2020. 05. 25

A Huawei vs. USA - Amerika járhat rosszabbul?

Bár az Egyesül Államok nem lazít a gyeplőn, a Huawei nem tört meg az őket ért kereskedelmi korlátozások alatt, sőt, szerintük hosszú távon az amerikai gazdaság lesz az, ami komoly nehézségek elé néz. A Huawei magabiztos a vállalat jövőjét illetően.

Nem tudni mikor kerülhet pont az Amerikai Egyesül Államok, és a neves kínai telekommunikációs nagyvállalat Huwei elmérgesedett viszonyára, de az események sodrása a COVID-19 járvány alatt sem enyhült. A nagyjából egy éve tartó huzavona kereskedelmi embergóval indult, és bár a rendelet alkalmazását időszakosan pihenőidőkkel enyhítették, végül újabb szigorítások kerültek a pakliba, melynek nyomán a sajtó rendre a Huawei végnapjait emlegette. A helyzet azonban az, hogy a keleti tech-óriás nem egy nagyra nőtt start up kezdeményezés, és rendelkezik akkora befolyással, hogy találjon alternatívát fejlesztéseinek elkészítésére, legyártására és értékesítésére.

Kína és USA és a


Ahogy korábban írtuk, a Trump kormány, nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva eltiltotta az amerikai vállalatokat a kínai céggel történő kereskedéstől és mindenfajta együttműködéstől. Az USA részéről a Google tűnt a legnagyobb vesztesnek, aki hiába szerette volna szolgáltatásait továbbra is Huawei telefonokon látni, az intézkedés 2021. májusáig meghosszabbításra került. Ahogy azt akkor megírtuk, a kínai technológiai szereplők nagyon jól elvannak a belpiacos összefogásuknak köszönhetően, közös alkalmazásboltjuk és fejlesztőket támogató rendszerük pedig megfelelő támogatást biztosít tetemes felhasználói bázisuknak, melynek része a Huawei Mobile Services is.

Chipgyártás és 5G láncreakció

A Trump kormányzat azonban nem elégszik meg ennyivel, a Huawei ellehetetlenítése pedig valóban komoly következményekkel járhat. Mint komoly tényező a telekommunikáció területein, a Huawei eredetileg komoly részt vállalt volna az 5G mobilhálózathoz szükséges infrastruktúra nemzetközi kiépítésében is, ám az Egyesült Államokból érkező vádak miatt ez a terv komolyan sérült. A fejlett 5G-s bázisállomások telepítése nyilván zsíros üzlet lenne a Huawei számára, azonban a munkálatok már az exporttilalom hivatalos bevezetése előtt megakadtak. Egyes vélemények szerint ez nem kis mértékben köthető ahhoz, hogy az USA az 5G fejlesztések tekintetében lemaradásban lévő Intelt, és választott partnereiket szeretné előnyhöz juttatni.

Az Amerikai lobogó árnyékot vethet a tehcnológiai fejlesztések jövőjére?


Ausztrália már 2018 második felében úgy határozott, hogy a Huawei és a hasonló módon korlátozott ZTE, nem vehet részt az 5G-s hálózat kiépítésében. Emiatt az ország második legnagyobb netszolgáltatója a TPG Telecom, 2019 januárjában felhagyni kényszerült az új hálózat kiépítésével. Ennek oka, hogy a munka a Huawei eszközparkjára épült, a korlátozás miatt azonban nem volt lehetőségük a folytatásra. A társaság 2019-es első negyedéves jelentése szerint 76%-os nyereségcsökkenést könyveltek el, mely Huaweiblog.hu szerint a leállított 5G fejlesztéseknek tudható be. Ezt követően Új-Zéland hasonlóképp járt el, és korábbi 5G-s tesztjeik ellenére végül mégis a Huawei kizárása mellett döntött.

Nemzetközi helyzetté fokozódik...

