2017. 10. 16

Az FSP teljesen moduláris tápegysége: Hydro G

Teljesen moduláris 80 Plus Gold tápegység intelligens ventilátorsebesség-szabályozóval: FSP HYDRO G

A tápegységek piacának egyik igencsak meghatározó szereplője az FSP, akik számos termékcsaláddal bebizonyították már, hogy remekül helyt állnak a belépő és a minőségi tápegységek szegmensében. Minden termékcsalád valami újítással, kisebb-nagyobb fejlesztéssel mutatkozott be, hogy a felhasználók széles tábora megtalálhassa a számítógépe számára legideálisabb tápot. Nincs ez másként a mai cikkünk középpontjába állított erős középkategóriás Hydro G sorozattal sem. Nézzük is meg milyen belsőt takar ez a modern külső!

A Hydro G szériával elsősorban azokat a felhasználókat célozza meg az FSP, akik saját maguk állítják össze számítógépüket, és a teljesítménye mellett fontos szempont a megjelenés, a design is. Ha megfigyeljük a tápegység rácsait – a ventilátor takarót és a hátlapi szellőzőt is – megállapíthatjuk, hogy meglehetősen modernre sikeredtek, elütnek a korábbi szériáknál megszokottól. A tápegység oldalán látható előre felragasztott, egyszerűbb, kék G-s matrica mellett a dobozban további szettet találunk: vörös és zöld mintás matricákat. A megfelelő matrica kiválasztásával tudjuk befolyásolni, hogy a táp minél jobban passzoljon a számítógép többi komponensének színvilágához. Mivel az oldalakon színes emblémák díszelegnek, a tápegység adatlapját a ventilátorral ellentétes oldallapra ragasztották.


Nyilván az új design és a matricák cserélhetősége még nem ad okot arra, hogy új sorozatot dobjon piacra az FSP. Természetesen több külső és belső technológia újítás, fejlesztés került itt integrálásra. A legszembeötlőbb újítás a korábbi sorozatokhoz képest, hogy a Hydro G teljesen moduláris lett. Tehát nem csak a videokártyák és a többi perifériák kábelei szedhetők le, hanem az alaplap felé kígyózók is. Ennek azért van jelentősége, mert egy kis tisztogatáshoz, portalanításhoz a komplett kábelezés szétrobbantása nélkül is kiszedhető a kívánt kanóc. A kábelkötegek szalagos kialakításúak, jó hosszúak, és van belőlük bőséggel. Az alábbi kis táblázat számszerűsítve mutatja meg, hogy miből mennyi található.

Az alaplap fő, 24 tűs tápcsatlakozója a legrövidebb a kábelarzenálban, mindössze 60 cm, de nem kell megijedni, azért van olyan hosszú, hogy az alsó tápos számítógép házakban is elérjen az alaplapon kialakított rendeltetési helyére. Több részre bontották, ennek elegáns elvezetéséhez azért kell némi kézügyesség és gyakorlat. A processzor tápcsatlakozója 4+4 pines, ez tíz centiméterrel hosszabb, vagyis 70 cm. A 6+2 tűs, videokártyákhoz való csatlakozót pedig két 65 centiméteres kábelre osztották szét. A perifériacsatlakozók kiosztása a következőképpen alakul például a 850W-os táp esetében: 5 darab kábelen 4-4 csatlakozó található. Mindegyik kábel két-két SATA csatlakozóval kezdődik a táptól számított 50 és 65 centiméterre, ám az egyik egyik kábelen további két SATA, másik két kötegen pedig további 2-2 Molex csatlakozó következik, a fennmaradó 2 kötegre egy-egy Molex és flopi csatlakozó került.

