2017. 11. 09

AMD Radeon RX580 videokártyák: fejlődés vagy stagnálás?

AMD Radeon RX580 videokártyák: fejlődés vagy stagnálás?

Az AMD videokártya platformja - a Radeon - a tavalyi RX400-as sorozattal egyértelműen a nagy konkurens nVidia GeForce videokártyáival szemben lépett a piacra több-kevesebb sikerrel. Idén új családdal bővültek, hátha még nagyobb szeletet tudnak kihasítani abból a bizonyos tortából. A sorszámozást követve ezúttal az RX500-as jelölést kapta ez a széria, jelen cikkünkben pedig ennek a legerősebb tagjával, az RX580-as VGA-k tudásával ismerkedünk meg közelebbről.

A lenti táblázatra és az azokban feltüntetett adatokra pillantva azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az RX580-as kártyák valójában csak az előd RX480-sok kissé teljesítménynövelt, picivel nagyobb órajellel rendelkező, kicicomázott utódjának tekinthető, nem pedig az architektúrát komolyabban érintő változtatásoktól. Ez elsőre így is tűnik, ám megjegyezném, hogy a nagy fejlesztések igazából a felszín alatt történtek, de mielőtt azokat megnéznénk, előbb vessük össze, hogy mely paraméterekben lett ez a kártya fejlettebb az elődjéhez képest. Az RX580 grafikus vezérlője az RX480-as felszereltségével rendelkezik, tehát ebben nem történt semmi változás, vagyis továbbra is 144 textúrázó és 32 renderelő egység áll rendelkezésére. Az alapórajel picivel nagyobb lett: 1257 Mhz, a Boost frekvencia pedig 1340MHz, de ez utóbbit egyes gyártók egy picivel nagyobb értékre is beállíthatják. A memória effektív értéke maradt 8000Mhz-en, akárcsak a sávszélesség is a 256 biten. A videokártyák változatlanul 4 és 8 Gb-os változatban érhetőek el. A korábban ígért alacsonyabb fogyasztást sajnos nem sikerült tartani, így az RX480-as 150W-os TDP kerete az RX580-nál már 185W-ra emelkedett.

A "motorháztető" alá benézve a korábbi generáció "Ellesmere" Polaris 10-es lapkáihoz képest újratervezett GPU-val találkozunk, amiket már a "Lexa" Polaris 20 elnevezéssel illették. A chip majdnem ugyanaz, mint az előd, ugyanúgy 14nm-es gyártástechnológiával hozták létre, ám a fejlesztéseknek köszönhetően már egy picit magasabb órajelekre számíthatunk. Ez önmagában még nem is lenne olyan nagy hír, ám ezt a teljesítménynövelést anélkül tudja elérni, hogy az energiahatékonysága romlana. Másik fő újítás az új tervezőkönyvtárak használata, valamint az újabb AVFS is, ami a teljesítmény-fogyasztás optimalizálásában játszik hatékony szerepet, és tudni illik ezt az előd Polaris 10-nél vezették be először a videokártya piacon.

Az RX580-nál az GPU-k áttervezett memóriavezérlőt is kaptak, amivel az energiatakarékosság területén értek el némi fejlődést. Ugyanis eddig jellemzően a grafikus memóriára két órajelállapot volt beállítható, az egyik a minimum, a másik a maximum érték, de mostantól egy köztes beállítás is elérhető. Ezzel a videokártyára nehezedő nyomáson könnyítettek egy kicsit a fejlesztők. Például alacsony terhelés esetén (videólejátszásnál) a két monitoros rendszereknél is maximális értékre pörgetve dolgoztak a GDDR5 memóriachipek és a minimális memóriaórajel két kijelzővel már nem volt alkalmazható, mert képhibákat eredményezne mindkét megjelenítőn, ha a memória órajele a minimum állapotról a maximumra kapcsolt volna és vissza. A köztes állapottal azonban ez a gond megoldódott, mivel így a váltás nem a memóriajel tartomány két szélső értéke között következik be, hanem egy sokkal kisebb szakaszon, így ez már kevésbé megterhelő a rendszerre nézve, és emiatt már nem kell a memória órajelvezérlését kötelezően maximumra kényszeríteni. Az AMD szerint ezzel az új memóriavezérlővel már a plusz kijelző is csak pár wattos extra fogyasztást jelent, szemben a korábbi Polaris vezérlők 7-8 wattos, vagy a még korábbi termékek 20-25 wattos felhasználásával.

Nézzünk meg néhány népszerű videokártyát az RX580 sorozatból.