Ez annak a döntéssorozatnak következő pontja volt, mely az öt országot partneri viszonyban összekötő hírszerzői szövetség, az Öt szem (Five Eyes) tagjai hoztak meg. A társulás Ausztráliát, Nagy-Britanniát, Kanadát, Új-Zélandot és az USA-t tömöríti. A Trump hivatal tavaly áprilisban felkérte a többi országot, hogy utasítsák el a Huaweit, és szüntessék be velük az együttműködést. A tagok válasza természetesen nem volt egyöntetű, hiszen a diplomácia itt erős szerepet játszik, az USA ráadásul finoman szólva nyomást gyakorolt az Egyesült Királyságra, ugyanis kilátásba helyezte kizárásukat a szövetségből. Az Egyesült Királyság végül, a „kint is, bent is” elvét alkalmazva, teljes tiltás helyett szigorúbb szabályokat és korlátozott hozzáférést hirdetett, de teljesen nem zárta ki a Huaweit. Ez végeredményében szerény vigasz, mivel a Huaweinek „magas kockázatú beszállító” minősítés mellet csak kis szelet jut a Briteik tortájából.

Az USA döntené el, mely szem mikor pisloghat?


A legutóbbi csapás a Huawei, és a neves chipgyártó TSMC együttműködését érte. Az USA egyedi engedélyekhez és szigorú feltételekhez köti az együttműködést, ezek hiányában azonban egyértelmű a helyzet, és érthetetlenül komoly érvágás az amerikai gazdaságnak. A TSMC a legnagyobb az ismert bérgyártók sorában, a Huawei pedig a második legnagyobb partnere volt közvetlenül az Apple után, az 5G-s fejlesztéseket illetően azonban állítólag az első helyen állt. Érdekesség, hogy konkrétan az USA gazdasági növekedésért felelős államtitkára közölte, hogy a TSMC bevételének 10-12 százaléka Kínához köthető, annak legnagyobb része pedig a Hauweihez. A hírek szerint az új lapkák és fejlesztések gyártásához a Samsung és az SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) gyártósorait vennék igénybe.

A Huawi számára nem tűnik ködösnek a jövő


Mint kiderült, már nem csak amerikai cégekre vonatkoznak az előírások, ugyanis minden olyan termék, amiben az USA-hoz köthető szabadalom van, szintén azonnali tiltólistás, tehát a helyzet hivatalosan is nemzetközi szintre emelkedett. A Huawei természetesen nem hagyja szó nélkül az eseményeket, korábban például kétszínűnek nevezte a Trump kormány politikáját, hiszen egy szivárgás szerint pont ők tervezték megfigyelésre használni a Huawei technológiáját. Legutóbb a Bloomberg megkeresésére Andy Purdy, a cég amerikai delegációjának biztonsági vezetője reagált. Állítása szerint hamarosan teljes mértékben túljutnak a nehézségek miatt kialakult helyzeten, azonban véleménye szerint az Egyesült Államokre nagy mértékben ránehezedik majd a korlátozás okozta gazdasági fordulat. Purdy szerint a technológiai iparra globális szinten is kihatnak ezek az események, emiatt pedig az Államokban is rengetegen veszthetik el állásukat.

Mivel rengeteg amerikai vállalattal voltak üzleti viszonyban, ezek a beszállítók és partnerek hatalmas bevételtől eshetnek el, a Huawei pedig sajnos kénytelen lesz érdekeltségeit Kínába telepíteni, ezek az együttműködések tehát végérvényesen megszakadnak. Felmerült ugyanakkor az is, hogy Kína kormánya is reagálhat az amerikai szankciókra, és hasonló válaszlépéseket eszközölhet. Ez érintheti az Apple-t és még sok más olyan céget, melyek egészen idáig Kínában gyártották termékeiket. Az eladásokról nem is beszélve, hiszen Kínában bár hatalmas jelentőséggel bírnak a lokális vállalatok, az amerikaiak komoly piactól eshetnek el, ha a kínai kormány a bezárkózás mellett dönt.

2020. 05. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.