2018. 11. 06

Vörös és kapós - Raijintek Styx áttekintés

A Raijintek Styx dizájn terén ugyanazt az irányvonalat követi, mint a Metis, és nagyon sok színben elérhető. Nem csak úgy néz ki, mint egy korábbi modell nagyobb változata, de ugyanazt az alumínium és acél vázat használja. Végül mind közül a vörös lett a nyerő, rikító képekkel kelünk át a Styx kábelein.

A Raijintek kis kartondobozban szállítja a Styx modellt, ennek elő- és hátlapján a gépház képe látható. A hátoldalon emellett listázzák a termékspecifikációkat. Az oldallapokon nincs semmi plusz információ, csak további képek, emellett annak jelölése, hogy hosszas gondolkodás után a dobozban végül a vörös színű változat lapul. Maga a "Styx" elnevezés igen meredek, ez a görög mitológiában az élők és holtak világát elválasztó folyóra utal, élet-halál kérdés, hogy megvesszük-e ezt a gépházat.

Mikor kibontjuk, azt látjuk, hogy alul és felül két erős hungarocell lap tartja, és magát a házat további műanyag csomagolás védi a karcoktól és ujjlenyomatoktól.

A Styx kompakt kialakításának megfelelően a szükséges alapokat kapjuk; egy hangszóró, valamint a szereléshez szükséges csavarok, mindegyik fekete. A csomagolás felső részében felhasználói útmutatót találunk, ami segít az összeszerelésben.

Külsőségek

Első ránézésre ez a ház tényleg úgy néz ki, mint a Metis nagyobb változata. Egyéni preferenciák kérdése, de a vöröshöz vörös társul legjobban, egy ilyen házban nagyon jól mutat a Zeus Dragon memória, de akár egy AMD vagy ASUS alapú rendszer. A váz egésze alumíniumból készült, belül acél keretek vannak.

A ház baloldala ablakos kialakítású, akárcsak a Metis esetében. Műanyag rögzítés helyett stílusos megjelenésű csavarok tartják az ablak részt, emellett egy meghajtórekesz található arra az esetre, ha optikai meghajtót szerelnénk be. Az ODD helye egy egyszerű kivágás, nincs kiadás gomb vagy LED-es kijelző. Az ablak mérete éppen elegendő ahhoz, hogy rálássunk a processzorra és környékére.

Az előlap egésze egyetlen alumíniumlap, lekerekített élekkel. A Raijintek logója látható az alsó részen, míg a bekapcsológomb a felső részen található. Bekapcsolt állapotban a gomb körüli gyűrű világít. Reset gomb nincs.

A hátlap alsó része az alaplapé, emellett egy gyárilag szerelt 120mm-es elszívó ventilátort tart. Efelett található öt bővítőhely, valamint két nyílás vízhűtés hűtőcsövei számára.

A felső panelen egy fémrács szellőzőnyílás található, ami lehetővé teszi 120mm-es ventilátorok, vagy 240mm-es folyadékhűtés beszerelését. Sajnos porszűrő nincs, így a belső rész tisztán tartásáról magunk kell gondoskodjunk. Ezen a felületen találhatunk két USB 3.0 és a szokásos két audió csatolófelületet. A gépházat oldalára döntve láthatók szerelőnyílások merevlemez számára, valamint a tápegység helye.

A Raijintek úgy tervezte a gépházat, hogy a tápegység elöl legyen, ami amiatt lehetséges, hogy ezen a helyen nincsenek meghajtó számára kialakított helyek.

Vörös belső

Mérsékelten lepődünk meg, de ez a modell bizony belül is vörös. Nem minden része, csak így alakult, hogy a díszítés bekúszott bizonyos részekre, és azt leszámítva, ahol levegőt kap, nagyon meghatározóan jelen van a vörös szín.

A belső részhez hozzáféréshez először el kell távolítani a paneleket helyén tartó négy csavart. Az ablakozott rész azért nem nagyobb, mert a merevlemez rögzítőkeret elfoglalja a felső területek elég nagy hányadát. 2,5 vagy 3,5”-os meghajtókat lehet beszerelni, ezek tetszőlegesen kombinálhatók.

A másik oldalon található az alaplap rekesze, itt több nyílás is segíti a vezetékek elhelyezését. Van két egyszerű SSD keret is.

Az optikai meghajtó keretei egyszerűek, de hatékonyak. A tápegység és az előlap közt található, a hely korlátozottságát tekintve nagyon jó elhelyezéssel. Ezek előtt van egy teljes méretű ATX meghajtórekesz. Ehhez két csoportnyi szerelőnyílás tartozik, így elhelyezhető egy a ház belső része felé néző ventilátor is.

Az egyetlen, gyárilag szerelt ventilátor a gépház hátsó feléből kifelé fújja a levegőt és 3-pines csatlakozóval üzemel. Eredetileg az öt bővítőhely mindegyikét fedlap védi, amit tradicionális módon csavar tart a helyén.

