2019. 06. 19

A hallhatatlanság ára - i9-9900K/RTX2080Ti/DARK BASE 700 teszt

Egy újabb hét, újabb konfiguráció, túl az egymilliós határon.

Ez a hűvös torony, maximum akkor fog zajongani, ha véletlenül felborítjuk.


A vásárlók közt továbbra is rendkívül népszerűnek számítanak az Intel, és az Nvidia csúcskategóriás hardverei, és láthatóan vannak felhasználók, akit nem hatnak meg az AMD ünnepelt újdonságai. Úgy néz ki, hosszú évek után az AMD végre nem csak utoléri, de le is hagyja az Intelt gyártástechnológia, és teljesítmény szempontjából egyaránt. Annak aki viszont most vásárol ilyen kaliberű számítógépet, nem biztos, hogy a Ryzen a legizgalmasabb választás ha asztali processzorról van szó, az RTX széria csúcsmodelljénél pedig aligha van most ütősebb VGA a piacon. A nyers erő csak az egyik szempont, hiszen aki maga válogatja ki az alkatrészeket, az megteheti, hogy esztétikai szempontokat is figyelembe vegyen. Aki a fényárban úszó összeállításokat kedveli, az jóformán minden alkatrészből találhat RGB ledekkel felcicomázott darabokat, de akár szabályozható fényforrást is vehet a gépházba. Utóbbi kicsit kilóg a kompozícióból, viszont a lényeges komponensek egytől egyig minőségi darabok, így az végeredménnyel bárki elégedett lenne.

BE QUIET! DARK BASE 700

Minőségi anyaghasználat, tágas, jól szerelhető, és mindenek előtt rendkívül csendes.


A sort mindjárt az erőműnek otthont adó házzal kezdjük, ami jóformán teljesen kompromisszumoktól mentes választás. Erre akkor is könnyedén következtethetnénk a nagyjából 56 000 Ft-os vételárból, ha nem ismernénk a BE QUIET! megbízható termékeit. A Dark Base 700-as nagyjából két éve jelent meg a piacon, a Dark Base 900-as széria monstrumainak kisebb testvéreként. A jóval barátságosabb 519 x 544 x 241 mm es dimenziókkal rendelkező torony azért még így sem aprócska, ám aki egy jól szellőző, rendíkívül csendes és könnyen szerelhető házra vágyik, amiben a méretesebb léghűtés beszerelése sem akadály, az mindent megkap a pénzéért. Az előlap és a tető is szálcsiszolt alumínium, előbbi viszont nem ajtós, így a ventilátorok beszereléséhez le kell pattintanunk a lemezt. A front panelen a két USB 3.1 Type-A és egy Type-C mellett, a power és reset gombokat, illetve a kötelező 3.5-es headset csatlakozókat találjuk. Viszont jutott még hely egy RGB kapcsolónak, és egy négy lépcsős ventilátorszabályzónak is. A hátoldalon, a függőleges videokártya elhelyezésének lehetősége ami említésre méltó.A tágas belső térben megtaláljuk 2x3 csatornás vezérlő elektronikát, ami a ventilátorok és a világítás szabályozását teszi lehetővé. Összesen nyolc 120/140 mm-es ventilátor fér be, ebből egyet már gyárilag beépítettek. CPU hűtővel 180, VGA-val pedig 430mm-ig nyújtózkodhatunk.

INTEL CORE i9-9900K 

K jelölési 8 magos szörnyeteg, tuningra éhesen.


