2020. 07. 07

5G-s gyorsulás? Hálózati fejlesztések Magyarországon

A mobiltechnológia új generációjáról, és magyarországi 5G szolgáltatás helyzetéről szólt a BME legutóbbi online konferenciája Távközlésben jók vagyunk

A koronavírus járvány számos váratlan helyzettel szembesítette a világot, ám a nehézségek mellett valójában több területen is komoly fejlődést indukált, mely elsősorban az információtechnológia számára jelentett komoly előrelépést. Részben ezt a kérdéskört tárgyakta az az ipari 5G technológiával foglalkozó konferencia, mely a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának (BME FIEK), valamint Villamosmérnöki és Informatikai Karának (BME VIK) együttműködésével zajlott le június 11-én.


Az „Ipari 5G technológia és a jövő gyára” címen megtartott virtuális eseményen jelentették be azt is, hogy idén ősszel elstartol a Műegyetem saját 5G hálózata is, melyről Charaf Hassan, a BME VIK dékánja elárulta, hogy az intézmény teljes terültét lefedő szolgáltatáshoz szükséges 20 MHz-nyi frekvenciasávot a Vodafone adja, míg az infrastruktúra kiépítését az eszközöket a Nokia biztosítja. Mint kiderült, a két vállalat majdnem teljesen térítésmentesen segíti a rendszer létrehozását, és mivel mindketten hosszabb ideje a FIEK partnerei, a Nokia megelégszik a költségek töredékével, a Vodafone pedig csatlakozhat az egyetemen induló kutatási és fejlesztési programokhoz.


Charaf Hassan arról is beszélt, hogy Magyarország távközlési hálózata egyértelműen az élvonalba tartozik, példaként pedig a távoktatás bevezetésének gyors és zökkenőmentes lebonyolítását hozta fel. A VIK márciusban az ország különböző helyszíneiről bejelentkező 2650 fő részvételével, mindössze tíz nap alatt állt át digitális oktatásra, ezzel állítólag tíz évet fejlődést könyveltek el, mindössze néhány nap leforgása alatt. Szerencsére Magyarországon az 5G fejlesztések is jól állnak, ami nagyrészt a 2017 nyarán megalakult 5G Koalíciónak köszönhető, mely már 210 hazai szakembert és 82 szervezetet számlál. A kezdeményezés a Digitális Jólét Program által jött létre, és az 5G mielőbbi bevezetésén túl, céljai között olyan nagy adatátvitelt igénylő fejlesztéseket találunk, mint például a távdiagnosztika és távműtétek, vagy távvezérléses és önvezető járművek, melyet a zalaegerszegi járműipari tesztpályán éles helyzetekben is vizsgálhatnak.


Mácz Ákos, a koalíció szakmai vezetője először is a digitális átállás közelmúltbeli eredményeiről beszélt. A korlátozások bevezetését követően 1.6 millió tanuló, 200 ezer pedagógus és oktató, és nagyjából egymillió munkavállaló állt át online munkavégzésre, mindezt elhanyagolható mértékű fennakadás mellett. A tapasztalatok szerint felértékelődött az olyan lehetőségek szerepe, mint a távoli segítségnyújtás, vagy akár a távorvoslás, melyhez az 5G komoly támaszt nyújthat. Szakértői előrejelzésekre hivatkozva az is szóba került, hogy a magyarországi 5G hálózatok sokszáz millió forintos beruházásokkal kezdik meg a terjeszkedést, mely a gazdaság helyzetére is jótékony hatással lesz. Kiemelte továbbá az 5G koalíció kiemelkedő szerepét is, mivel a különböző iparágak együttműködése, illetve a közös munka elősegítése nélkülözhetetlen a fejlődéshez.


Bár rengeteg szó esett az 5G ipari jelentőségéről (gyorsabb gyártás, orvoslás, kiterjesztett valóság, robotika, centiméter pontosságú helymeghatározás stb.), természetesen az általános felhasználású távközlésről sem feledkeztek meg. Magyarországon például a Vodafone vezetett be először 5G szolgáltatást, ehhez az előző év őszén 34 bázisállomást telepítettek Budapesten, és azóta a fejlődés érdekében további lépéseket is tettek. A lefedettség növeléséhez 700 MHz-es tartományban szereztek meg hullámhosszokat az idei frekvencia-árverésen (kétszer 10 MHz), a hálózat felgyorsításához pedig a 3.6 Ghz-es tartományban 50 MHz-et nyertek el. A Telekom idén áprilisban csatlakozott, és Budapest mellett Zalaegerszegen indított kereskedelmi 5G szolgáltatást a 3.6 Ghz-es frekvenciasávban, partnere pedig az Ericsson volt. A frekvenciák birtoklására kitűzött árverésen ők jóval nagyobbat taroltak, a 700 MHz-es sávban kétszer 10 MHz-et, a 2100 MHz-es sávban kétszer 10 MHz-et, a 3600 MHz-es sávban 120 MHz-et nyertek el. A sereghajtó ezúttal a Telenor, mivel frekvenciákat ők is kaptak, de egyelőre ők költöttek a lekevesebbet, és bár a 4G-ben szinte teljes lefedettséget nyújtanak, az 5G-vel még csak tesztekig jutottak.


A rendezvényen elhangzottak alapján nagy hangsúlyt kap a szabványosítás is, mely a technológia funkcionalitását és kapacitását szélesíti, ezzel az 5G újabb felhasználási területeken válik elérhetővé. A Nokiánál dolgozó Bertényi Balázs a 3GPP-RAN (alkalmazásfejlesztés és szabványosítást vezetőt testület) elnöke elmondta, hogy a sikerhez közös megoldások szükségesek, ezért amely területen csak lehetséges, keresik az univerzálisan hatékony megoldásokat, és ugyanazoknak a technológiai elemeknek a használatát szorgalmazzák. A nagyközönség számára a lefedettség bővítésén dolgoznak, a Rel-17 ipari szabvánnyal például bevezetésre kerül a 71 Ghz-es sáv. A fejlesztések azonban a magánhálózatok kialakítását is elérhetővé teszik, méghozzá engedélyköteles, teljesen privát frekvenciák biztosításával, ezzel mindenféle külső zavartól mentes, védett hálózat jön létre, melyben egyetlen adat sem hagyja el a szolgáltatás területét. 

Annyi biztos, hogy az itthon működő telekommunikációs szereplők a vezetéknélküli szolgáltatások területén valóban korrekt választékot és szolgáltatásminőséget biztosítanak. Az 5G ráadásul komoly prioritást élvez, így komoly céges és állami kooperáció keretében zajlanak a fejlesztések, melynek minden résztvevője pozitív jövőképpel áll a technológia-, és a magyarországi hálózat kihívásai elé.

2020. 07. 07

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.