2021. 09. 07

A Gigabyte néhány esetben visszaadja a hibás tápok árát

Az alacsony minőségű termékek miatt kisebb botrány volt kialakulóban, mely már kezdett a fejükre nőniTöbb is kigyulaldt, volt amelyik leégette a videokártyát is.

Még augusztusban kapta fel a sajtó a hírt, mely az alaplapjai és videokártyái miatt közismert Gigabyte felemásan sikerült tápegységeiről szólt. Az egyre nagyobb számban összegyűlt vásárlói panaszokat ekkor szakértők és tesztoldalak is alátámasztották, és a kezdetben ignoráns vállalatra akkora nyomás nehezedett, hogy végül elismerték a problémát és előre léptek az ügyben.


Ha tápegységről van szó, nem feltétlenül a Gigabyte neve jut először eszünkbe, pedig valójában vannak jól sikerült és megbízható modelljeik, melyek az alkatrészek minősége és működésük stabilitása miatt jogosan gyűjtöttek be elismerő kritikákat. Sajnos a GP-P750GM és GP-P850GM nem tartoznak ezek közé, még akkor sem, ha vannak olyan vásárlók, akiknél történetesen egy-egy hibátlan darab landolt, mely jelenleg is stabilan teljesít. Az összesített visszajelzések ugyanis azt mutatják, hogy akik ezek valamelyikét választották, sok esetben akkor jártak a legjobban, ha már kibontáskor egy használhatatlan példánnyal találkoztak amit egyszerűen visszaküldhettek, mivel a visszajelzések szerint egyáltalán nem ritka, hogy a tápegység egy robbanás kíséretében mondta fel a szolgálatot, olykor magával rántva a pokolba más értékes alkatrészeket is. A Newegg.com-on a termékek vásárlói bőségesen ellátták értékelésekkel a 850 és 750 wattos modelleket, az utóbbi estében pedig a 305 vásárlónak több mint a fele a lehető legrosszabb értékelést adta rá, a már említett két hibajelenség valamelyikére hivatkozva.


Ilyen meghibásodási aránnyal viszonylag ritkán találkozni, így felmerült a lehetőség, hogy egyes régiókba teljes szállítmányok érkezhettek gyári hibás termékekből, a Gamers Nexus és más ismert tech-oldalak, illetve video csatornák pedig hónapokat áldoztak az eset felderítésére, mely sajnos lehangolóbb eredményt hozott, mint azt kezdetben sejtették. Ezek a modellek nem pusztán gyári hiba következtében kerültek így forgalomba, mivel a szétszedett termékek olcsó és rossz minőségű alkatrészekből voltak összeállítva, így teljesen véletlenszerű, hogy egyik vagy másik modell milyen hosszú élettartamra számíthat. A vizsgálatok során felrobbanó és szikrákat hányó PSU-k több csatorna saját felvételein is megtekinthetők, és mint kiderült, a GN sajnos az egyik tesztpadon használt RTX 3080 kártyának is búcsút inthetett. A tesztelők és a sajtó, a panaszos ügyfelekkel a háta mögött közösen kezdett nyomást gyakorolni a Gigabyte-ra, aki kezdetben dühítően elutasító volt, végül nagy nehezen egy nyilatkozatot tett közzé. Ebben azt közölte, hogy a problémát a beépített OPP Protection, vagyis a túlzott terhelés elleni védelem hibája okozza.


A tapasztalatok szerint az OPP és OCP védelem túl magasra lett kalibrálva, emiatt a két tápegység 150%-os terhelés esetén hajlamos a már említett robbanással reagálni. A Gigabyte redukálta az eredetileg 120% és 150% közé kalibrált határértéket, és állítása szerint 110% és 120% között a két termék tökéletesen alkalmas lesz a mindennapi használatra. A közleményükben hozzá teszik, hogy „a bejelentett problémák csak hosszú ideig tartó extrém terhelés esetén jelentkeztek, melyek általános, reális körülmények között nem jellemzőek”. Mondanunk sem kell, hogy ez a hozzáállás nem hatott valami megnyugtatóan, viszont azt is bejelentették, hogy a meghatározott sorozatszámmal ellátott modellek tulajdonosai számára hajlandók cserét biztosítani az újrakalibrált változatokra. Ez valóban előrelépés volt, ám a többség szerint az OPP védelem finomhangolása nem egészen jelent teljes megoldást az indokolatlanul alacsony minőségű tápegység vásárlóinak, azonban a Gigabyte kitartott amellett, hogy odafigyelnek termékeik minőségére, így a GP-P850GM and GP-P750GM esetében sem indokolt a termékek cseréje, a visszahívásuk pedig még kevésbé.
Ez természetesen érthető, hiszen egy teljes termékvonal visszahívása elképesztő anyagi és logisztikai terhet jelent, főleg abban az esetben, ha ez valóban nem teljesen indokolt, azt ugyanakkor várhatjuk, hogy esetleg elismerjék a sorozat sajnálatosan alacsony minőségét.

A szerencsések pénzvisszafizetést kaphatnak.


A Gigabyte azonban időközben javított a vásárlói kompenzáción, ugyanis már nem csak cserét, de akár pénzvisszafizetést is kínál. Ehhez egy külön terméktámogatási lapot hoztak létre, melyen jól látható, hogy a GP-P750GM esetében kizárólag az SN20243G001301 és SN20453G025430 szériaszámok közé eső termékek, a GP-P850GM-nél pedig az SN20343G031011-től SN20513G022635-ig tartó modellekel kérvényezhető az ügyintézés. Üröm az örömben, hogy pénzvisszafizetés kizárólag a hivatalos Gigabyte partnerektől származó tápegységek esetén kérvényezhető, ellenkező esetben továbbra is csak cserét biztosítanak. A részletekért és az érintett vásárlóknak regisztrációért a hivatalos terméktámogatói oldalra érdemes kattintani, ám jelenleg nagyon úgy tűnik, hogy a termékvonalnak csak egy bizonyos részéért vállalnak felelősséget, továbbá csak amerikai és kanadai ügyfelekkel tárgyalnak. Mindenesetre azt látva, hogy figyelmen kívül hagyják a két tápegységről született részletekbe menő kritikákat és a tényt, hogy alacsony minőségű alkatrészeket használtak, illetve azt, hogy milyen nehézkesen kezelték a helyzetet, valószínűleg nem csak Amerika az, ahol a vásárlók alaposabban utána járnak majd, mielőtt egy Gigabyte tápegység mellett tennék le a voksukat.

Szomorú ez a hozzáállás, hiszen a Gigabyte számos nagyszerű termékkel jelentkezett már és tápegységei között is találni kifejezetten igényes, sőt, a felső kategóriában is joggal szereplő darabot, kár lenne ilyen hanyag módon elrontani a közönség beléjük vetett bizalmát.

2021. 09. 07

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.