Ingyenes szállítás DPD pontra és automatába 25.000 Ft felett

2021. 12. 20

A Sapphire bemutatta az elsõ kompakt AIO hûtõjét

Új terület meghódítására vállalkozik a hûvös videokártyákról ismert SapphireKellemes belépõ az AIO-piacra.

A Sapphire bõ húsz éve Hong Kongból startolt el, hogy a videokártyák piacán mára stabil igazodási ponttá váljon. A megbízható kártyáiról ismert cég elsõsorban alaposan kigondolt hûtési megoldásaival zsebelte be az elismeréseket, ám a tervezésben megszerzett tapasztalatokat egy ideje már a PC-s piac egyéb területein is kamatoztatja. Nyáron például egy jól sikerült gépházzal és egy profiljukhoz kiválóan passzoló processzorhûtõvel lepték meg a közönséget, melyek természetesen a Nitro fantázianév alatt kerülhettek forgalomba. Úgy tûnik, hogy a szárnypróbálgatások kellõen jól sikerültek a nagyobb távok megtételéhez, a következõ állomásuk pedig nem más, mint egy kompakt folyadékhûtés, két méretben.


Mindig van egy elsõ alkalom, a Sapphire pedig úgy gondolta, hogy még idén leleplezi elsõ asztali processzorokhoz készített vízhûtési megoldását, melyet már az Intel új Alder Lake processzoraihoz, illetve a 12. generációval érkezõ LGA1700-as foglalathoz is hozzáigazított. A gyártó láthatóan ismét egy átgondolt termékkel jelentkezik, így a közepes méretû S240-A és a nagyobb S360A modellek mellett egyetlen 140 ventilátort dolgoztató modellt nem találunk az új NITRO+ szériában. Mint az kiderült, a dizájn megtervezését ezúttal sem bízták a véletlenre, ehhez pedig az Asetek szakembereit hívták segítségül, akik olyan érdekes megoldásokat alkalmaztak, mint például az RGB és PWM funkciók kiszolgálása egyetlen vezeték segítségével.


A NITRO+ zárt rendszerû hûtõnél használt hibrid ventilátorlapát-kialakítás az Asetek 7. generációs szivattyújával együtt optimális hõteljesítményt ígér, melyet az egyedi pókra emlékeztetõ szivattyúfedéllel igyekeztek feldobni. A termék stílusa ezen felül visszafogottnak és célorientáltnak tûnik, de persze a forgólapátokon azért átszûrõdik majd a címezhetõ RGB LED-ek fénye. Az újonnan bevezetett Aspect PWM ventilátorokkal és a daisy-chain összeköttetésre (a százszorszépfüzérrõl elnevezett láncba kötési megoldás) alkalmas ARGB csatlakozókkal, illetve az elõre felkent hõvezetõ pasztával a NITRO+ vonzó AIO megoldás lehet az új és tapasztalt építõk számára is. Az Asus AURA és Gigabyte Fusion támogatás mellett az MSI Mystic Light támogatás, a Razer Chroma támogatás és az ASRock Polychrome támogatás is elérhetõ a pumpa integrált ARGB effektjeinek testreszabásához.


Ha viszont egy kicsit lekapcsoljuk a fényeket, akkor elõttünk marad maga a termék, mely egy 240 vagy 360 mm-es radiátorból enged minket választani, melyek vastagsága egységesen 27 mm. A matt fekete hûtõtestekbõl kifutó szövetborítású csövek egy lapos, hengeralakú blokkban találkoznak, melyben az alaplemez felépítéséhez rezet használnak. Ezen alapból egy AM4 foglalathoz illõ rögzítõelemet találunk, de ezt természetesen gond nélkül lecsavarhatjuk, hogy a helyére az Intelhez passzoló változatot illesszünk. A CPU blokk portjai is forgathatók, így elérhetõ, hogy a tömlõket lehetõ legjobb pozícióba állítsuk. Utóbbiak gumiból készültek, fényes fekete nejlon anyaggal vannak bevonva, hosszuk pedig nagyjából 40 cm, ami a tapasztalatok szerint az esetek legnagyobb részében bõségesen elegendõ. A hûtõblokk amúgy a már említett pókra emlékeztetõ fedõelemet kapta meg, mely azon túl, hogy maga is RGB-s, szintén levehetõ, ha esetleg el szeretnénk forgatni.


A FirstD 12 RGB PWM ventilátorok egyenként 13 fehér lapátot pörgetnek, hagyományos fekete színû keretben, a sarkokba beépített gumitalpakkal, melyek rezgéscsillapító funkciót látnak el. A modelltõl függõen 2 vagy 3 darab ventit nekünk kell a radiátorra csavarozni, mielõtt a kész egység beépítésre kerülne a gépházba. Érdekesség, hogy a blokk a szokásosnál vastagabbnak tûnik, így érdemes jól átgondolni, hogy milyen szögben szeretnénk majd az alaplaphoz csavarozni, a csöveknek ugyanis egyes alaplapokon a hûtõbordázat útját állhatja. Amint azonban minden a helyére került, egy 90 wattos TDP-vel bíró Intel CPU csúcsra hajtása esetén a végeredmény 58 °C és 60 °C lett, míg ugyanaz a processzor alapjáraton 26 °C-on és 27 °C-on maradt. A korai teszteket a Guru3D-nek köszönhetjük, az eredmények pedig állításuk szerint nagyjából megfelelnek annak, amit egy Core i9-9900K terhelése esetén, 21 °C-os szobahõmérsékleten kapnánk a Sapphire hûtõjétõl. Hasonlóan jól teljesített a zajszint tekintetében is, hiszen míg 2 ventivel 36, addig a maximális 3 ventivel 37 dB zajszintet produkált. Érdemes kitérni a tuningra is, ahol 1.3 V-os feszültség és 4600 MHz-es órajel mellett 69, illetve 70 °C-os maximumokkal teljesítettek 100%-os terhelés közben, ahol a ventik azért már erõsen hallhatók voltak.