Az Intel 9. generációs procasszora vaskos ára ellenére népszerű, illetve visszatérő szereplője az Intel alapú konfigurációknak, hiszen alapból is bivalyerős, tuning bevetésével pedig megláthatjuk a benne rejlő extrém mértékű erőtöbbletet. Ahogy azt már korábban megemlítettük, az AMD Ryzen 3000 termékpalettája júliusban megérkezik a boltok polcaira, köztük egy még komolyabb teljesítményt ígérő CPU-val, ugyanakkor a Coffe Lake kódnevű i9-es egy igazi szörnyeteg, és jelenleg minden más asztali processzort lazán maga mögé utasít, akár játékról, akár nagy számításigényű munkafeladatokról van szó. A 8 mag egyenként 3.6Ghz-es alap órajelen üzemel, 16 szálon dolgozik, a Boost órajel pedig 5.0Ghz-lehet. Ha minden maggal szeretnénk stabilan magas frekvenciát elérni, akkor jól választottunk, a K jelölés a szorzózármentes processzorokat jelzi. Vásárlás előtt érdemes odafigyelni erre, hiszen ha nem tervezzük a processzor túlhajtását, az alapváltozattal megsórolt összeget erősebb videokártyára, vagy más hardverelemekre fordíthatjuk. A fogyasztás a gyártó ígérete szerint 95W, de ezt ne vegyük készpénznek, a nagy teljesítmény nagy áramfelvételt is jelent, efelől ne legyenek kétségeink. Az ára nagyjából 170 000 Ft, a cikk elkészültekor viszont akciós, így 162 000 Ft-ért beszerezhető.

ASUS ROG MAXIMUS XI CODE

CPU, RAM, VGA, mind a maximumon


Az Asus prémium kategóriás alaplapját szintén ismerősként köszöntöttük. Az árát és felszereltségét megnézve nehéz elhinni, de van még drágább darabja is a Maximus szériának, ám komoly különbséget aligha tapasztalhatunk, így aki egy strapabíró, tuningra tervezett alaplapra vágyik, az aligha nyúlhat mellé az Asus páncélba burkolt eszközével. A 1151-es foglalat már jó ideje velünk van, de a Z390-es chipset csak a 8. és 9. generációs Intel processzorokkal működik együtt. Az impozáns látványt nyújtó fém és műanyag borítás, szinte a teljes nyomtatott áramkört lefedi. Az elsőre is megkapó dizájn értéken túl a hűtésben és védelemben is jelentős szerepet vállal, ráadásul még a PCI Express portokat is körülöleli, ügyelve rám hogy a kártyák eltávolítása akadálymentes legyen. A csatlakozóval bőségesen eleresztett I/O panel természetesen szintén beépített há
tlappal rendelkezik, tés többek között ROG SupremeFX 8-channel S1220 codec-kel támogatott nyolc csatornás hanggal, két wi-fi antenna csatlakozóval, és egy hasznos érdekességgel. A hátlapra helyezett két kapcsoló egyike a BIOS-t álíltja alaphelyzetbe, a másik a CMOS törlésére szolgál, így a kísérletező kedvű játékosok és tuningolók egy mozdulattal visszanyerik az alapveálításokat a további próbálkozásokhoz. Természetesen az integrált LED-fal egy karácsonyfával vetekedő fényárt ad, hacsak ki nem kapcsoljuk. A BIOS a kezdők számára átlátható lesz, a szakemberek számára pedig szerteágazó és aprólékos beállításokat nyújt. Az elmúlt hetekben némi árcsökkenést is produkált, jelenleg nagyjából 124 000 Ft-ért elérhető.

BE QUIET! DARK ROCK 4 PRO 

Talán a legjobb léghűtés ami elérhető


Deja vu! Mondhatnánk, ám meglepetésre aligha van okunk. A Be Quiet! ebben az árketegóriában aligha kérdéses választás, a Dark Rock 4 Pro pedig talán a leghatékonyabb léghűtő, amit választhatunk. A CPU-val érintkező talptól hét darab, 6mm átmérőjű csövecske szállítja el a hőt, a kétszer 42 aluminium bordához. A légterelést két Silent Wings 3 végzi, belül egy 135mm-es, kívül pedig egy 120mm-es pörög. Bár a hőleadó tömb igen masszív, a gondos tervezésnek köszönhetően felszerelésnél nem ütközik majd a foglalat környékén helyet foglaló alkatrészekbe. A 24.4 dB, a korábbi modellhez mérve visszafogottabb zajszintet jelent, miközben a hűtés hatékonysága nem csökkent észrevehető mértékben. A ház kiválasztásánál ügyeljünk rá, hogy valóban termetes darabról van szó, ami esetünkben nem jelentett problémát, mindenki más ezeket a méreteket vegye figyelembe: 163mm-es magasság, 136 mm-es szélesség, és 124 mm-es mélység. A fagyos szívű óriás nagyjából 24 000 FT-ért kapható.