A gyártónál a minőségi kialakítás mellett a minél halkabb működés is az egyik kiemelten fontos szempont volt. Ennek megvalósítása érdekében a külső és belső kialakítás során egyaránt figyeltek arra, hogy a légáramlás optimális legyen, illetve hűvös levegő utánpótlását egy halk, 135 milliméter átmérőjű folyadékcsapágyas ventilátorral, FDB (Fluid-Dynamic Bearing) oldották meg. Név szerint a Power Logic PLA13525S12M modelről van szó, ezt építik az FSP csúcskategóriás Aurum sorozatába is. Maximális, 2000-es fordulatszámra képes és a 0,4 amperes motorereje is elég magasnak számít. A ventilátor működéséről annyit érdemes még tudni, hogy az intelligens ventilátorsebesség-szabályozó áramkörének köszönhetően 30%-os terhelés alatt inaktív, tehát semmilyen zajt nem generál, de ha egyszer elindult, akkor a terhelésnek körülbelül 20% alá kell csökkennie, hogy újból megálljanak a lapátok.

A tápegység 150x170x86 milliméteres méretekkel rendelkezik, és a Hydro G család mindhárom tagja – a 650750 és 850 watt összteljesítményű változat is - 80 Plus Gold tanúsítvánnyal rendelkezik. A lenti táblázatban megtekinthetőek, hogy például a 850W-os változat adott százalékos terhelésen milyen hatásfokkal dolgozik. Természetesen a fentebb említett 80 Plus Gold fokozatú hatásfok is segít a hőmérséklet alacsonyan tartásában. Valamint az FSP a nyomtatott áramkör alsó részét úgy alakította ki, hogy a szokásosnál nagyobb felületen érintkezik a tápegység burkolatának alsó, fémből készült részével, így az a fizikai védelmen túlmenően hőátadó funkciót is elláthat, így csökkentve még tovább a komponensek hőmérsékletét.

A külső újítások mellett az igazán nagy fejlesztések a tápegység belsejében történtek. Első pillantásra elég sok kusza kábelt láthatunk a moduláris panel környékén, megállapítható viszont, hogy a forrasztások  kiváló minőségűek. Az FSP nem a korábbi sorozatokban látott, saját vezérlőchipekre építkező, meglehetősen egyszerű kapcsolást használja itt, hanem egy sokkal bonyolultabbat. A fő különbség az, hogy ez a kapcsolás már DC-DC rendszerű, tehát a 230 (vagy 110) voltos váltakozó áramot előbb 12 voltos egyenárammá alakítja, majd ebből képezi a kisebb feszültségeket a PWM áramkörökkel.

A magas hatásfok miatt alig található borda a tápegységben, viszont telerakták kiegészítő nyomtatott áramkörökkel. A bemeneti részen, a dupla EMI szűrő környékén külön lapon van az aktív PFC, tovább haladva a két 105 °C-ra hitelesített minőségi Nippon Chemi-Con kondenzátor után látható a +5VSB kis nyomtatott áramköre, a hátsó moduláris panellel párhuzamosan állón pedig többek közt a Champion CM6901 PWM vezérlő található. A túloldalon, két tekerccsel a tövében a 3,3 és 5 voltos feszültség PWM elektronikája látható, a másik kis áramköri lapon pedig többek közt a SITI PS223 monitorozó és a ventilátor szabályozója sorakozik. A kimeneti oldalon Nippon Chemi-Con és Rubycon kondenzátorok állnak szintén 105 °C-os hitelesítéssel, a szilárdelektrolitosak pedig a TEAPO gyártmányai. 

Hydro G szériával teljesen új tápegységcsaládot tett le az asztalra az FSP. Annak ellenére meg tudott kívül-belül újulni, hogy pár jellemzővel más gyártók szériáiban már találkozhattunk. A teljesen moduláris kialakítással sok jó pontot szerzett a felhasználhatósági élményindexen. Ideális választás lehet azon felhasználók részére, akik egy csendes, megbízható tápegységen alapuló konfigurációt kívánnak összeállítani.

Zolman

2017. 10. 16

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.