A tapasztalatok szerint ezek az eredmények tökéletesen kiszolgálják a felhasználók igényeit, így a Nitro+ AIO ajánlható a teljesítményorientált processzorokhoz is. Érdekesség, hogy a jóval nagyobb, három ventis kiadás alig 1-2 °C-ot hozott a 240-es modellhez képest, így egyértelmûen azt érdemes választani a kettõ közül. A rögzítése nem nehéz, azonban jó néhány csavarnak a helyére kell kerülnie, mielõtt munkára foghatjuk, ha tehát nagyon sietünk, keressünk inkább valami felpattintható toronyhûtõt. Elsõre tehát nem is rossz a Sapphire AIO hûtõs belépõje, azonban olcsónak talán nem nevezhetõ, mivel a NITRO+ S240-A esetén 179 dollárt, vagyis kb. 58 ezer forintot, míg a NITRO+ S360-A változatért 229 dollárt, vagyis közel 75 ezer forintot kér a gyártó.

2021. 12. 20

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz
A tablet tisztítás egy olyan feladat, amit sokan hajlamosak elfelejteni vagy alábecsülni, pedig az eszközöd élettartama és működése nagyban múlik rajta. Nem csak arról van szó, hogy a tableted szép és csillogó legyen, hanem arról is, hogy megelőzd a por, zsírfoltok és baktériumok felgyülemlését, amik hosszú távon károsíthatják a készüléket vagy épp egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A tablet naponta többször érintkezik a kezeddel, vagy akár ételmaradékok, folyadékok is érhetik, ezért az otthoni, biztonságos tisztítás elengedhetetlen.
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan tudod ezt a folyamatot könnyen és biztonságosan megoldani.
Miért fontos a tablet tisztítás?
Alapvető eszközök, amik kellenek a tisztításhoz
A tisztítószerek használata (mitől kell tartózkodni)?
Hogyan készítsd elő a tabletet a tisztításhoz?
A képernyő tisztítása, a legérzékenyebb része a tabletnek
Hogyan tisztítsd a portokat és a gombokat?
A tablet házának ápolása
Milyen gyakran tisztítsd a tableted?
Mire figyelj, ha véletlenül folyadék kerül a tabletbe?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a tablet tisztítás?
Tudtad, hogy egy átlagos tablet képernyőjén több baktérium lehet, mint egy nyilvános vécé kilincsein? Ez a tény is elég ahhoz, hogy komolyan vedd a rendszeres tablet tisztítást. A por és a kos

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül
Tablet vásárlás előtt állni ma már nem csak tech-rajongók kiváltsága. Akár tanulni, dolgozni, szórakozni vagy rajzolni szeretnél, a megfelelő tablet kiválasztása komoly döntés. A választék hatalmas, a reklámok csábítóak, de ha nem tudod pontosan, mire figyelj, könnyen melléfoghatsz.
Ebben a cikkben segítek neked eligazodni! Nyolc olyan szempontot hozok, amiket fontosnak tartok, ha nem akarsz csalódni a vásárlás után.
1. Mire szeretnéd használni?
2. Kijelző: méret, felbontás és típus
3. Teljesítmény: processzor, RAM és tárhely
4. Operációs rendszer: Android, iPadOS vagy Windows?
5. Akkumulátor és üzemidő: ne csak a számokat nézd
6. Kiegészítők: billentyűzet, toll, tok (számolj velük előre)
7. Kapcsolódás: Wi-Fi, LTE, Bluetooth – mire van szükséged?
8. Ár-érték arány: a legfontosabb döntési tényező
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalásként
1. Mire szeretnéd használni?
Ez az első kérdés, amit magadnak fel kell tenned tablet vásárlás előtt. Más kell tanuláshoz, más a filmnézéshez, megint más, ha jegyzetelni vagy digitálisan rajzolni szeretnél. Ha például elsősorban böngésznél, YouTube-oznál vagy sorozatot néznél, akkor nem biztos, hogy a legdrágább, csúcskategóriás eszközre van szükséged.
Viszont ha grafikai munkára vagy komoly multitaskingre használnád, akkor máris szűkül a kör, és sokk

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni
Tablet vagy laptop? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit az emberek feltesznek maguknak, amikor új eszközt szeretnének venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás attól függ, mire használod majd a készüléket, milyen igényeid vannak, és milyen környezetben szeretnéd használni.
Ebben a cikkben végigvezetlek egy nyolc pontból álló gondolatmeneten, ami segíthet tisztábban látni, hogy számodra tablet vagy laptop a jobb választás.
Mire szeretnéd használni?
Mennyire vagy mobil?
Milyen operációs rendszerre van szükséged?
Mennyi időt töltesz gépeléssel?
Milyen a teljesítményigényed?
Mennyi időt töltesz egyhuzamban az eszköz mellett?
Milyen az akkumulátoridő?
Milyen csatlakozási igényeid vannak?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mire szeretnéd használni?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen feladatokra kell az eszköz. Ha főként böngészésre, közösségi médiára, egyszerű levelezésre, videónézésre, vagy olvasásra keresel valamit, egy tablet tökéletesen megfelel. Könnyű, kézbe simul, és az érintőképernyő miatt sokszor gyorsabb és kényelmesebb az ilyen jellegű feladatokhoz.
Ha viszont dolgozni is szeretnél vele, például szövegszerkesztésre, táblázatok kezelésére, vagy akár komolyabb programok futtatására, akkor egy laptop sokkal praktikusabb lesz. Egy teljes értékű operációs rendszer, bill
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.