KINGSTON 2X16GB DDR4 3600MHZ HYPERX PREDATOR HX436C17PB3K2/32

A processzorhűtő és a videokártya árnyékában amúgy is alig látszódna az RGB megvilágítás

A Kingston az egyik, ha nem a legismertebb memóriaegységeket gyártó cég, melynek neve az évek alatt egybefort a megbízhatósággal. A C17-es időzítéssel ellátott, Prémium kategóriás tuning memóriából, két 16GB-os modult tartalmazó kitet választott a vásárló. Ez bőven túlteljesíti az átlagos igényeket, a 32GB pedig még a maximalista játékosoknak is jó darabig elegendő mozgásteret biztosít. A 3600Mhz-es frekvencia ilyen hardveres környezetben gond nélkül tartható, és mivel az alaplap természetesen támogatja az Extreme Memory Profile-t (XMP), nem lesz nehéz dolgunk a RAM képességeinek kihasználásában. Ha rászánjuk az időt, a piacon köülnézve találhatunk konkurens termékeket, amik azonos teljesítményt valamivel alacsonyabb áron kínálnak, ám itt nem tekintélyes külöbségről van szó, a 110 000 Ft-os kiszerelés esetén néhány ezer Ft-os árkülönbség pedig elhanyagolható. A vaskos árért cserébe a gyártó egyik elsőosztályú és garantáltan hosszú élettartamú moduljait kapjuk, ám a sok világító alkatrész között meglepő, hogy ez egy RGB mentes változat, ami árban nagyjából a világító konkurensek mellett foglal helyet.

ASUS RTX2080 TI 11GB GDDR6 ROG-STRIX-RTX2080TI-11G-GAMING

A legütősebb Tuning Turing, és még a LED-ek sem maradtak le


Kétségtelen, hogy aki ma high-end PC-ben gondolkodik, annak a videokártyáért kell leginkább a zsebébe nyúlnia. Az Nvidia ugyan már megszellőztette terveit az RTX széria feljavított példányaival kapcsolatban, a Turing széria jelenleg legerősebb darabját azért még ne temessük. A ROG STRIX szériát a játékosok igényeire szabta az Asus, és bár más gyártóknál elérhető a típusból néhány fokkal izmosabbra húzott változat is, a túlhajtásra tervezett kártya nem áll útjába annak, hogy kihozzuk belőle az elérhető maximumot. A hűtést is a tuninghoz igazították, a masszív kiterjedésű hűtőfelület konkrétan 2.7 kártyahelyet követel magának, és a VGA minden lényeges pontját lefedi. A leadott hőt, a megszokottnak is nevezhető 3 ventilátoros rendszer űzi el. Az egyenként 88mm-es átmérőjű légterelők átestek némi optimalizáción, így terhelés alatt is próbálnak halkabbak lenni az előző generációs változatoknál, és erre még rásegít az IPX5-ös védelem is, amit a por letapadását gátolja. A műanyag burkolatba építve Aura Sync-kompatibilis RGB LED-eket találunk, a hátoldalon pedig a hozájuk tartozó kikapcsológombot. A GPU-ban rejlő nyers erőért 4352 CUDA mag, illetve az 1350 Mhz-es alap és 1665 Mhz-es Boost órajel felel. Az alaplap és a processzor is túlhajtásért kiált, a szükséges tápellátást 2x8 tűs csatlakozóval biztosíthatjuk, amennyiben legalább egy 650W-os egységet választunk. Fedélzeti memóriából 11GB GDDR6 áll a rendelkezésünkre, melynek effektív órajele 14 GHz, és 352-bites adatbuszt használ. Az aktuális csúcsteljesítmény általában nem mikro éretben érkezik, az Asus kártyája például 305 x 130 x 54 mm-es. Kijelzők csatlakoztatásához HDMI 2.0b-ből és DisplayPort 1.4-ből is két-két darabot kapunk, illetve a VR eszközök számára még egy USB Type-C is elérhető. Sokan árhzuhanásra számítanak az új kártyák érkezésével, ám amíg ez kiderül, nagyjából 450 000 Ft-ért juthatunk hozzá.

