldások szintén gyarapodnak újdonságokkal, a ventilátoroktól kezdve az AIO és épített vízhűtő készletekig. A rendszerűhők között a Pure Duo 12/14 az ARGB fényekkel kiegészített opció. A fekete nagyjából 12 ezer forinton nyit, a fehér pedig 15 ezer forintért kínálja magát, már idén augusztustól. A TOUGHFAN egy magas légnyomást biztosító 120mm-es venti 9mm-es lapátokkal, 500 és 2000RPM között mozgó fordulatszámmal, mely jóval barátságosabb 6000 Ft környékén mozog majd, és már júliusban megjelenhet.

Még a RAM -nak is jut a hőtésből

A Floe RC240 és RC360 az AIO részleget erősíti, mely a CPU mellett a RAM hűtésére is alkalmas. A magas légnyomású légterelők RGB fényeket is kaptak, és állítólag 10 fokkal csökkentik a memóriák hőértékét. az ARGB TH sorozat csak a CPU-ra koncentrál 120mm, 240mm, illetve 360mm-es radiátorméretekkel. Adott a masszív hőleadó felület és a nagy statikus nyomással bíró ventilátor, és a rézmagos blokk, de sajnos gyedi részletek még nem ismertek.

Kombó pumpa és egyedi blokkok

Saját kezünkkel összeállítható vízhűtés esetén a Pacific D5 Plus amire érdemes figyelnünk, a tartály és a pumpa kombináci mellett különböző Pacific W7 és MX1 CPU blokkal. Mindkettő rézmagot és korróziómentes nikkel bevonatot kapott, beépített nyomásérzékelővel. Lényegi különbségük a méretükben keresendő, az MX1 például AIO blokkokra jellemző magasabb kialakítást kapott. Bevezetésüket a harmadik negyedévre tervezik.

Mozgás, rezgés, kényelem

L alak, elektromos magasságállítás, egérpad, kábelrendezés

Végül szánjunk pár mondatot a perifériákra is. Az „apróságok” mellett kiemelnénk a ToughDesk 500L Battlestation-t, az egyedi L alakú asztalt játékosok számára. A lap magassága 70cn és 110cm közé eshet, ráadásul ezt elektromos szabályozással szabhatjuk saját kényelmünkre, és még 4 elmenthető beállítást is eltárolhatunk rajta, melyek között egy gombnyomással válogathatunk. Azért azt sem érdemes kifelejteni, hogy az elsőszámú felületet RBB-s egérpad borítja, és külön helyet találunk a vezetékek elrendezéséhez. A várhatóan költséges bútordarab szeptemberben kerül forgalomba.

Látványos kétkezes, akkuval és vezetékkel

Valamivel kevésbé extravagáns, de még továbbra is felső kategóriás termékek között foglal helyet az Argent M5 RGB egér, az MP1 RGB egérpad és az MB1 RGB Bungee. Az egér nem csak látványos külső jegyei miatt izgalmas, hiszen Pixart PMW-3389 érzékelőt és OMRON kapcsolókat kapott. A balkezesek számára is kényelmes szimmetrikus kialakítás mellett vezetékmentes változat is készül PMW 3335 szenzorral. Ebben az esetben Bluetooth és 2.4GHz-es rádiós kommunikáció is került a fedél alá, előbbi 52 órás-, utóbbi legfeljebb 36 órás aktív üzemidőt jelenthet, de töltés közben vezetékkel is használhatjuk. Az egérpad masszív alumínium bázisra épül, csúszásmentes gumin felkszik, és itt is láthatjuk a széleken körbefutó RGB megvilágítást. a Bungee a vezeték megemelésére szolgál, és segít elkerülni a kábel megfeszülését.

Látványos modell, kétféle Cherry MX kapcsolóval


Természetesen mechanikus billentyűzet nélkül nem állhattak a közönség elé, az RGB-s Argent K5 pedig első ránézésre nem is okoz csalódást. A billentyűk alatt a közismert Cherry MX kapcsolók dolgoznak, és választhatjuk a kattogós, erős visszacsatolást nyújtó Blue változatot, vagy a finomabb érzetet nyújtó Silvert, rövidebb lenyomási távolsággal. Dizájn és tisztítás szempontjából a népszerű nyitott kialakításnak örülhetünk, kényelmi lehetőségeinket pedig médiabillentyűk és csuklótámasz biztosítják.

Egy dizájn, három vaálasztható modell


Néhány éve talán meglepődtünk volna, mindezen, de most már természetes, hogy a perifériák között hangkeltő eszközöket is találunk. Az Argent H5 Stereo 50mm-es Hi-Res meghajtókat, két irányban rögzítő és lecsatlakoztatható mikrofont, illetve 15 állásban rögzíthető fejpántot kapott, ráadásul elérhető belőle 2.4 GHz-es Wireless kiadás is, 40mm-es meghajtókkal. A H5 RGB Surround külsőre hasonló, de belül DTS hangzást kínáló 50mm-es x2.0 virtual sound megoldást rejt, kedvünk szerint kikapcsolható 7.1 szimulációval. Ha ez nem lenne elég, a HS1 RGB egy fejhallgató állvány 3.5mm-es audio-csatlakozóval, USB 3.0 elosztóval.

Nem aprózta el a dolgot a Thermaltake, ráadásul ennél még többre is számíthatunk tőlük! Ez a lista nem fedi le a teljes idei készletet, mindössze a legérdekesebb és legújabb bejelentéseket tartalmazza, a márka kedvelőinek tehát bővel lesz miből szemezgetnie a következő hónapokban.

2020. 06. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Farkas Tamás
2020.06.03
Címekben az ékezetes karakterek nem jók :).Az asztal leírásában az 70cm és nem cn :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.