2021. 09. 10

Saját videószerkesztőt kap az Office 365

Régi hiányosságot igyekszik pótolni a Microsoft, felvásároltak egy videószerkesztőtVideoszerkesztővel bővül az Office 365.

A Windows az elmúlt évek során szinte minden verziójában biztosított olyan alapvető segédszoftvereket, mint a kurzoros rajztechnikánkat próbára tévő Paint, a folytonos kodekhiánnyal és olykor a feliratkezeléssel is küzdő Media Player, de akadt zenelejátszó, hangrögzítő és más apróságok, melyek nyilván messze álltak a professzionális célszoftverektől, de szükség esetén azért mindig kéznél voltak. Ha ma videoszerkesztőt keresünk, akkor viszont aligha jut eszünkbe, hogy a Microsoft valójában erre is kínál beépített opciót, így most bejelentették a Clipchamp nevű app felvásárlását, melyet hamarosan minden Office 365 felhasználó megismerhet.

Sok kezdő videósnak adta meg az első lökést.


Egykor a Windowsba ágyazott szoftverek listáján egészen előkelő helyet foglalt el Windows Movie Maker is, mely egyszerűségének köszönhetően sokaknak segített elkészíteni az első szerkesztett videójukat, ezért a maga idejében egészen népszerű darabnak számított. Ma azonban hiába keresnénk a Start menüben, ugyanis a Microsoft 2017-ben megszüntette a támogatását, a helyét pedig a szimplán Videoszerkesztő néven futó megoldás vette át, mely mondhatni nem sok vizet zavar, és sokan talán még azt sem tudják, hogy létezik. Az alkalmazás népszerűtlenségével a Microsoft is tisztában volt, és bár egészen mostanáig nem törte magát, hogy vállalható alternatívát kínáljon, az online videós tartalmak elképesztő népszerűségét ők is nyilván szeretnék meglovagolni. Néhány napja be is jelentették a Clipchamp nevű videoszerkesztő app felvásárlását, amit éppen csak annyira dolgoznak majd át, hogy jól illeszkedjen az Office 365 irodai csomagjának kínálatába.

Minden féle és fajta tartalomhoz kínál eszközöket.


A Clipchamp valójában egy webes alkalmazás, mely bár kapott telepíthető változatot is, alapvetően a böngészőnkben fut, hatékonyabb működéséhez azonban a gépünkben dolgozó GPU-t is igénybe veszi. Ahogy az sejthető, a figyelmet megnyerő egyszerűséggel és ingyenesen használható alapfunkciókkal igyekszik magára irányítani, mely láthatóan bejött, hiszen a Microsoft meglátta benne a lehetőséget, mint az Office felhő alapú kiadásához kiválóan illeszkedő programot. Az egyszerűsége mellett természetesen nagyjából minden ma népszerű videós platformra fel van készülve, így már az első indításkor köszöntenek minket a TikTokra, YouTube-ra, Instagramra felkészített sablonok, melyek mellett azért megférnek az oktatási anyagokra, vagy kifejezetten videojátékokra és közösségi médiás hirdetésekre berendezett keretek is. Bár a szerkesztéshez és a befejezett munkák rendereléséhez a teljes gépünk erejét kihasználhatja, az ingyenes alapváltozat sajnos a kész video minőségénél meg fogja húzni az első határvonalat.


Ha 480p-nél jobb minőségű végeredményre vágyunk, akkor nagyjából 2600 Ft-ért tovább léphetünk 720p-re, melyhez jár korlátlan tárhely és egyéb kényelmi funkciók is, a 1080p-s lehetőséggel megtoldott Business csomag viszont már 5600 Ft-os havidíjért cserébe oldható fel. A Microsoft bejelentése tehát azok számára lehet érdekes, akik mostanáig nem igazán barátkoztak a komolyabb videovágó programokkal, Office 365 előfizetésük viszont van, így egy egészen letisztult, felhasználóbarát, de a lényeges funkciókat tartalmazó szerkesztőprogrammal tehetik meg az első lépéseket. A Microsoft szerint egy sablonvezérelt, feladatözpontú felhasználói élményt kapunk, mely mindenki számára elérhetővé teszi az alkotás lehetőségét. Ezt szűrők, egyedi stílusok, effektek és átmenetek készleteivel segítik, de ha valaki nem akar sokat bíbelődni, válogathat az előre elkészített stock anyagokból, melyekkel a lehető leggyorsabban kaphatunk kézhez kész videókat. Bár a program jóformán kérkedik az egyszerűségével, ez egy többsávos hang- és videószerkesztő, így a részletesebb munkát igénylő feladatok esetén is megállja a helyét.

Jelenleg önálló alkalmazás is elérhető.


A kész produkciót igény esetén, pár kattintással átirányíthatjuk a közösségi médiára, ez a felvásárlás tehát a Microsoft részéről egy időszerű felismerést követő lépésnek tűnik. Bár az app népszerűségéről nincsenek mélyreható statisztikai adataink, a CNBC úgy tudja, hogy 17 millió regisztrált felhasználójuk van, az érdeklődők száma pedig állítólag egy év alatt 54%-kal bővült, mely 390 ezer új vállalati ügyfelet jelent. Nem meglepő módon a legtöbb  frissen érkező érdeklődő a 9:16-os képarányú videókra vetette rá magát, melyek a TikTok, Instagram és más, zömében mobiltelefonon használt platformokon jellemzők és a legtöbb ilyen videót a közönség egyenesen ezekre az oldalakra töltötte fel. A beharangozó szerint az amatőr próbálkozók számára ugyanúgy kínál megoldásokat, mint az üzleti környezetben dolgozó ügyfeleiknek, és abból sem csináltak titkot, hogy olyan megoldáson is dolgoznak, mellyel a meglévő Clipchamp felhasználókból Microsoft előfizetőket faragnak. Arra is ígéretet tettek, hogy az extra opciók beépítése mellett a videók minőségén javítani fognak. Nem kizárt tehát, hogy a bővített változat megállja majd a helyét a klasszikus irodai alkalmazások között, és valószínűleg értékelhető alternatívája lesz a konkurencia ajánlatainak is, a macOS például tartalmazza a felhasználók számára ingyenesen elérhető iMovie programot, melynek nem jelent gond a 4K-s felbontás sem.

Az összetettebb munkáktól sem ijed meg, de a 4K csak az Office-os költözés után lesz elérhető.


Hogy mikor készülnek el az átdolgozott kiadással arról egyelőre nem nyilatkoztak, ahogy az sem teljesen egyértelmű, hogy a Clipchamp teljesen átköltözik-e az Office 365-be, vagy esetleg független opcióként megtartják az eredeti honlapon elérhető változatot is. Az Office 365 továbbra sem ingyenes, ha viszont a Clipchamp a jelenlegi formájában megszűnik létezni, akkor sok felhasználó szegényebb lesz egy korátozott, de mégiscsak ingyenesen használható szolgáltatással, a Windows viszont továbbra sem kap a jelenleginél jobban használható saját videoszerkesztőt.

2021. 09. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.