BE QUIET! 850W DARK POWER PRO MODULAR BN253

Nagy teljesítmény, hatékonyság, moduláris felépítés, és persze tökéletes csend


A vásárló különös bizalmat szavazott a Be Quiet! termékeinek, így a ház és a processzorhűtő mellett a tápegység is ebből a családból származik. A választással felesleges lenne vitatkozni, és az is látható, hogy biztosra ment, hiszen nem csak a márka, de a kategória sem volt mindegy. A 68 000 Ft-környékén mozgó 850 wattos erőmű, 80+ hatékonyságú és egyensesen Platinum minősítéssel bír. A garantáltan stabil feszültségetm moduláris kialakítás keretében biztosítja, bár valamiért a 24 tűs főcsatlakozó fixen rögzített, ami okozhat némi kényelmetlenséget szereléskor, vagy tisztításkor, de ez az apróság talán megbocsátható. Egy tucatnyi, minőségi haisnyázással védett, hengeres kialakítású kábelekbőlgazdálkodhatunk, melyek egyszerre is is elférnek a tápegységre kötve. Szimpatikus, hogy a töbnyire már csak egyes ventilátorok által igényelt molex csatlakozó, teljesen önálló kábelt kapott. SATA-hoz nyolc csatlakozónk lesz, három kábelen elosztva és nem lesz gondunk a kábelek hosszával sem, a leghosszabb közülök 10 cm híján egy méteres. A BN253-as kódnevű erőmű nem csak ereje és megbízhatósága miatt érdekes, mivel néhány extra funkciót is kínál. Ha a tuninghoz egyesítenánk a négy részre bontott 12 voltos ágat, azt egy jumperrel, vagy akár a gép hátlapjára rögzíthető kis kapcsolóval is megtehetjük. A tesztek szerint erre csak ritka esetben lesz szükség, mivel az egyes ágak külön-külön is nagyon jól terhelhetők. A csomagban találunk négy kábelt, ezekkel pont ennyi rendszerhűtő ventilátort lesz képes szabályozni, amennyiben a saját hőmérséklete indokolná ezt. A saját 135mm-es SilentWings3 ventilátora folyadékos siklócsapágyazással dolgozik, hatékonyan és szinte némán üzemel, a percenként mért optimális fordulatszámot 250 és 1500 között alakítja. A belsőt amúgy az FSP gyártotta, de nem egy átmatricázott termékről van szó, a tápegység kívül-belül egyedi darab.

SAMSUNG 250GB 970 EVO PLUS MZ-V7S250BW M.2 PCIE SSD

Az EVO és PRO széria kéz a kézben igyekszik megtartani a prémium kategóriában elfoglalt helyét


Jöjjenek a háttértárak. A rendszermeghajtók feladatait már hosszú ideje SSD-k látják el, hiszen az olcsóbb konfigurációk is megtáltosodnak, a komolyabb gépek esetén pedig szóba sem jöhet, hogy a merevlemezek fordulatszámára és olvasófejére hagytakozzunk. Az SSD-k forradalmának, és a Samsung innovációinak köszönhetően a piacon kapható egyik legmegbízhatóbb típusról van szó, amit 25 000 Ft körül be is szerezhetünk. Az elődmodellekhez képest a megbízhatóság, strapabíróság fejlődött sokat, ami közel a duplájára emelkedett, szemben az adattovábbítás sebeségével, ami nőtt ugyan, de visszafogottabb mértékben. Az PCI Express 3.0 x4 csatoló sebességét azért így is lesz alkalmunk kihasználni, az NVMe 1.3-as vezérlőnek és az M.2-es slotnak köszönhetően. A 970 EVO Plus meghajtók válaszoltak a konkurencia kihívására, és az előző modellekben alkalmazott 64-rétegű 3D TLC NAND Flash lapkákat, 96 rétegű változatra cserélték. Az olvasási sebesség maximum 3500 MB lehet másodpercenként, míg az írás ideális esetben 2300 MB/másodperc.