Sapphire RX580 4GB GDDR5 Nitro+ 11265-07-20G videokártya

Sapphire a klasszikus, szolid, tégla formát idéző VGA vonalat viszi tovább, semmi "csicsa", csak két ventilátor és némi bepillantás a hőcsövekre, hátulról a bordákra, és máris kész a visszafogottan elegáns videokártya. Hátul már egy picit dizájnosabbra sikeredett, így aki átlátszó oldalfalú számítógép házba helyezi a kicsikét, ezt a felét látják majd a szemlélődők. A hátlapi kivezetések között sincs nagy meglepetés, az egy darab DVI-D mellett kettő darab HDMI és dupla DisplayPort kombinációjával találkozhatunk most is. A hűtésért rézbetétes blokk, hőcsövek és méretes borda felel. Gondoskodtak a VRM és a memóriák hűtéséről, előbbinél duplán, ugyanis még a hátoldalra is került egy lemez, ami hőpasztázott felületével a hátlapi takarólemezhez is hozzásimul, tehát aktívan kiveszi részét a hűtésből. Némi extra meglepetés, hogy a doboz további két ventilátort is tartalmaz, az átlátszó lapátokból sejthető, hogy ezek LED-es légkavarók, melyek kéken világítanak. Ha már a ventilátorokról van szó, megemlítendő az új Fan IC Control is, ami a standard ipari ventilátorok forgási ciklusai (RPM) közötti 10%-os eltérést a Nitro+ esetében 3%-ra csökkenti. A kiegészítő tápellátást 6+8 tűs tápcsatlakozó látja el.

A videokártyát egy ízléses RGB Leddel egészítették ki, amelynek a világítását mindenki a saját ízlésének megfelelően beállíthatja. Ebben segítséget nyújt a Sapphire Overclocking Utility – TriXX 3.0. alkalmazása. 5 féle mód közül lehet választani. Pl.: Fan Speed Mode, PCB Temperature Mode vagy a szivárvány mód. Igény esetén ki is lehet kapcsolni a LED világítást. Számos technológia lett ebbe a kártyába beintegrálva, úgy mint a már jól ismert AMD Freesync, AMD XConnect vagy az AMD Eyefinity technológia, ami a több képernyős élményért felelős.

Asus RX580 8GB GDDR5 ROG-STRIX-RX580-O8G-GAMING videokártya

Az Asus 3 ventilátoros gamer kártyáját az RX580-as lapkán is megjelentette. Már köztudott, hogy az Asusnak ez a sorozata teljesen lekapcsolja a ventillátorokat, ha a terhelés egy bizonyos szint alá esik, így akár tökéletes csendben is élvezhetjük a felhasználás örömeit. Nincs ez másként ennél a kártyánál sem. Kialakításából adódóan kb. 2,5 bővítőhelyet foglal el, viszont így a 40%-kal több hűtőborda megfelelő felületet biztosít a hatékony hőelvezetéshez, mint a korábbi 2 bővítőhelyet elfoglaló társai. A Wing-Blade ventilátorlapát kialakításnak köszönhetően 105%-kal több levegőt továbbítódik a hűtőbordák felé. A hátlapi kivezetések között itt is az 1 db DVI-D csatlakozó mellett 2 db HDMI és szintén 2 db DisplayPort kombinációjával találkozhatunk. Az Aura Sync segítségével a ROG Strix videokártya több millió szint és hat különböző effektust képes megjeleníteni a LED világítás szinkronizálásával, amely lehetővé teszi a teljes gamer konfiguráció személyre szabását, ha a videokártyát egy Aura támogatott gamer alaplappal együtt használjuk. A kiegészítő tápellátás feladatát egy 8 pines tápcsatlakozón keresztül lehet megoldani.

Gigabyte RX580 4GB GDDR5 GV-RX580GAMING-4GD videokártya

Gigabyte sem maradhatott ki az RX580-as vonalból, így a 2 ventilátoros WindForce 2X hűtésű gamer kártyája itt is debütált. A videokártyán kettő darab RGB LEDes rész került kialakításra, amelynek a világítását mindenki a saját ízlésének megfelelően beállíthatja. Az egyik a márka logója, a másik viszont a Fan Stop felirat, ami akkor világít, ha az alacsony terhelés hatására a ventilátorlapátok leállnak. A hátlapi kivezetések között itt is az 1 db DVI-D csatlakozó mellett 2 db HDMI és szintén 2 db DisplayPort kombinációjával találkozhatunk. A kiegészítő tápellátás feladatát itt is egy 8 pines tápcsatlakozón keresztül lehet megoldani. A tápcsatlakozónál kiépített LED-re hívnám még fel a figyelmet, ami a tápellátás jelzésében játszik szerepet. Ha a LED világít, akkor megszűnt a tápellátás, stabil tápellátásnál kialszik, bármilyen energiaellátási zavar esetén viszont villogni kezd.

Végeredményben azt lehet elmondani a Radeon RX580-ról, hogy a jó még jobb lett. Egy picit nagyobb tempó itt, egy pici sebességnövelés ott. Azonban akik ennél sokkal több változásra számítottak, azok akár csalódhatnak is. Véleményem szerint az AMD az RX500-as széria által az előd irányvonalát követve a konkurenciával szembeni helyzetét tudta csak stabilizálni, igazán nagy előrelépés nem történt. A nagy fejlődést az újabban megjelent Vega sorozattal kívánják prezentálni, ám erről majd talán egy későbbi cikkben foglalkozunk bővebben.

Zolman

2017. 11. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.