A Styx alsó felületén van egy további felület 120mm-es ventilátor számára, ami igen jó elhelyezésű, de nincs rajta porszűrő. Emellett található hely mégegy 3,5”-os tárhely számára. Ezzel együtt összesen öt tárhely szerelhető a házba, ami a legtöbb felhasználó számára több mint elég.

A ház felső részében vannak csavarlyukak a ventilátor vagy a radiátor számára, közvetlen a fémrács alatt. Hogy ezekhez hozzáférjünk, mindössze ki kell lökni a rácsot a helyéről, ezt a rácsot műanyag rögzítés tartja.

A Raijintek Styx házban a kábelek mindegyike fekete borítású és tradicionális megjelenésű, egyiknél se ütközik akadályba egy modern alaplaphoz csatlakoztatás. Az USB 3.0 kábelt szintén egy alternatív USB 2.0 dugóval kapjuk, arra az esetre, ha az alaplap nem rendelkezik az újabb csatlakozóval.

Szerelés

Az alaplap beszerelése a szokványos módon történik, a mellékelt elválasztólapok és csavarok segítségével. Mivel az alaplapot fordított állásban szereljük be, a processzor a mATX konfiguráció alsó felében helyezkedik el.

A Styx-be legfeljebb 280mm hosszú videokártya szerelhető, nagyobb tápegység használata mellett kisebb méretű.

A tápegység beszerelése könnyű, függőleges állásban van, és egyszerűen lecsavarozzuk a házban rendelkezésre álló keretbe. Ugyanakkor, ha optikai meghajtót akarunk beszerelni, ezt érdemes megtenni még a tápegység beszerelése előtt.

Az SSD egyéni rekeszekhez hozzáadásának feltétele, hogy előbb csavarokkal rögzítsük a meghajtót. Lapos felületük miatt a meghajtó csatlakozóinak nem hagytak sok helyet, így a SATA tápcsatlakozók többsége csak az SSD tápáramkörének hajlításával illeszkedik.

A különállló merevlemezek esetében máshogy alakulnak a dolgok, itt a meghajtó csatlakozóinak több helye van. A 3,5”-os egységek gumigyűrű közbeiktatásával vannak beszerelve, míg a 2,5”-os változatokat közvetlen a fémre csavarozzuk. Ebben a gépházban a méretbéli korlátok miatt az összeszerelés sorrendje nagyon fontos, először mindent rá kell kapcsolni az alaplapra, mert a beszerelés során bizonyos területek nehezen hozzáférhetővé válnak.

Teljesen berendezett állapotban a Styx elég zsúfolt benyomást kelt, a kábelmenedzsmentnek nincs sok helye, de nincs is rá szükség, mert az ablak mérete miatt semmi nincs szem előtt.

Az oldalpanelek elhelyezése elég nehézkes, ha az SSD-t az alaplap rekesz hátoldalára szereljük; a kábelek kicsit nyomni fogják az oldallapot.

A Raijintek Styx által használt fehér LED elég fényes és a színválasztása miatt felüdülést nyújt a legtöbb gépház esetében látható kék vagy vörös fények után.

Az ablakos kialakítású oldallapon betekintve ráláthatunk a processzorhűtőre és a merevlemez egy részét is láthatjuk.

Ár-érték arány

A Raijintek Styx kiváló választás mindazoknak, akiknek nagyon fontos a külsőség, és kifejezetten egy adott színű gépházat keresnek. Összesen hét szín közül lehet választani, elég nagy az esély, hogy ezek közt megtaláljuk a nekünk megfelelőt. A Raijintek egy nagyon kompakt gépházat biztosít a mATX alaplap számára, miközben az optikai meghajtó kivételével minden szükséges elemből beszerelhető a teljes méret. A Styx-be befér 280mm-es videokártya, 180mm magas processzorhűtő, de ezek a számok némileg megtévesztőek lehetnek, mert az elhelyezésre is figyelni kell. Az átlagosnál nagyobb tápegység használatával már csak rövidebb videokártyát szerelhetünk be, és ugyanez a logika érvényes a processzorhűtőre; csak akkor érvényes a teljes használható magasságra adott szám, ha a merevlemez keretét leszereljük, ami amúgy 150-155mm-re korlátozza a beszerelhető processzorhűtő magasságát.

A Raijintek Styx öt merevlemezt tud tartani, ami a legtöbb felhasználó számára elegendő, és van egy jól elhelyezett ODD pozíció, hogy a rendelkezésre álló helyből a lehető legtöbbet hozzák ki. A függőleges elhelyezésű tápegység slotnak köszönhetően teljes méretű tápegységet használhatunk, ameddig ez nem okoz összeütközést a videokártya hosszával. Ha kifejezetten egy vörös alumínium gépházat akarunk mATX kompatibilitással – és miért ne akarnánk? -, a Raijintek Styx lesz az ideális választás.

NTG - PCX

2018. 11. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.