SAMSUNG 2TB 860 EVO

Ezt is megértük! 2TB-os SSD-ről kényelmes lesz játszani


A másodlagos háttértár ezúttal szintén nem merevlemez, hanem ismételten a SAMSUNG EVO sorozatú meghajtója. Igaz, hogy ez egy korábbi modell, és abból is SATA III-as csatlakozást használó változat, viszont 2TB kapacitással bír. Ha a sebesség miatt aggódnánk, nem érdemes. A játékok ugyan profitálnak a mozgó alkatrészt mellőző technológiából, ám a legtöbb teszt arról árulkodik, hogy a modernebb chipekkel és a fejlettebb csatlakozóval lefaragható sebességkülönbség nem olyan mértékű, ami érezhetően gátolná a játékélményt, így nem fogunk megőszülni, míg a töltőképernyőt bámuljuk. Az olvasási sebesség 550, az írási pedig majdnem ugyanennyi, 520 MB másodpercenként. Lassan hozzászokunk, hogy villámgyors SSD-ből is elérhetők a több TB-os változatok, ám a barátságos árakra ebben a kategóriában még várnunk kell. A Samsung termékért jelenleg 98 000 Ft-ot kell leszurkolnunk.

Éjszakai műszak

Függönyöket behúzni, redőnyt leengedni, villanyt lekapcsolni


Ideje lekapcsolnia villanyt, és beindítani a gépet. Utóbbiból alig hallunk valamit, szinte csak a ledek fénye jelzi, hogy aktív lett az erőmű. A teszteknél fellépett némi technikai probléma, a játékmenet rögzítéséhez használt külső AverMedia eszköz megmakacsolta magát, és nem akart Full HD-nál magasabb felbontást produkálni. A masina mégsem maradhatott tesztkörök nélkül, így ezúttal be kellett érnünk az 1920x1080-as felbontással, az elérhető legmagasabb beállítások mellett. A konfigurációban rejlő erőt ezzel még bőven nem használtuk ki, de kiindulási alapnak azért megteszi, a változatosabb összképért pedig 5 játékot is kipróbáltunk.

Assassin's Creed Odyssey

A Witcher 3 talán a legjobb dolog, ami a sorozattal történhetett


A Ubisoft az utóbbi években ráérzett arra az irányra, amivel képes új életet lehelni a bérgyilkosok rendjének sok éve zajló történetébe. A bejárható világ még sosem volt ilyen hatalmas, az ókori görög vidéket pedig igazi élmény bebarangolni. Ami a játék optimalizációját illeti, láttunk már jobbat, de szerencsére az üvagablakos oldallap mögött egy RTX 2080 Ti világít. A videokártyára jellemző stabilitás jól megmutatkozik az itt látható kerek számokban. Az átlag FPS kiegyensúlyozott 100 képkocka volt másodpercenként, a legizzasztóbb pillanatban pedig csak 20 FPS-t zuhant a teljesítmény, és volt, hogy a 130-at is élérte.

Dirt Rally 2.0

Ez nem egy arcade játék, aki könyned száguldozásra vágyik, jobb ha nem fizet be erre a versenyre


A Codemasters számos versenyjátékot jegyez, elég csak a nagy múltú Colin McRae nevére gondolni. A széria utódjának legújabb epizódja kellemes látvány mellett nyújt kihívást nyújtó vezetési élményt. A teljesítményre itt stanilan 100 FPS fölött maradt, a trükkös kanyarok bevételét tehát semmi sem akadályozta meg. A legrosszabb esetben is 126 FPS-t kaptunk, az átlag pedig 153 volt. Itt már nem olyan szép lekerekítettek az értékek mint az Assassin's Creed esetében, viszont mindössze 4 FPS-en múlott hogy elérjük a 200-at.

