2022. 01. 18

Lecsapott Microsoft, megveszik az Activision Blizzardot

A Diablo, a World of Warcraft, a COD és még megannyi franchise a Microsoftnak termeli tovább a pénztIdén újabb méretes szeletet hasít ki a gaming tortából a Microsoft. (Kép: news.microsoft.com)

A Microsoft már így januárban az év egyik legnagyobb hírbombáját robbantotta, ugyanis ma délután hivatalosan is bejelentette, hogy hamarosan farzsebébe helyezi a világ egyik legismertebb játékkiadó és fejlesztő vállalatát, az utóbbi időben alaposan szétesett Activision Blizzardot. A játékosok pislognak, a részvények emelkednek, a Microsoft vezetősége pedig valószínűleg pezsgőzik, ugyanis ez a közel 70 milliárd dolláros bevásárlás zsebpénz lesz ahhoz a bevételhez képest, amit a következő években termelnek majd.

Vajon helyrerázzák a presztizsét elvesztő vállalatot?


Azt eddig is tudtuk, hogy a Microsoftnál komoly változásokat hozott a videojátékokkal foglalkozó részlegük újragondolása, mely az előző generációs Xbox konzol bukdácsoló szereplése után látványos fordulatot, és egy egész rakás új játékstúdiót vett. Ám ha azt hittük, hogy egyelőre megelégednek a ZeniMax megszerzésével, és vele a Bethesda összes szellemi termékével, akkor nagyon tévedtünk: a Microsoft ugyanis egy éhes, de meglepően türelmesen vadászó állat módjára vetette rá magát, a számos sebből vérző Activision Blizzardra. A világ valószínűleg még fel sem fogta, hogy a Microsoft mekkora üzletet csinált a botrányviharban őrlődő játékkiadó megszerzésével. A zaklatási botrányok és toxikus munkahelyi légkör miatt hatalmasat zuhanó cég számára ez a tulajváltás valószínűleg elképesztő terhet vett le a válláról, míg a Microsoft megszerezett néhányat a világ legnépszerűbb és egyben legjövedelmezőbb videojáték-sorozatainak tulajdonjogaiból. Úgy is mondhatnánk, hogy ez bizony most "akciós volt".

Kíváncsian várjuk, hogy milyen változást hoz majd, hogy a Microsofthoz kerül a gyeplő. (Kép: tradingpedia.com)


Ha még emlékszünk, 2020 szeptemberében 7.5 milliárd dollárt adtak a Bethesda anyavállalataként ismert ZeniMax Media-ért, ehhez képest a 2007-ben összeolvadó Activision és Blizzard jelenleg 68 milliárd dollárjukba került. De gondoljunk csak bele, egykor mennyire híján voltak a jövedelmező videojátékos brandeknek, most pedig hány értékes játékfejlesztő stúdiót szereznek meg egyetlen mozdulattal (Blizzard Entertainment, Infinity Ward, Raven Software, Sledgehammer Games, Treyarch és még sokan mások). Néhány éve csak találgatni lehetett, hogy mit kezd a Microsoft az Xbox ágazatával, és úgy általában a videojátékokkal, hiszen a Sony és a PlayStation 4 a maga idejében mindent jobban csinált a zöldeknél, olyannira, hogy az Xbox részleg lényegében a csőd közelébe jutott. A Game Pass előfizetéses rendszere azonban szépen lassan igazolta az üzleti döntés kiválóságát, melynél most akkor se nagyon találunk jobb játékszolgáltatást, ha esetleg szívből taszít minket a Microsoft piaci jelenléte. És itt jön a csavar, vagyis a Blizzard falai mögül kiszakadó botrány, ami egyre lejjebb szorította a világhírű játékokról ismert cég megítélését és egyben piaci helyzetét, tökéletes sakkpozícióba hozva a terjeszkedni vágyó Microsoftot.


De ha már játékok. Hogy milyen címekből térülhet meg ez a kis bevásárlás, hogy a későbbiekben a közel 70 milliárd dollár többszörösét takarítsák be? Volt idő, amikor a World of Warcraft megszerzése önmagában is főnyeremény lett volna, ám ennél mostanság talán akadnak jóval szélesebb vásárlóréteget megszólító darabok is: igen, a Call of Duty franchise-ra gondolunk. Bár az új Black Ops és az aktuális Vanguard nem lettek a széria legnépszerűbb tagjai, a COD robog tovább a kijelölt útján, mely lelkesen vásárló játékosok és szezonbérlet-előfizetők millióit jelenti minden egyes évben. És persze ott a Diablo, melynek a második részéhez hihetetlen módon, de összehozták a jól sikerült Resurrected újrakiadást, mindezt a háttérben a már javában zajló botrány kíséretével. De eközben érkeznek a bemutatók az évek óta hegesztett Diablo IV-ről is, ahogy érkezik a mobilos Immortal is, melyek a Microsoft tálalásában talán még nagyobb figyelemre számíthatnak majd, mintha továbbra is csak a Blizzard lenne a kirakatban. De persze ne feledkezzünk meg a szebb napokat megélt Overwatch-ról sem, melynek talán egyszer előbújuk az árnyékba húzódott folytatása, és az sem kizárt, hogy ennyi ügyes játékfejlesztő társaságában a legendás Starcraft is újraéledhet egyszer. Ja, és a fagylaltkehely tetején ott van még a Candy Crush, mely a világ szinte összes okostelefonján járt már, legalább egyszer.

Az egyik legjövedelmezőbb játéksorozat is a Microsoft kezébe került.


És akkor emeljünk még egy szót arról a bizonyos Game Pass-ről, mely a Microsoft ígérete szerint hamarosan az Activision Blizzard játékok jó részét is az "all you can eat" étlapjára tűzi. A szolgáltatás jelenleg 25 millió előfizetővel büszkélkedhet, és valószínűleg hamarosan sokkal többel fog, főleg, ha a havi párezer forintos előfizetői díjért cserébe a Call of Duty is elérhetővé válik.
Fontos, hogy a Microsoft megörökli a cégiórás súlyos etikai és jogi problémáit is, a botrányt kirobbantó állapotokat éveken át rejtegető Bobby Kotick vezérigazgató pedig várhatóan mégis távozni fog a cégtől. Bár a Microsoft bejelentése alapján még arról olvashattunk, hogy a helyén marad, a Wall Street Journal azonban megírta, hogy az üzlet sikeres lezárása után megválnak tőle, valószínűleg egy zsíros végkielégítéssel együtt. A vállalatok tehát megkezdték az együttműködést, de egyelőre a megszokott rendben, külön cégként folytatják, viszont az összeolvadás pillanatáttól kezdve az Xbox vezetője, Phil Spencer nek alá tartoznak majd.

A megállapodás azonban ebben az esetben sem elegendő a teljes sikerhez, azonban jóváhagyás esetén egy éven belül pecsét kerülhet a szerződésre.

2022. 01. 18

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.