Far Cry: New Dawn

Ilyen színes még sosem volt a világvége


Az utolsó három tétel különféle világvége forgatókönyveket jelenít meg, a realisztikus megközelítástől, egészen a bazári hangulatba hajló pusztítóhadjáratig. Valahol a kettő között áll a Far Cry 5-öt továbbgondoló New Dawn, ami színpompás tájakkal, és szintlépős rendszerrel igyekszik feldobni a sokszor látott alaphelyzetet. Egészen meglepő, de a képkockaszám egészen 85-ig is lezuhant, ám átlagban mg így is 111-es értéket kaptunk. A maximális képkockaszám 182 volt másodpercenként.

Metro Exodus

Végre kiszabadulunk a nyirkos alagutakból, bár úszni azt nem tudunk.


A szikárabb valósághűbb megközelítést a Metro sorozat harmadik epizódja képviseli. A történet ugyan a tudományos fantasztikum elemeivel dolgozik, de a túlélésre és az emberi drámára is nagy hangsúlyt fektet, hősünk pedig nem egy Terminator. A hangualtos vonatúttal megbolondított felfedezőtúránkon változatos helyszíneket látogathatunk meg, a fagypont alatti területektől, a forró sivatagon át, gazdag zöld növényzettel borított erdőségekig. Az Exodus egyértelműen a felhozatal egyik legszebb darabja, ami korábban is híres volt látványos megoldásairól. Mivel fejlesztéskor alapvetően az Nvidia eszközeit, és azon belül is az RTX szériát részesítették előnyben, a teljesítménnyel nem sok problémánk volt. egy gyengébb pillanatában ugyan benéztünk a 100-as határ alá, ám az átlag még így is egy kellemes 150 FPS volt, a maximum pedig kereken 200 képkocka lett.

Rage 2

Félistenként pusztíthatunk


Végül jöjjön a totális őrület. A Rage 2 mindent háttérbe szorít, hogy teret adjon a féktelen akciónak. A történetről sajnos hamar kiderül, hogy alig van benne szufla, viszont lövöldözés még talán nem volt ennyire szórakoztató. A grafikai motor összességében nem generációjának legszebbje, de komoly optimalizációs gondokkal sem küzd, így a minimum képkockaszám sem zuhant 126 alá. A 196-os maximumu FPS igazából nem is számít, hiszen átlagban 153-at kaptunk, amivel 144HZ-es monitorunkat könynedén kihasználhatjuk. Kár, hogy ja játék nem kapott multipalyer módot, azon belül is kooperatív lehetőséget, ami megnövelhette volna az időtállóságát. Igaz, a Doom Eternal érkezésével talán még úgy is megfeledkeznénk róla.


A hallhatatlanság ára?

Kétségtelen, hogy eza konfiguráció is tartalmaz olyan elemeket, amiket egy költséghatékonyágra törekvő vásárló azonnal lecserélne. Az i9-9900K processzor teljesítménye indokolatlanul magas ha csak videojátékokban gondolkodunk, ám jó párt alkot az RTX2080Ti-jal, hiszen bármennyire is költséges perifériákról van szó, időtállóbb egységet alkotnak, mint egy mostani középkategóriás összeállítás. Az alaplap és a tápegység láttán mind a tíz ujjunkat megnyalhatjuk, feszültségingadozással, vagy teljesítményt érintő gondokkal aligha számolhatunk, hiszen itt nem csak az extra funkciókat, vagy a gyorsaságot fizetjük meg, de azt is, hogy az elvárt stabilitás és tuningolási potenciál mellé kiterjedt élettartamot is kapjunk. A legszimpatikusabb szempont mégiscsak a csend. Aki nem kíván komprumisszumot kötni, az jól jár ezekkel a termékekkel, hiszen külön és együtt is elhanyagolható zajszintet produkálnak, terhelés alatt is. A képből talán csak a ráadás ledszalag lóg ki egy kicsit, ám az a házban hátrébb is elrejthető, így direkt megvilágítás helyett visszafogottabb derengést is elérhetünk vele. A bemutatott számítógép jelenleg 1 047 339 Ft, és IDE kattintva elérhető áruházunkban. Ha az alapokkal elégedettek vagyunk, de változatatnánk, természetesen néhány gombnyomással hozzáadhatunk, vagy lecserélhetünk bármilyen összetevőt.

KD - PCX

2019. 06. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.